Eesti Päevaleht: Parteid annavad viimast lihvi riigikogu valimiste häälemagnetite tabelitele (Kärt Anvelt)

15.07.2018Meediakajastus
Uute tuntud nimede lisandumine ja sisevõitlused võivad erakondade senised valimisplaanid uppi lüüa.

Kuigi riigikogu valimisteni on jäänud kõigest kaheksa kuud ja kampaaniate ettevalmistused juba käivad, on mõneti kummaline, et ühegi erakonna esinumbrit pole veel lõplikult paika pandud. Kampaaniad rajatakse piirkondades suuresti just esinumbritele.

Teisalt tekitab märtsis toimuvate valimiste esinumbrite varakult esile toomine erakondades alati pahandusi, sest ikka leidub keegi, kes arvab, et hoopis tema peaks olema esimene. Sellepärast hoiavadki peakontorid võimalikult kaua tagasihoidlikku joont, peavad läbirääkimisi ja otsivad muidugi ka uusi nägusid.

Algul planeeritud nimekirja võibki sassi lüüa see, kui erakonnaga liitub mõni uus ja tuntud isik. SDE-ga liitus niimoodi Marina Kaljurand, kellele polnud tema populaarsust arvestades mõtet pakkuda midagi muud kui Harjuja Raplamaa esinumbri kohta. Nüüd läheb Kaljurand võitlusse peaministri ja Keskerakonna esimehe Jüri Ratase ning Reformierakonna esimehe Kaja Kallasega. Kuid erakondadel tasub alati hoida uks irvakil ka teise või kolmanda positsiooni puhul: ühiskonnas tuntud ja mõjukale inimesele, olgu ta ettevõtja, ühiskonnategelane, laulja või näitleja, on motiveeriv pakkuda kõrget kohta.

Riigikogu EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme mainis, et neil on mitu tuntud nime veel nimetamata. Tegemist on EKRE uute liikmetega, kuid Helme sõnutsi avalikustatakse nende nimed hiljemalt septembriks, sest muidu ei saaks nad sisevalimistel osaleda.

Üks on aga selge: Mart Helme EKRE esimehena võib valida endale sobiva piirkonna. Kas selleks jääb tema senine kants Pärnumaa või otsustab ta astuda Ratase, Kallase ja Kaljuranna vastu, on otsustamise küsimus. Arvestades, et EKRE on Pärnumaal nagunii väga populaarne, võib Helme eelistada suuremat piirkonda.

Talvikule on uks valla

Vabaerakond hoiab ukse lahti oma endisele esimehele, erakonnast praeguseks välja astunud Artur Talvikule. Talle pakutakse endiselt Harju- ja Raplamaa esinumbri kohta.

Osas erakondades arutatakse strateegiat. Reformierakond kaalub näiteks üsna mitut nime, keda Ida-Virumaal esikolmikusse asetada. Praegu nimetab Eesti Päevaleht ainult Mati Raidmat, kuid kandidaate on teisigi.

Pingelised arutelud käivad Reformierakonnas ka Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita valimisringkonna üle, kus soovivad kandideerida nii Keit Pentus-Rosimannus kui ka Taavi Rõivas. Kumb esinumbrina, on praegu lahtine ja oleneb paljuski europarlamendi valimiste nimekirjast. „Rõivas on avaldanud soovi kandideerida Kesklinna piirkonnas, aga see pole erakonnas otsustatud. Vaatame nimekirju koos europarlamendi valimiste nimekirjadega,” ütles Reformierakonna peasekretär Kert Valdaru.

See tähendab sedagi, et Urmas Paet ei pruugi saada riigikogu valimistel Mustamäe ja Nõmme linnaosa esinumbri kohta. Teatavasti soovivad nii Rõivas kui ka Paet pääseda eelkõige europarlamenti. Võib juhtuda, et neil tuleb riigikogu valimistel leppida hoopis teise asetusega.

SDE-s tekitab omajagu segadust sisevõitlus erakonna esimehe koha pärast: Indrek Saare ja tema pooldajate arvates ei saavutata Jevgeni Ossinovskiga valimistel head tulemust ja esimeest tuleks vahetada. Kui Saar valitakse esimeheks, võib lennata uppi ka praegune võimalik esinumbrite järjestus, sest kokkulepped selle kohta on sõlminud Ossinovski. Saar ei pruugi olla samal arvamusel.

