Eesti Ekspress: Pokkerimängija Kreekast

30.06.2015Meediakajastus

Eestlased ei mõista Kreeka rahandusministrit Yanis Varoufakist (54).

“Ta on üleolev ja ebausaldusväärne kloun,” ütleb temaga korduvalt läbirääkimistel koos istunud eestlane. Nii teravat kriitikat saab ta teha vaid anonüümselt – meenutage, mis juhtus, kui president Toomas Hendrik Ilvese intervjuus Briti lehele seostati kreeklasi “kasuliku idiotismiga”.

Ulmelise laenukoormaga oliivimaa ja tema võlausaldajad pole mitu kuud leidnud Kreeka-kriisile lahendust. Kõnelused on ummikus, Kreeka pankrot päevade küsimus.

Varoufakis ei väsi kordamast, et seisab oma rahva eest. Rahvas ei soovi palkade ja pensionide vähendamist, kägistav kasinus ei lähe kreeklase päikesepaistelise DNAga kuidagi kokku.

Tema bravuurikast jutust võib välja lugeda, et mitte Euroopa pole viskunud Kreeka päästele, vaid Kreeka päästab hoopis Euroopat demokraatia kriisist, kapitalismi orjaikkest, steriilsusest ja majanduslikust impotentsist.

“Kui teadlane hakkab tegelema meelelahutustööstusega, pole sellest üldreeglina head villa saanud,” leiab üks temaga kokkupuutunu.

Varoufakise jutt ei haaku kuigivõrd päriseluga. Ta ei räägi, kuidas Kreeka oma võlad ära maksab.

Peaminister Taavi Rõivas ütleb, et Kreeka valitsuse seisukohad on võrreldavad sellega, kui tema oma naise ja tütrega kodus otsustaks, et edaspidi maksavad vaid iga teist kodulaenumakset. Siis viiks selle “ühehäälse demokraatliku otsuse” panka ja ütleks, et nüüd on sellised lood.

Kodumaal hinnatakse Varoufakise selgroogu ja jõulisust. Ta säutsub ohtrasti, tal on suurepärane kõne- ja veenmisoskus, ta räägib rikkalikus inglise keeles, sõidab kabinetinõupidamisele mootorrattaga, seljakott seljas.

Euroministrite k­oosviibimistel on Varoufakise sõnavõtud ­sageli teatraalsed, ta pööritab silmi, kui saab kolleegilt ebamugava küsimuse. Osava populistina võib ta igal ajal taskust välja võtta kaardi “Kreeka rahvas tahab”. Mõnikord kõlab see isegi kaunilt – poliitik räägib rahva nimel.

Varoufakise karisma nullib viisakuse puudumine. “Ei tunnetanud soovi, et tahaksin temaga suhelda,” ütleb Varoufakisega eurogrupi kohtumistel trehvanud endine rahandusminister Maris Lauri. Lauri arvates ei mahu teiste riikide mured Varoufakisele pähe.

Kui vasakradikaalne Syriza Kreekas aasta alguses võimule tuli, asus Varoufakis Euroopa tuurile – käis ja solvas riikide valitsusi. Siis istus nendega ühise laua taha ja palus raha.

Pettumust valmistab seegi, kui ministrid sõidavad Brüsselisse lahendust otsima ja kuulevad Varoufakiselt vana kulunud plaati. “Viljatuid kohtumisi on olnud väga palju,” tunnistab Maris Lauri.

Varoufakis peab tähelepanu vääriliseks vaid suuri euromaid eesotsas Saksamaaga. Ta võib Eesti ministrist mööda minna nagu täiesti tühjast kohast.

Kõik kreeklased pole sellised. Korduvalt Kreekas käinud Lauri kiidab kreeklasi sõbralike ja lahkete inimestena. Varoufakis on tema arvates erand.

Paljusid häirib Kreeka staar-rahandusministri pleiboilikkus. Kui Riias otsustati mai alguses Kreeka abipaketti pikendada, säras lipsuta Varoufakis soliidsete ministrite ühispildil nagu juustukera, lai naeratus ees, paar-kolm pluusinööpi ülevalt lahti. Tema imago on viimase peale timmitud.

Ökonomisti ja majandusprofessorina jagab ta majandusprotsesse hästi. Ta teab, mis on kaalul. Arvatakse, et mänguteooria guruna kombineeris ta võlakõnelustel lihtsalt üle: jäika joont hoides lootis ta võlausaldajate järeleandmistele ning uskus, et Kreeka lahkumine eurotsoonist oleks sama valus Euroopale kui Kreekale.

“Varoufakisel on lisaks väga heale ajule ka maailmavaade, kuid see maailmavaade on otseses vastuolus sellega, kuidas päris maailmas ja päris majanduses asjad toimivad,” hindab üks allikas.

“Ta pole vist aru saanud, mis on tema ülesanne. Pigem säilitab ideoloogilise nägemuse, kui et päästab oma riigi majanduslikust põhja vajumisest,” ütleb teine.

“Ta tegi selge valearvestuse: oma rahva kodus üles kütmisega ei saavuta läbirääkimistel paremaid tulemusi,” leiab peaminister Rõivas.

“Ta mängis halbade kaartidega pokkerit nii, et tõstis kogu aeg panuseid,” ütleb rahandusminister Sven Sester.

Sester, kes istus viimased kaks nädalat läbirääkimistel peaaegu Varoufakise kõrval (nende vahel oli Iiri minister), leiab ainsana kreeklase kohta ka häid sõnu: “Ta on oma positsioonide kaitsmisel jõuline, emotsionaalne. Lai naeratus, tugev käepigistus. Võib tunduda kõrk ja üleolev. Mulle ei pruugi meeldida tema mõtted. Kuid ta ajab oma asja. Pole kerge olla seltskonnas, kus kõik teised mõtlevad sinust erinevalt.” Sester kutsus Varoufakise isegi Eestisse kasinuse meistriklassi. Kreeklane naeratas ja vastas, et sellele “tasub mõelda”.

MÄNGUTEOREETIK

• Kreeka ja Austraalia kodakondne.

• Kreeka rahandusminister jaanuarist 2015.

• Lõpetanud Essexi ülikooli ja Birminghami ülikooli. Majandusteooria professor Ateena ülikoolis ja USAs Austini ülikoolis.

• Sotsialistliku peaministri George Papandreou valitsuse nõunik aastatel 20042006.

• Kirjutanud mänguteooriast raamatuid ja artikleid.