Äripäev.ee: Luman: Sester tekitab skisofreenilist jama

17.05.2017Meediakajastus

“25 aasta jooksul pole kindlasti Eesti valitsuses olnud sellist skisofreenilist jama kui praegu,” ütles kaubandus-tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman.
Nimelt on Lumani sõnul praegu olukord, kus terve ettevõtlusmaailm on panditulumaksu kehtestamise tõttu tagajalgadel, ent rahandusminister Sven Sester ei võta kedagi kuulda.
“Ma kujutaks ette, kui üks ettevõtja või organisatsioon pole olukorraga rahul, aga praegu on olukord, kus ei leidu kedagi, kes ei arvaks, et olukord on skisofreeniline. Ja selle peale ütleb rahandusminister, et ei – me teeme teile ju olukorra hoopis paremaks,” rääkis ta.
Luman tõi näiteks olukorra, kus tema ja kaubanduskoja tegevjuht Mait Päits kohtusid Sesteri ja rahandusministeeriumi asekantsleri Dmitri Jegoroviga.

“Hiljem võtsin kolleegidele kokku, et eile toimus kaks kohtumist – mina kohtusin Paltsiga ja Sester kohtus Jegoroviga. Miks need kaks kohtumist samas ruumis toimusid, jäi mulle arusaamatuks,” ütles ta.

“Ma pole enne sellist rahandusministrit kohanud, kellega ei saa üldse rääkida. Ta ei aja sisulist juttu,”lisas ta.

Mingist laenuandmisest ei saa rääkida

Kuigi valitsuse läbi surutavas maksupaketis on Lumani sõnul palju jaburusi, on tõeline kurioosum just panditulumaks.

Ta selgitas, et kui vaadata kehtivaid riigikohtu lahendeid juhtumitest, kus on väidetavalt kontsernisiseste laenude sildi all tegelikult toimunud kasumi väljaviimine, siis selgub, et neis juhtumites ei saagi mingisugusest laenuandmisest rääkida. Nimelt pole mitte üheski kontrollitud juhtumis laenule seatud tagatist.

“Kui lähete rahaasutusse ja küsite laenu, siis enne, kui teile hakatakse rääkima intressidest võilaenu pikkusest, küsitakse teilt, mida te pakute laenu tagatiseks. Sellest hakkab kogu rahalise tehingu sisu pihta, mida nimetatakse laenuks,” rääkis Luman.

“Ehk siis need tehingud pole kunagi laenud olnud ja kehtiv õigusruum ei lubagi seda teha,” lisas ta. Seega ei keela keegi tütarettevõtetel tehinguid sooritada, kuid niipea, kui laen on antud, tuleb neil see oma kapitalist maha arvata ja seejärel selle pealt tasuda ka tulumaks.

Seetõttu jääb Lumani sõnul arusaamatuks, mille vastu Sester võitleb.

“Mul jääb hoopis teine skisofreeniline mulje – keegi teeb meeleheitlikult tööd selleks, et osa kahtlaseid tehinguid teinud ettevõtteid saaks väita, et enne oligi olukord segane,” rääkis ta.

Tegelikult peaks aga maksuamet asjaga tegelema, ent Lumani sõnul keelduvad Sven Sester ja rahandusministeeriumi asekantsler Dmitri Jegorov kategooriliselt maksuametit tööle panemast, kuna see töö pidavat keeruline olema.

“Kuidas see saab keeruline olla, kui on olemas kehtivad riigikohtu lahendid?” küsis Luman.

Ta lisas, et Sester võtku vaevaks seletada, mida ta teeb ja miks, kuna senipole rahandusminister seda Lumani arvates teinud.

TASUB TEADA

Panditulumaks pahandab ettevõtjaid

Üleeile läks riigikogus kümne te teiste seaduseelnõude seas esimesele lugemisele panditulumaksu kehtestamist hõlmav eelnõu. Selle järgi kehtestataks 20% panditulumaks laenudele, mida tütarettevõtted annavad emaettevõttele.
Eesmärgiks on tõkestada kasumi väljaviimist laenu sildi all. Seadus on saanud ettevõtjatelt tugevat kriitikat.
Näiteks nimetas NG Investeeringute juht Jüri Käo panditulumaksu kõige kahjulikumaks maksumuudatuseks üldse.