Valgamaalane.postimees.ee: Juhtkiri: Tervis või raha?

05.07.2017Meediakajastus

Niinimetatud magusamaksu ümber käivas debatis kipuvad tugevalt domineerima kord tervise ja kord rahaga seonduvad argumendid. Ometi peaks neid vaatama tihedalt seotuna.

Tervisest kõneleb eelkõige tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski, samas kui ka mitu koalitsioonipoliitikut magusamaksust kõneldes eelkõige rahale keskendub. Nende seast meenub esmalt hiljuti rahandusministri ametist lahkunud Sven Sester.

Ka ettevõtjad kõnelevad antud debatis eelkõige rahast. Seda on nende eestkõnelejana eriti tugevalt teinud toiduliidu juht Sirje Potisepp. Muu hulgas on ta avaldanud ka skepsist uuringute suhtes, mis toovad välja suhkrutega liialdamise kahjulikkuse või nende maksustamise mõttekuse – eriti ilmekalt tuli see välja ETV saates «Suud puhtaks».

Ettevõtjad peavadki enda õiguste eest seisma ja mõistlik on teha seda just enda esindusorganisatsioonide kaudu. Ent kui üks ettevõte – ükskõik kui oluline – suudab arutelu käigus suruda seadusse endale otseselt kasuliku erandi, on see ebaõiglane kõigi teiste suhtes. Samuti on kurb, et tervis jääb seega taas debatist kõrvale.

Ometi nii magusamaksu menetlemisel Riigikogus juhtus. Eelnõusse lisandus laevafirma Tallinki lobitöö tulemusena erisus, mis võimaldanuks laeva- ja lennufirmadel maksust pääseda. Postimehes selgitas Tallink Duty Freee juhataja Aimar Pärn, et firmad ostavad enamasti kaupa riigist, kus maksud väiksemad. Ta väitis, et kui joogid hakkavad magusamaksu tõttu olema Eestis kallimad kui naaberriikides, jääb Eesti ilma hulgast rahast.

Ilmselt leiaks sarnaseid põhjendusi nii mõnigi teine ettevõte. Sestap tegi president õigesti, kui seaduse mainitud erisuse tõttu välja kuulutamata jättis. Sümpaatne on seegi, et president viitas samas seadusele kui võimalusele eelkõige laste ja noorukite tervist kaitsta.