Majandus24.postimees.ee: Tervishoiu rahastuse omaosaluse tõusule napib toetust (Siiri Liiva)

23.08.2016Meediakajastus

Ühe pikaajalisema lahendusena haigekassa eelarve tasakaalu saamiseks on rahandusminister Sven Sester välja pakkunud ka patsiendi omaosaluse tõusu, mis Eestis küünib 25 protsendini ja on nii WHO kui ka OSCE hinnangul juba liialt kõrge. Erilist toetust osapoolte hulgas sellele veel ei ole.

«Ma ei kujuta ette, et me peaksime laste puhul mingit osalustasu maksma. Täpselt samuti täiskasvanutel, sest omaosalus jääb üsna suureks – eriti, kui inimene peab veel olema järelravivoodil või muus sarnases olukorras,» rääkis haigekassa nõukogusse kuuluv lastekaitse liidu esindaja Ene Tomberg.

Tema sõnul on omaosaluse tõusu suhtes iseäranis tundlikud näiteks paljulapselised perekonnad. Lisaks, juba praegu kulutavad eestlased väga palju hambaravile, mida kompenseeritakse minimaalselt. Rahandusministri ideed ravijuhtude omaosaluse (visiidi- ja voodipäevatasu haiglas – toim) suurendamise suhtes ei toeta ka ametiühingute keskliit.

«Oleme seisukohal, et siin ei ole meil enam kuhugi edasi liikuda. Ka WHO ja OSCE on soovitanud mitte sellest 25 protsendi piirist üle minna,» sõnas ametiühingute keskliidu esimees Peep Peterson, kes kuulub kindlustatute esindajana samuti haigekassa nõukogusse.

«Kui vaatame, kuidas Eesti tervishoid on rahastatud, siis peame tõdema, et meie süsteem kasutab Euroopa Liidus nii riigi- kui ka eraraha protsentuaalselt riiklikust kogurikkusest praktiliselt kõige vähem,» tõdes haigekassa nõukogus tööandjaid esindav haiglate liidu esimees Urmas Sule.

See, kuidas hakatakse tervishoiuteenuste rahastamist edaspidi korraldama – kas tõstetakse omaosalust või tehakse seda solidaarsusprintsiibil riigieelarvest, on tema sõnul poliitiline otsus, mille langetavad valitsus ja parlament. Küll aga on Sule seisukohal, et haigekassa kulude ja tulude tasakaalu saamine ei ole midagi, mida saab lühikeses plaanis ära lahendada, kuid sellega tuleks juba praegu tegelema hakata, mitte oodata veel viis või kümme aastat.

Omaosaluse tõstmist ei toeta ka riigikogu rahanduskomisjoni sotsiaaldemokraadist liige Kalvi Kõva, kelle sõnul ei ole omaosaluse tõstmine rahva tervise seisukohalt hea lahendus. «Selle ületamine suurendaks ebavõrdsust Eesti ühiskonna, kuna lööks kõige valusamini just kõige haavatavamat sihtgruppi, kes juba praegu ei saa endale lubada kõiki teenuseid ja ravimeid,» märkis Kõva.

Ainuke, kes näeb patsiendi omaosaluse suurendamises üht lahendust, et kujunenud olukorraga toime tulla, on riigikogu rahanduskomisjoni esimees Remo Holsmer, kelle sõnul tuleks seda kaaluda haigekassa sisemiste reformide ja eraraha osakaalu suurendamise kõrval.