Isamaaski on intriig. Möödunud riigikogu valimistel oli Kaia Iva praeguse erakonna esimehe Helir-Valdor Seedri järel Järva- ja Viljandimaal teisel positsioonil, kogudes 1684 häält Seedri 2908 vastu. Nüüd on Iva minister ja Seeder kardab, et Iva sööb tema hääli veelgi rohkem. Seetõttu kaalutakse Iva asetamist Harju- ja Raplamaa kolmandale positsioonile.

Keskerakonnas paigutasime Janek Mäggi Jõgeva- ja Tartumaa esinumbriks. Üsna suure tõenäosusega ta ministrina esinumbriks saab ja just maapiirkonnas kandideerib. Eesti Päevalehe andmeil tegeles möödunud nädalal Jõgeval rahvaga kohtunud Mäggi eelkõige oma isikliku kuvandi loomisega, erakonnast polevat kohtumisel juttugi olnud. Mäggi esinumbri positsioon ei vähendaks aga eelmise korra esinumbri Marika Tuus-Lauli võimalusi, sest kahtlemata saab ta väga korraliku häältesaagi.

Reformierakond kõige hiljem

Raimond Kaljulaidi Haabersti, Põhja-Tallinna ja Kristiine valimisringkonna esinumbriks saamine pole veel kindel seetõttu, et ta pole varem kordagi riigikogu valimistel kandideerinud.

Nimekirjade ja programmide koostamine käib kõigis parteides ja alates septembrist hakatakse neid riburadapidi kinnitama. Kõige hiljem kinnitab nimekirja Reformierakond, kelle üldkogu tuleb kokku järgmise aasta jaanuaris.

Riigikogu valimisteks valmistuvad erakonnad on esinumbrid enamjaolt selgeks vaielnud

KESKERAKOND

REFORMIERAKOND

SDE

EKRE

ISAMAA

VABAERAKOND

* On mitu varianti, on otsustamata, erakond pole veel kandidaati leidnud või pole kandidaat ise lõplikku nõusolekut andnud

VALIMISRINGKONNAD

Raimond Kaljulaid*
Kristen Michal
Sven Mikser, Eiki Nestor*
Urmas Espenberg
Tarmo Kruusimäe*
Andres Herkel

Lääne-Virumaa

Siret Kotka
Marko Torm*
Indrek Saar*
Anti Poolamets
Marko Pomerants
Vello Väinsalu*

Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita linnaosa

Mihhail Kõlvart
Keit Pentus-Rosimannus, Taavi Rõivas*
Jevgeni Ossinovski
Mart Helme*
Viktoria LadõnskajaSven Sester*
Monika Haukanõmm

Ida-Virumaa

Yana Toom
Mati Raidma*
Andres Anvelt
lahtine*
lahtine*
lahtine*

Järva-ja Viljandimaa

Mailis Reps
Jürgen Ligi
Helmen Kütt
Jaak Madison
Helir-Valdor Seeder
lahtine*

Jõgeva- ja Tartumaa

Janek Mäggi, Marika Tuus-Laul*
Urmas Kruuse
Jüri Morozov, Jaan Õunapuu, Tanel Talve, Priit Lomp*
Malle Pärn, Raivo Põldaru*
Aivar Kokk*
Kuido Nõmm*

Mustamäe ja Nõmme linnaosa

Taavi Aas
Urmas Paet, Maris Lauri*
Rainer Vakra
Martin Helme
Urmas Reinsalu
Ain Lutsepp*

Harju- ja Raplamaa

Jüri Ratas
Kaja Kallas
Marina Kaljurand
Mart Helme, Henn Põlluaas
Jüri LuikToomas TõnisteKaia Iva
Artur Talvik

Tartu linn

Aadu Must
Urmas Klaas
Heljo Pikhof, Marju Lauristin*
Mihhail Lotman
Jüri Adams*

Hiiu-, Lääne-ja Saaremaa

Enn Eesmaa
Kalle Laanet
Hannes Hanso, Reili Rand, Madis Kallas*
Monika Helme
Raivo Aeg
Enn Meri

Võru-, Valga-ja Põlvamaa

Tarmo Tamm
Hanno Pevkur
Ivari Padar
Uno Kaskpeit
Priit Sibul
Kaul Nurm

Pärnumaa

Kadri Simson
Toomas Kivimägi
Indrek Saar*
Mart Helme*
Andres Metsoja
Jüri Saar*

Allikas: EPL