Ärileht.delfi.ee: Sesteri teine katse: alkoholile ja tubakale veelgi kiirem maksutõus (Ann-Marii Nergi)
06.05.2015MeediakajastusTõenäoliselt jääb 2019. aasta kütuseaktsiisi tõus ära ja hotellide käibemaksule leitakse kompromiss.
Pärast eelmisel nädalal nurjunud katset pakkuda uusi katteallikaid ühiskonnas enim vastuseisu tekitanud maksutõusudele, läks rahandusminister Sven Sester pikemalt venitamata uuele ringile. Esmaspäeval kohtus Sester Liviko juhi viinatööstur Janek Kalviga, järgmisel päeval õlletootjate liiduga ja vahepeal jõudis ka tubakatootjate Eesti esindajateni, et alkoholi- ja tubakamüüjaid ette hoiatada: arvatavasti peavad nad leppima veelgi suuremate aktsiisitõusudega, kui uus valitsus esialgu välja käis.
Eilsel koalitsioonierakondade esimeeste kohtumisel tutvustas Sester oma töövõite väiksemas ringis. Reformierakonda esindasid peaminister Taavi Rõivas ja rahanduskomisjoni esimees Remo Holsmer, IRL-ist olid kohal esimees Urmas Reinsalu ja Sester ise, sotsidest riigikogu liige Andres Anvelt ja ettevõtlusminister Urve Palo.
Kuna täpsemalt arutatakse Sesteri eelarve tasakaalu saamiseks pakutud lisaettepanekuid täna (ja arvatavasti lepitakse neis ka kokku), siis ei tahtnud eilsel kohtumisel osalejad kitsas ringis räägitut avalikkusega jagada. Ent Ärilehele teadaolevalt on nii lahja kui ka kange alkoholi tootjad ikkagi fakti ees, et 2016. aastal tuleb alla neelata kokkulepitud 10% aktsiisitõusu asemel 15% tõus ning sealt edasi 2017. ja 2018. aastal jääb tõus 10% tasemele. Eeldatavasti pakub Sester tubakaaktsiisi puhul täna lahenduseks 5% asemel 8% tõususammu ja seda alates 2016. aasta teisest poolaastast.
Arve ei avaldatud
Kui palju lisaraha sellised otsused riigieelarvesse tooksid, ei nõustunud rahandusministeerium veel avaldama. Kuid Sesteri väidetava kava järgi peaks alkoholi ja tubaka arvelt ära jääma 2019. aastasse planeeritud kütuseaktsiisi 10% tõus ja lahenduse saama majutusasutuste käibemaksuküsimus.
Selle kohta on laual kaks varianti, mõlemad siiski maksuerandi säilitamisega: kas tõsta maksu 2% kaupa igal aastal või 3% ühe hooga. Esimese variandi vastu on hotellid protestinud, kuid teise puhul tahaks valitsus tõsta maksu juba järgmisest aastast, mitte 2017. aastast. See on sektorile samuti raske. Nii palju nõustus riigikogu rahanduskomisjoni esimees Remo Holsmer (RE) eile kinnitama, et nemad on valmis käibemaksu teemal kompromissi leidma.
Sesteri plaanil on ka paar „aga”. Peale selle, et tegelikult pole veel midagi otsustatud ja koalitsiooni üleüldine tervis on väga habras, ei ole ka alkoholitootjad järjekordsest aktsiisitõusust just vaimustuses (tänavu tõusis aktsiis 15%).
Kui õlletootjate liidu ja Saku õlletehase juht Margus Kastein nentis, et ministriga kohtumisel jõuti „mingile arusaamisele”, siis Liviko juht Janek Kalvi väljendas vastuseisu järjekordsele aktsiisitõusule vägagi reljeefselt. „Sester pakkus välja kava ennaktempos aktsiisi tõstmiseks järgmiseks aastaks, kuid ma ei saanud kohtumisel ministrilt ühtegi argumenti, mis veenaks mind ümber jõuliselt aktsiisitõusudele vastu seismisest,” ütles Kalvi.
Ta on korduvalt ähvardanud ka riigi kohtusse anda, kui otsustatakse tööstusettevõtteile lubatud aktsiisitõusu tempot järjekordselt rikkuda ja kiirendada. „Tundub, et riik justkui hävitab meie tööstust süstemaatiliselt. Aga näiteks lahja alkoholi aktsiisi [kiirem] tõstmine on tabu, seda meie peaminister keeldub teemaks võtmast. Õlu naudib täna 2,62 korda madalamat aktsiisimäära kui kange alkohol,” rõhutas Kalvi.
Miks seob Reformierakond hotellide käibemaksu õpetajate palgatõusuga?
Nii hotellide ja restoranide liidus (EHRL) kui ka (vähem avalikult) koalitsioonipartnerites on hämmingut tekitanud Reformierakonna demagoogilise ja populistlikuna näiv mõttekäik, et kui hotellide käibemaksu 20%-ni ei tõsteta, jäävad õpetajad, politseinikud ja kultuuritöötajad palgatõusust ilma. „Pannes hotellitöötaja tundma, et ta oma niigi vähese sissetulekuga elab õpetaja arvelt, on täiesti lubamatu ja solvav,” ütles näiteks EHRL-i juht Verni Loodmaa.
Remo Holsmer seletas, et õpetajate, kultuuritöötajate, politseinike, päästeametnike 5% palgatõus võtab riigieelarvest aastas 25 miljonit eurot. „Sama suur on ka hotellide sooduskäibemaksu mõju eelarvele ning sotsiaaldemokraatide ettepanek see muudatus ära jätta tähendab ka nendes sektorites palgatõusust loobumist.”