Reformierakond ei saa aru, kuidas inimesed tegelikult elavad

12.01.2015Arvamus
Reformierakond ei saa aru, kuidas inimesed tegelikult elavad

Sattusin lugema Aivar Sõerdi kommentaare IRLi madalapalgaliste maksureformi kohta ning tundub, et Reformierakond irdub üha enam reaalsusest.

Rääkida 300 tuhandele inimesele, kes teenivad madalat palka ja peavad ikkagi aastas sadu eurosid tulumaksu maksma, et IRLi maksureformist pole kasu ja oodake veel 4 aastat, sest siis hakkate saama palka nagu Soomes, on pehmelt öeldes küüniline. See ei ole tõsine jutt.

Andsime IRLi poolt eile seaduseelnõu ka riigikogu menetlusse. Selle eesmärk on vähendada madalapalgaliste isikute maksukoormust, seades sisse täiendava maksuvaba tulu. Eelnõus väljapakutud maksunduslikul meetmel on kolm põhilist eesmärki.

Esiteks, see suurendab vähe teenivate töötajate sissetulekut ja parandab nende ja nende perekondade toimetulekut aidates sellega vähendada vaesust.

Teiseks, see eelnõu aitab kaasa sellele, et palgatööd tegev inimene elab oma palgast ära ilma sotsiaaltoetusi vajamata. Seeläbi vähendab eelnõu sotsiaalsüsteemi koormust ja bürokraatiat. Tähtis on ka see, et igapäevaselt tööd tegevad inimesed tunneksid end tegusate ja hinnatud ühiskonna liikmetena. Inimene, kes saab enda ja oma lähedaste ülalpidamisega ise hakkama, ega vaja sotsiaalabi, tunneb end kindlamalt ja omab paremaid eeldusi ka edaspidi hästi hakkamasaamiseks.

Kolmandaks tõstab see inimeste motivatsiooni töötada ning aitab kaasa töötuse vähendamisele. Eelnõuga ettenähtud maksusoodustus aitab suurendada tööjõupakkumist, et Eesti majanduse areng ei seiskuks olukorras, kus peagi ületab pensionile jääjate arv uute tööturule sisenejate oma.

IRL eelnõu pakub välja tegelikult toimiva lahenduse, mis tegeleb probleemiga, millele on viidanud IMF ja OECD – meie madalat palka saavate töötajate maksukoormus on liiga kõrge. 500 eurose brutotulu puhul on IRLi eelnõu kohaselt tulumaks 0 eurot, 600 euro puhul aga 40 eurot ehk alla 7%. See tähendab, et madalat palka saavad inimesed maksavad tulevikus vähem, mitte rohkem tulumaksu. Ja see on täpselt see, mida on Eestile soovitanud kõik rahvusvahelised organisatsioonid ja eksperdid.

Samas tundub, et Reformierakonna maksupoliitika prioriteedid on mujal, sest madalat palka saavate inimeste maksukoormus on Reformierakonna juhtimisel kasvanud, mitte kahanenud ning maksuvaba tulu suhe keskmisse palka on aina langenud. Ka 2015 saab peaminister maksumuutustest 10 korda rohkem kasu kui 500 eurot teeniv ühe lapsega üksikema ja sellele kulub kümneid miljoneid eurosid.

Selle asemel, et midagi reaalset ära teha, tegeleb Reformierakond lihtsalt hämamisega, sest neil ei ole madalat palka saavatele inimestele mõistlikku maksulahendust välja pakkuda. Oodakem veel 4 aastat ja siis tulevad Soome palgad, meenutab mulle 15 aastaga 5 rikkama riigi hulka jõudmise lubadust.

Inimesed ootavad reaalseid samme kohe ja IRLi maksureform on seni pakutud ideedest parim.

Vaata eelnõud ja seletuskirja lähemalt