Aivar Sõerd, millisel planeedil sa elad?

23.01.2015Arvamus
Aivar Sõerd, millisel planeedil sa elad?

Reformierakonna liige Aivar Sõerd kirjutab, et järgmise nelja aastaga tõuseb keskmine palk 1500 euroni ja miinimumpalk 650 euroni kuus ning selline kasv muudab IRLi plaani vabastada alla 500 euro teenivad inimesed tulumaksu maksmisest mõttetuks.

Aivar Sõerdi ülioptimistlik palgaprognoos oleks justkui teiselt planeedilt. Selline majanduskasv, mille pinnalt kasvaks keskmine palk kolme-nelja aastaga poole võrra, ei teki iseenesest tühja koha pealt, vaid eeldab otsustavate reformide läbiviimist. Vaadates otsa Reformierakonna programmile või pidades silmas nende aina süvenevat vastumeelsust muutustele, ei pea ma realistlikuks, et oravate egiidi all jõuaksime mõne aastaga sellise keskmise palgani.

Ennustada võib mõistagi igaüks, kuid Eesti hetkeseis pole paraku nii roosiline kui seda Sõerd pimesi näeb. Eesti majanduskasv on pidurdunud, välisinvesteeringud vähenevad ning meie maksukeskkond on naabritega võrreldes kaotanud oma senise atraktiivsuse. Samal ajal on meil ligi 200 tuhat inimest, kes saavad alla 500 euro kuus palka. Viimaste aastate palgakasvu tempot vaadates kuluks Eestil veel kaheksa aastat, et meie keskmine palk jõuaks 1500 euroni. Mida teevad aga senikaua sajad tuhanded madala palgalised inimesed?

Aivar Sõerdi sõnum on neile, et oodata tuleb veel vähemalt neli aastat, kuni alampalk loodetavasti ületab IRLi pakutava maksuvaba palga ja siis ongi Reformierakonna plaan teile parem. See näitab, et Reformierakonda ei huvitagi, kuidas väikese palgaga on võimalik reaalselt hakkama saada. Tasub meenutada, et just Reformierakonna rahandus- ja peaministri juhtimise all on Eesti madalapalgaliste maksukoormus tõusnud Euroopa kõrgemate hulka. Meenutan, et maksuvaba tulu tõstis viimati jõuliselt Juhan Partsi valitsus: alates 2003. aastast tõusis maksuvaba tulu kahe aastaga 70% ehk 1000 kroonilt 1700le kroonile. Reformierakonna juhitud valitsused on 10 aastaga tõstnud maksuvaba tulu vaid 45 euro võrra ehk 40%.

Sõerd kirjutab, et 650 eurose miinimumpalga juures muutub IRLi maksukava mõttetuks ning tööandjale ja töövõtjale ebasoodsaks. Hea kolleeg eksib ja eksitab! Loomulikult, kui me ühel päeval jõuame sinnamaale, kus miinimumpalk on 650 eurot, tuleb proportsionaalselt koos palgakasvuga korrigeerida ka IRLi maksuvaba palga suurust ülespoole. Aga kõigepealt tuleb astuda esimene samm, sest 300 000 inimesel, keda IRLi maksureform puudutab, ei ole aega oodata. IRL soovib selle sammu astuda juba 2016. aastal ja teha 500 eurot maksuvabaks palgaks ja vähendada tulumaksu kõigil, kelle palk jääb 501 ja 846 euro vahemikku. Selle tulemusena saab madalat palka teeniv inimene kuus kuni 69 eurot rohkem raha kätte.

Mis abi on kellelgi kosmeetilisest maksuvaba tulu tõstmisest 10 euro võrra aastas ehk igale inimesele kuus kaks lisaeurot kätte, nagu näeb ette Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide valitsuse koostatud eelarvestrateegia järgnevateks aastateks, seletagu nad ise.