Alkoholiaktsiisi lähiajaloost

14.02.2018Arvamus
Alkoholiaktsiisi lähiajaloost

Täna reporteritunni otsesaates sattusime reformierakondlase Remo Holsmeri ja sots Kalvi Kõvaga aktsiisidest diskuteerima.

Kui vaadata lähiajaloos tagasi, siis Reformierakonna varasemad valitsused panid alkoholipoliitikas aktsiiside tõusule käigu sisse. Peale 2015 riigikogu valimisi tulime IRL-iga koalitsiooniläbirääkimistele (sisuliselt kohe RES-i tegemisele) opositsioonist ning ei olnud need mitte sotsid ja Ossinovski, vaid reform ja Ligi, kes tähtsal moel seletasid, et nemad teavad, neil on olnud siiani pea- ja rahandusministri portfell, tõsta on vaja kanget ja lahja alkoholi. Kanget kusjuures rohkem. Eesmärgiks tervishoid + katteallikate teke muudeks kuludeks. Sotsid soovisid pigem kange täiendavast tõusust loobuda ja tähelepanu pöörata lahjale alkoholile, põhjendades seda sellega, et lahja ja kange aktsiisi vahe oli niigi 2,6 korda ning võrdselt aktsiise tõstes tõuseb peaasjalikult kange lõpphind. Kõvad vaidlused olid. Aga Reform „teadis asja“ ja lõpuks läks käiku ikka mõlema positsiooni tõstmine (seda siis omakorda ennaktempos võrreldes varasema valitsuse kokkulepituga). Mind saadeti veel koalitsiooni mandaadiga (sic! – mis huvitav mandaat) huvigruppidele uut olukorda tutvustama. Jürgen Ligi nüüdne nutt ja halamine, et rahandusminister tõi eelnõu valitsusse ja tema oli kuskil ära või magas, nagu aeg ajalt ikka valitsuses tema puhul juhtus, on lihtsalt kurbnaljakas.

Tänane koalitsioon tõstis 2016 uut koalitsioonilepingut sõlmides omakorda täiendavalt lahja alkoholi aktsiisi. Kanget enam ei puudutatud, sest see oli juba kaugele eest ära läinud ja kogu piirikaubandus tugines kangel alkoholil.

Nüüd paar kuud tagasi, eelmisse aasta lõpus, tegi koalitsioon esimese paranduse varem kokkulepitud alkopoliitikasse ning langetas eelseisvaid tõusuprotsente nii lahjale kui kangele täpselt poole võrra. Reform oli Riigikogus nüüdseks juba opositsioonis olles hääletusel vastu. Põhjendus, et kui kogu varem kokku lepitud tõusu ära ei jäeta, siis nad pole poole vähendamisega ka nõus ja las olla siis aktsiisitõus ikka terves ulatuses. Absurd! Muide, selle viimase muudatusega, tekkis olukord, kus kange alkoholi aktsiis on madalam, kui varasemalt Reformi poolt lauale toodu ja seadusesse kirjutatu.

Aga see selleks – tegemist oli poliitgurmaanide jaoks väikese tagasivaatega. Reaalne elu on see, et kui vaja, tuleb otsuseid ümber vaadata. Nii varasemate valitsuste kui ka selle valitsuse omasid.