Kesknädal: Kadri Simson seljatas umbusaldajad (AIVAR JARNE)

17.01.2018Meediakajastus

Majandus- ja taristuminister Kadri Simsoni vastane umbusaldushääletus kukkus eelmise nädala kolmapäeval Riigikogus läbi. Simsoni jätkamise poolt hääletas 49, samas kui umbusaldajaid oli 44.

Simson sõnas läbikukkunud umbusaldusavaldust kommenteerides, et umbusaldus, mis tugineb juba varasemalt ümber lükatud valeväidetele, ei saanudki toetust leida. Simsoni sõnul tehti seda vaid tähelepanu saamise nimel ning selleks, et näidata opositsiooni olemasolu.
„Kui sisuliste teemadega ei suudeta pilti tõusta, siis võetakse ette drastilisemaid samme, nagu näiteks umbusaldus. Mida täpsemalt kokkuvõttes siiski ette heidetakse, on opositsiooni umbusaldustekstist raske aru saada, sest see on tõeline pudru ja kapsad. Ühte potti on pandud kõikmõeldavad väited, millest väga suur enamik ei vasta tõele ning osa tugineb lihtsalt maailmavaatelistel erinevustel. Tundub, et ka opositsioon ei saanud päris lõpuni aru, mida siis ikkagi mulle täpsemalt ette heidetakse,“ kommenteeris majandus- ja taristuminister.
Peamiste umbusaldusavalduses esitatud valeväidetena tõi majandus- ja taristuminister välja juba möödunud aasta lõpul ümber lükatud kahtlustused sigade tõuaretustoetuste jagamisel ning väite, et tasuta ühistranspordi rakendamisest võidavad vedajad, mitte reisijad. Samuti eksivad umbusaldajad väitega, mille kohaselt rikub EVR Cargo Venemaa-suunalisi sanktsioone. „Mis puudutab tasuta maakondlikke bussiliine, siis on selge, et antud küsimuses on meil tõepoolest Reformierakonnaga erinev arusaam. Mind ei üllata Reformierakonna ükskõiksus ja põlgus maaelu edendamise osas, kuid see ei tähenda, et ka tänane valitsus peaks käed rüpes istuma ning laskma maaelul hääbuda.“
Kindlasti ei päde esitatud väide, et tasuta ühistransport on mõeldud bussifirmade tulude suurendamiseks. „Bussifirmad saavad teadupärast fikseeritud liinikilomeetritasu ja maakonnaliinidel teenust osutavad ettevõtted valitakse avaliku hanke tulemusena. Nende sissetulek ei sõltu sellest, kuipalju inimesi liinil sõidab. Eksivad ka need, kes väidavad, et keegi ei kasuta maakondlikke bussiliine. Maakonnaliinidel tehti möödunud aastal ligikaudu 18 miljonit reisi. Eesti ei ole vaid Tallinn ja suuremad keskused. Kui mulle heidetakse ette seda, et tegelen maaelu eest seismisega, siis seda tiitlit kannan ma uhkusega,“ rääkis Kadri Simson.

Opositsioon poliitkabetab

Peaminister Jüri Ratas lausus, et Riigikogu andis majandus- ja taristuminister Kadri Simsoni senisele tööle ja ametis jätkamisele oma tugeva heakskiidu. Kuna kaalukaid ega selgeid põhjusi opositsioon ministri umbusaldamiseks välja ei toonud, siis ei saatnud ka seekordset poliitkabetamist ootuspäraselt edu. Kadri Simson on professionaalne ja pühendunud minister, aga eelkõige siiras inimene.
Ratase sõnul seisab Simson kauaoodatud taristuinvesteeringute elluviimise, maakondliku ühistranspordi arendamise ning Eesti majanduse elavdamise eest, valmistades muu hulgas ette Tallinna Sadama börsile viimist ning jätkates projektiga „Laevad Eesti lipu alla“. „Inimesena ei ole ta kindlasti ära teeninud süüdistusi, mida osa opositsioonisaadikuid on tema suunas kergekäeliselt heitnud,“ märkis Ratas.
2017. aasta juunis üritas opositsioon umbusaldada Ratase valitsuse rahandusministrit Sven Sesterit. Ka see ponnistus kukkus läbi.