Ärileht.delfi.ee: Huvitav paradoks: pensionireformi vedanud Isamaa saadikute hulgas on ohtralt neid, kes jätkavad kogumist (Romet Kreek)

18.01.2021Meediakajastus

Erakond Isamaa vedas pensionireformi, mis on nüüd reaalsus. Juba on võimalik esitada teise pensionisamba raha väljavõtuavaldusi. Riigikokku kuuluvatest erakonna liikmetest on osad teise sambaga liitunud, osad mitte. Valdav osa plaanib kogumist jätkata.

“Jätkan raha kogumist teises sambas. Esialgu ei muuda kindlasti midagi ja vaatan, milline on fondi tootlus paranenud konkurentsisituatsioonis,” ütles Siim Valmar Kiisler. “Kui peaksin olema tulemustes pettunud, võin kaaluda edaspidi pensioni investeerimiskonto kasutamist ja sealtkaudu ise investeerimist, kuid kogumist soovin ikkagi jätkata,” lisas ta.

Ta loodab, et edaspidi tulevad paremad pensioni väljamaksete pakkumised. „Kui selles osas asi tugevalt ei parane, siis vahetult enne pensionile jäämist tuleb paraku lahkuda, sest praegu pakutavad väljamaksete lepingud on konkurentsi puudumise tõttu kehvad. Usun siiski, et selleks ajaks on mõistlike lahenduste pakkujad turul juba tekkinud,” lausus Kiisler.

„Mina pigem raha väljavõtmisega ei kiirusta ning jätkan hetkel teises sambas sissemakseid,” tunnistas ka endine rahandusminister ja praegune riigikogu liige Sven Sester. „Kaalun ka iseseisvat investeerimispoliitikat läbi pensioni investeerimiskonto, kuid praegusel hetkel seda otsust veel teha ei saa. Avaldusi raha kandmiseks pensionifondist pensioni investeerimiskontole saab hakata esitama alles selle aasta aprillis,” põhjendas endine rahandusminister.

Ärilehe 2019. aastal koostatud artiklis, kus oli ülevaade kõigi 101 riigikogu saadiku pensioniplaanidest, arvas Sester, et kui seadus jõustub ja kõigil teise sambaga ühinenutel tekib võimalus ise otsustada, siis suure tõenäosusega ta varasema sundpensionifondiga ei jätka. Samas juba siis ütles ta, et ei võta ka raha välja ning valib investeerimiskonto võimaluse.

Isamaasse kuuluv rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk ütles, et ta ei ole veel mõelnud selle peale, mis ta teise sambaga peale hakkab. “Aga usun, et jätkan pensionifondi raha kogumist,” kinnitas temagi. Viktoria Ladõnskaja-Kubits tõdes, et ta pole veel otsust langetanud.

Samas Isamaa fraktsiooni esimees Priit Sibul märkis, et tal seda valikut teha pole vaja, kuna ta ei ole teise sambaga liitunud. Kuigi pensionikeskuse andmetel on fraktsiooni aseesimees Tarmo Kruusimäe teise sambaga liitunud, ise ta sellest liitumisest midagi ei tea. „Mul on tuhandeaastased pensionisambad, nagu laulab ansambel Raisk. Täpne vastus on, et mul ei olegi pensionisambaid,” märkis ta 2019. aastal.

Nüüd märkis Kruusimäe, et juhul, kui see teema tõuseb kodus jõuliselt päevakorda, on üsna tõenäoline, et ta võib teha ettevalmistusi selleks, et hakata uurima. „Minu vanaisa ütles, et igasuguseid kahtlaseid asju ei ole mõistlik torkida. Kui suur kiire mööda läheb, siis on aega küll,” leiab Isamaa saadik.

2021. aasta pensionireform

Raha kogumine teise pensionisambasse muutus vabatahtlikuks. Kui oled oma seniste valikutega rahul, ei pea sa midagi tegema. Kui sa veel ei ole teise sambaga liitunud, saad seda teha. Kui tahad oma pensioniraha ise investeerida, saad pensionifondi asemele valida pensioni investeerimiskonto. Pensioniikka jõudes saad ise valida, kuidas oma kogutud raha välja võtad. Kui tõesti vaja, saad raha välja võtta ka enne pensionile jäämist.

Allikas: pensionikeskus