Õhtuleht.ee: SAADIKUKS PÜRGIJATE ANALÜÜS: kes upitatakse parlamenti ja kes kukkus kõrgelt kohalt? (Risto Berendson,

24.01.2019Meediakajastus

Õhtuleht avaldab parlamendierakondade valimisnimekirjades toimunud liikumiste analüüsi.

Üks suuremate sisemistega liikumistega üldnimekirju on Keskerakonnal. Märgilisemaid tõuse nende valimisnimekirjas on Tallinna „vürstiks” peetava volikogu esimehe Mihhail Kõlvarti kerkimine 31. koha võrra – üldnimekirja kolmandaks.

Viimastel kohalikel valimistel 26 000 häält saanud Kõlvarti selline tähelend on loogiline, sest väidetavalt soovib mees järele proovida ka parlamendiliikme staatuse. Kuna seadus lubab Kõlvartil korraga istuda nii riigikogus kui ka juhtida pealinna volikogu tööd, siis peaks mehe majanduslik seis kevadest alates kõvasti paremaks muutuma. Ta hakkab igakuiselt teenima üle 9000 euro. Sellega oleks ta ilmselt keskparteienimteeniv rahvasaadik, mis kinnistab tallinlaste lemmikut veelgi enam oma erakonna külge.

Riigikogusse jõudmisega arvestab ka üldnimekirjas endale 23. koha saanud ärimees Jaan Toots, kes väidetavalt unistavat majandusministri kohast. Küll tegi erakond Tootsile väikestviisi „sikku” sellega, et asetas üldnimekirjas ärimehest tahapoole mitmed piirkondade esinumbrid, kes valimistel seetõttu enne Tootsi endale parlamendikohad kindlustavad.

Tootsi saatusekaaslased on Keskerakonnas ka hiljutised reformierakondlased Andrei Korobeinik ja Imre Sooäär – neile anti nimekirjas pealtnäha kõrged 20. ja 21. koht, kuid reaalsuses tähendab see pigem kohti kolmanda kümne lõpus. Keskerakonna puhul tähendab aga seegi parlamenti pääsemisel kõrget tõenäosust.

Kindla peale mineja on üldnimekirjas kõrgel kümnendal kohal asuv Tanel Kiik, peaminister Jüri Ratase „hall kardinal” ja  peaministribüroo juht. Kiik teab, et kulissidetaguse toimetajana ei saa ta valijate suurele häältearvule ilmselt loota. Saadikukarjäär terendab ka üldnimekirjas 51kohalise tõusu teinud Natalia Malleusele – üldnimekirja 18. koht –, kes oma igapäevast leiba teenib peaministri integratsiooninõunikuna.

Huvitav saab olema Tallinna abilinnapea Kalle Klandorfi valik – minna parlamenti või jääda linnavalitsusse. Koht üldnimekirjas talle saadikukohta vähemalt lubab. Küll kibeleb väidetavalt aga all-linnast Toompeale Põhja-Tallinna linnaosavanem Raimond Kaljulaid (üldnimekirja 33. koht).

Üldnimekirjas kakskümmend kohta kukkus kunagise erakonna esimehe Edgar Savisaare lemmik Siret Kotka-Repinski. Kuid tema parlamendist väljajäämine on pea võimatu, sest naine on oma piirkonna esinumber. Küll terendab kevadest lihtkodaniku saatus ehk parlamendist väljajäämine tsentristide kuulsaimale mässajale Oudekki Loonele, kes kukkus 42. kohale.

Reformierakonna üldnimekiri peegeldab kõige enam erakonnaliikmete populaarsust parteis sees. Kui erakonna esimees välja arvata, pannakse ülejäänud pingerida „oravate” juures paika erakonna sisevalimistel. Iga erakonna liige saab seal hääli anda kokku 30 lemmikule. Erakonna sisevalimistel tegi supertulemuse küll Siim Kallas, kes aga loobus oma kohast üldnimekirjas Kristina Šmigun-Vähi kasuks, kukutades end nii üldnimekirja viimaseks. Ilmselt on Viimsi vallavanema kohast loobuv Kallas oma võimalustes niivõrd kindel.

Sama tegi ka ekspeaminister Taavi Rõivas, kes loobus oma 11. kohast Lääne-Viru võrdlemisi tundmatu esinumbri Andres Suti kasuks. Umbes nii jõudis aastakümneid tagasi näiteks parlamenti toona avalikkuses vähetuntud Jürgen Ligi. Edaspidist ajalugu juba teab.

Sisevalimistel loodetust vähempopulaarseks osutunud Keit Pentus-Rosimannus panustab valimistel massiivsele reklaamikampaaniale. Mõnevõrra üllatav oli skandaalimagnet Eerik-Niiles Krossi populaarsus, samas kui eksmuusik Valdo Randpere pole erakonnas kunagi liigsuurt toetust omanud.

Sotsiaaldemokraatide seas tegi võimsa tõusu Hiiumaa vallajuht Reili Rand. Talle kuulub üldnimekirjas ülikõrge kolmas koht. Seda otse Marina Kaljuranna järel. Näiteks Saaremaa sotsist vallajuht Madis Kallas on üldnimekirjas alles 118, ehkki Saaremaa ületab oma väiksemat naabersaart valijate arvult kordades. Kuid Kallas võib end niigi kindlalt tunda, sest ta on oma ringkonna esinumber ehk pääseb parlamenti ilmselt enne Randa.

Sotsid trikitavadki sellega, et panid piirkondade esinumbrid üldnimekirjas viimastele kohtadele. Seetõttu ei maksa näiteks Heljo Pikhofi 118kohalise kukkumise tagant otsida midagi traagilist.

Isamaas tegi nelja aasta tagusega võrreldes suure tõusu Viktoria Ladõnskaja-Kubits, kes on kerkinud üldnimekirjas 32. kohta ehk kolmandaks. See tähendab seda, et viimaste valimiste thriller, kus Ladõnskaja hääled valimiskomisjonis üle loeti ja naine ülinapilt – ühe häälega – Sven Sesterit edestas, jääb ära.