Äripäev.ee: Rahandusministrid valisid endale uue juhi

06.12.2017Meediakajastus

Euroala rahandusministrid valisid esmaspäeval uue presidendi, kelleks saab jaanuaris Hollandi rahandusministri Jeroen Djisselbloemi lahkumise järel Portugali rahandusminister Mario Centeno.

Portugali sotsialistide juhitavas valitsuses rahandusministri toolil olev parteitu Centeno lubas, et tema fookuses saab olema kõiki kaasava majanduskasvu hoogustamine euroalas, mis tooks lõpu majanduskriisist jäänud raskustele.

Jaanuarist eurogrupi etteotsa astuvat Centenot ootavad ees keerulised reformid, kirjutas Reuters. Euroalas otsitakse suuremat integratsiooni ja võimalust kasutada ühisressursse liikmesriikide majanduslike nõrkuste vähendamisel. Prantsusmaa on otsinud võimalusi luua euroala ühiseelarve ja rahandusministri koht ning loodab Centenost sel rindel liitlast. Saksamaa on sellistele ideedele enamjaolt vastu.

Reutersiga kõnelnud diplomaadid ütlesid, et parim aeg selleks on 2018. aasta esimesed kuus kuud, sest pärast seda tuleb Brexit ning Euroopa Komisjoni volinike vahetus.

Tasakaal nihkub lõunasse

Üle kümne aasta Portugali keskpangas töötanud majandusanalüütikust Centenost sai 2015. aastal sotsialistliku partei juhitava valitsuse rahandusminister. Sellest peale on valitsus vaadanud üle kasinusmeetmed ja tõstnud pensione, kuid säilitanud range eelarvekursi, kirjutas Financial Times. Wall Street Journal märkis, et Centeno saamine eurogrupi etteotsa viib jõudude tasakaalu pigem lõuna kui põhjaja pigem kasinusvastaste poolele.

Centeno võistles eurogrupi presidendi valimistel Slovakkia, Läti ja Luksemburgi rahandusministriga. Euroopa konservatiivide (EPP) hulka kuuluvad rahandusministrid valimistel ei kandideerinud, sest EPP liikmed hoiavad ELis juba mitut kõrget kohta.

KOMMENTAAR

Eurogrupil vaja kõvasti pingutada

SVEN SESTER, endine rahandusminister, Mario Centeno kolleeg eurogrupis november 2015 kuni juuni 2017

Eurogrupi eesmärk on võimalusel alati konsensuslikke otsuseid teha. Selle nimel teevad rahandusministrid tööd ja teinekord võib kokkuleppe või ühisavalduse draftimine võtta aega tunde ja ka päevi.
Mario Centeno liitus eurogrupiga 2015 aasta lõpus. Portugali rahandusministri vastutuse enda õlule võtmine ei olnud talle kerge, sest kohe oli riigis vaja hakata ellu viima eelarve kokkuhoiuprojekte.

Nagu teisedki riigid, nii oli ka Portugalil probleeme oma kulude ja tulude tasakaalus hoidmisega, sest need ületasid Euroopas kokkulepitut. Avaliku sektori kulud kasvasid, võlakoormus kasvas ja ületas ning ületab endiselt suurelt Euroopas lubatud kokkuleppeid. Portugali võlakoormus on suurusjärgus 130% SKPst.

Meie poliitilised vaated ei pruugi paljudes asjades kokku langeda, kuid kindlasti teeb ta pingutusi oma riigi eelarvepositsiooni ja riigi enda konkurentsivõime parandamiseks, ning selles aitab teda ka diplomeeritud majandusteadlase ja Portugali keskpanga töötaja kogemus.