Äripäev.ee: Sester: olen haigekassa pärast mures

23.08.2016Meediakajastus

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski peab kahjumis haigekassaga midagi ette võtma, sest asutus ise pole suutnud eelarvet korras hoida, leiab rahandusminister Sven Sester.

Minister leiab, et haigekassa peab oma eelarve tasakaalu saama. Kuigi kõik haigekassa kuluprognoosid sünnivad haigekassas ja nende eest vastutab samuti haigekassa, peab rahandusminister Sven Sesteri sõnul asutuse nõukogu esimees Jevgeni Ossinovski astuma vajalikud sammud, et olukorda parandada.

“On fakt, et haigekassa on esimesel poolaastal enda prognoositud kulusid ületanud 27,3 miljoni euro võrra võrreldes kinnitatud eelarvega, ja probleem süveneb,” ütles Sester. “Jälgin selliseid arenguid murega,” lisas ta.

Tulud on suurenenud. Sesteri sõnul ei ole haigekassa eelarve puudujääk praegustes oludes normaalne. Nimelt laekus esimesel poolaastal haigekassale tulusid planeeritust 12,6 miljonit eurot rohkem, kuna sotsiaalmaksu laekumine oli oodatust parem. Samuti peaks haigekassa tulu neile laekuva sotsiaalmaksu tõttu järgneval neljal aastal suurenema keskmiselt üle 60 miljoni euro aastas.

Sester märkis, et kuna haigekassa peaks järgnevatel aastatel raha juurde saama, tegi ta haigekassa nõukogule ettepaneku, et eelarve oleks järgnevatel aastatel tasakaalus ja rahaline puudujääk kaoks.

Tõhusamad raviteenused. Viise, kuidas eelarve tagasi tasakaalu saada, on Sesteri sõnul mitu. Peamine lahendus oleks raviteenuste tõhusam pakkumine, milleks peab haigekassa tegema koostööd eelkõige sotsiaalministeeriumiga. “Tuleks kaaluda alternatiive, mis laiendavad patsiendi valikuvõimalusija ühtlasi tagavad efektiivsema rahakasutuse,” ütles ta. Samuti tuleks teha koostööd erasektoriga ja peaks rakendama raviteenuste hankemudelid, mis põhineks hinnakonkurentsil.

Samuti tuleks Sesteri sõnul tagada, et arstide vastuvõtuajad ei jääks kasutamata, kui patsiendid loobuvad arsti külastamisest samal ajal, kui teised patsiendid vastuvõttu vajavaid. Üks võimalus oleks rahalise hüvitise rakendamine koos patsiendi omaosaluse kaasamisega. Sesteri sõnul tooks see tervishoiusüsteemi täiendavaid tulusid, kuid samal ajal suurendaks patsiendi valikuvõimalusi. Tingimus oleks, et rahalise hüvitise rakendamine ei pikenda ravijärjekordi.

Ideed tulgu Ossinovskilt. Peale selle on Sesteri sõnul räägitud ka personaalsetest tervisekontodest ning erahaiglatelt ja -arstidelt teenuste ostmisest, juhul kui need on riigihaiglatest efektiivsemad. Tähelepanu peaks pöörama ka konkurentsi parandamisele ravimiturul.

“Kindlasti on võimalikke lahendusi veelgi, aga detailsemad ettepanekud võiks lauale tuua eelkõige valdkonna eest vastutav töö – ja terviseminister Jevgeni Ossinovski, kes on ühtlasi haigekassa nõukogu esimees,” lisas rahandusminister.

Ossinovski on öelnud, et haigekassale peab riigieelarvest raha juurde andma. Sesteri sõnul peaks enne maksude tõstmist hoopis süsteemi korrastama ja tegema vajadusel struktuurseid muudatusi. “Ka haigekassa kulude katmine muude riigieelarve tulude arvel tähendab tegelikult probleemide edasilükkamist kellegi teise õlgadele,” ütles ta.

33 miljonit eurot oli selle aasta esimesel poolaastal haigekassa kahjum.