Äripäev.ee: Sester: ametnikke piirav Venemaa seadus ebamõistlik
01.10.2013MeediakajastusVenemaa ametnikel välisettevõttes osalust keelav seadus on ebamõistlik meede, leiab parlamendi rahanduskomisjoni esimees Sven Sester.
“Maailmas on riigiti kindlasti erinevaid piirangud ja sellega kaasnevaid karistusmeetmed. Paljudel puhkudel võivad piirangud ja sanktsioonid tuleneda kultuuriruumist ja harjumuslikest tavadest,” märkis Sester. “Venemaa Föderatsiooni poolt seadustatud sanktsioon tundub Eesti mõistes imelik. Me oleme vaba riik ja ma ei näe põhjust inimestel kuskil mujal riigis konto avamise keelamiseks.”
Sester tuletas meelde nõukogudeaegset süsteemi, kus väikest vargust ei loetud patuks ning pigem patsutati tunnustavalt õlale, kui riigi tagant sai midagi nihverdada. “Samas tänaseks taasiseseisvunud riigid, kes on sellest süsteemist välja kasvanud, on oma edasises tegevuses arenenud erinevalt,” sõnas ta. “Arvestades sellega, et viimase paarikümne aasta jooksul on Venemaal jätkunud kauboikapitalism ning riigi administratiivse ressurssi meeletu domineerimine ning sellega kaasnevad maksupettused, siis on probleem ametnike korruptsiooni osas võrreldes lääne riikidega hoopis teisel tasemel.”
Tulenevalt sellest saab Sester enda sõnul aru, miks Venemaa püüab erinevate seadustega piirata sellist võimalust.” Eesti puhul ma ei näe sellist vajadust piirata, seda nii pangakontode loomisel kui ka osaluste omandamisel. Kindlasti peab olema vastavatel riigiameti positsioonidel deklareerimise kohustus,” märkis ta. “Kindlasti peab ka jälgima, et huvide konflikti ei oleks. Samas Venemaa piirang on isikuvabadustest lähtuvalt minu arvates siiski ebamõistlik meede.”
Sesteri sõnul ei ole Eestis täna sellist probleemi, et peaksime selliseid meetmeid vastu võtma. “Vastupidi, peaksime innustama inimesi maailmas ringi vaatama ja tooma uusi teadmisi ja hingamist Eestisse,” märkis ta.
Venemaal jõustus tänavu seadus, mis keelab riigiametnikel välismaal ettevõtetes osalusi omandada. Lisaks keelab seadus avada ja hoiustada raha või vara Venemaa Föderatsiooni asuvates rahvusvahelistes pankades. Samuti ei tohi rahvusvahelisi finantsteenuseid kasutada avaliku võimu tegelased, nende alaealised lapsed ja abikaasad. See tähendab, et ei tohiks osalusi olla ka offshore firmades.
Äripäev on varasemalt kirjutanud, et näiteks peidab oma vara Tallinna linnapea Edgar Savisaar. Edgar Savisaarega seostatakse rahalisi tehinguid läbi Šveitsi, Panama ja Briti Neitsisaarte ettevõtete. Nende tehingute uurimisega tegeleb Eestis praegu prokuratuur.