Indrek Neivelti ettepanekute valguses

10.11.2014Arvamus
Indrek Neivelti ettepanekute valguses

Ajakirjanikud küsisid arvamust. Siinkohal kiirelt mõned mõtted Neivelti ettepanekutest:

Oleme erakonnana avatud kõigile ideedele, mis parandavad majanduse käekäiku ning muudaks maksusüsteemi atraktiivsemaks ja õiglasemaks arvestades muutuvaid olusid. Me oleme hoidnud maksupoliitiliselt suunda, et pigem kõrgemalt maksustada tarbimist ja vähem otseseid tulusid.

Indrek Neivelti kõige olulisem püüdlus on vähendada tööjõumakse ning need mõtted on igati arutelu väärt. Neivelt nendib, et tööjõud on meil kallilt maksustatud. Eriti torkab see silma madalapalgaliste töötajate juures. Samuti rõhutab ta tulumaksuvaba miinimumi tõstmise vajadust. Ta nendib, et isegi need, kes teenivad alla elatusmiinimumi, maksavad tulumaksu ning see ei ole eetiline. IRL on kahe käega sellele alla kirjutamas. Oleme välja pakkunud madalapalgaliste maksureformi, mille eesmärgiks on fokusseerida piiratud ressursi tingimustes tähelepanu just nendele inimestele, kelle sissetulek on allapoole keskmist. IRL maksureformi tulemusel vabastataks tulumaksust kuni 500 eurot teenivad inimesed ning vahemikus 500 kuni 846 eurot teenivad inimesed saavad kõrgema tulumaksuvaba miinimumi taseme. See on IRLi selge prioriteet.

Samuti võiks tõsiselt kaaluda ebatervislike eluviiside kõrgemat maksustamist ja selle kaudu haigekassa maksuproportsiooni muutmist.

Ka põlevkivi kaevandamist maksustamine vastavalt nafta maailmaturuhinnale ehk nn naftamaks on samm õiges suunas. Meie tulevases valimisprogrammis on antud meede juba energeetika ja maksupoliitika peatükis kajastatud.

Kokkuvõttes tahaks öelda, et maksualane debatt on igati tervitatav. Ühelt poolt on õige, et maksudega ei tohi mängida ning pidev maksukeskkonna muutmine vaid kahjustab riigi usutavust. Teiselt poolt ei tohi me jätkuvalt stagneerunult kalapilguga vaadata üksteisele otsa ning igale uuele mõttele maksupoliitika valdkonnas juba eos kriipsu peale tõmmata. Kindlasti peab uus valimiste järgne valitsus viima läbi ka põhjaliku auditi maksusüsteemile ning kõik ettepanekud, mis toetavad majanduskasvu, tuleb ka ellu viia.