Äripäev: Eesti Energia müüs Jordaania äri kasuga

16.03.2017Meediakajastus

Eesti Energia müüs suurema osa oma Jordaania põlevkiviäri aktsiatest Malaisia ja Hiina ettevõtetele, saades sellest üle 18 miljoni euro kasu.
Eesti Energial oli põlevkiviäri ajanud Attarat Power Companys 65% suurune osalus, millest ta eile 55% ära müüs. Seega säilitab Eesti Energia hiiglaslikus 2,1 miljardi dollarilises põlevkiviprojektis 10% osaluse. Eesti Energia juhi Hando Sutteri sõnul räägib saavutatu enda eest.

“2,1 miljardi suuruse rahastuse saamine maailma suurimatelt pankadelt ja teistelt aktsionäridelt kinnitab, et projekt on hästi arendatud ja juhitud. Eesti Energia teenib tehinguga tagasi senised arendusinvesteeringud summas 30,6 miljonit dollarit ning lisaks 19,8 miljonit dollarit (18,4 mln eurot) kasumit aktsiate müügist,” rääkis ta.
“Kui ma egoistilikult ütlen, siis minu laualt kukub nii suur tükk ära, et ma ei teagi, mida selle ajaga peale hakata,” tõdes Sutter kergendatult.
2,1 miljardi dollari eest valmivad 2020. aastaks Jordaaniasse 554 MW brutovõimsusega põlevkivielektrijaam ja -karjäär. Jaam katab umbkaudu 10-15% Jordaania riigi elektrienergia vajadusest. “Poliitiliselt oli väga-väga suur tahe, et see jaam tuleks,” illustreeris Sutter. Nimelt sõltub Jordaania praegu 95% ulatuses imporditavast energiast.

Ajaloolise tähtsusega tehing

Ka rahandusminister Sven Sester tõdes, et tegu on väljapaistva saavutusega lausa kogu maailma kontekstis. “Sellise rahastuse tagamine ja projekti viimine etappi, kus saab alustada ehitusega, näitab, et Eesti riigil on maailmale pakkuda väärtuslikku oskusteavet ning Eesti Energia suudab niivõrd suuri ja rahvusvahelisi projekte edukalt juhtida. Omaniku esindajana olen Eesti Energia saavutatu üle uhke,” kommenteeris ta.

Sutteri sõnul väärib märkimist, et projekti juured ulatuvad aastasse 1993, mil president Lennart Meri arutas kohtumisel Jordaania kuninga Husseiniga koostööd põlevkivi vallas. “Sellise mastaabiga projekti rahastamise lõpuleviimine aitab kindlasti avada tulevikus Eestile uksi sarnasteks tehnoloogiasiirde projektideks,“ sõnas Sutter.

Tema sõnutsi on huvi põlevkivist energia tootmise vastu väga suur. “Eriti riikides, kus muid ressursse napib,” tõdes Sutter, tuues ühe näitena Maroko.

Väljatõmbumine veel horisondi taga

Nüüd jaguneb osalus Attarat Power Companys nii: 45% kuulub Malaisia ettevõttele YTL Power International Berhad, 45% Hiina ettevõttele Yudean Group ning 10% Eesti Energiale.

“Projekti sisulises arendamises on meie osa tehtud,” rääkis Sutter ja lisas, et Eesti Energia eesmärk oli algusest peale olla projekti arendaja eesmärgiga ühel hetkel rongi pealt maha astuda. Tema sõnutsi saab Eesti Energia rolliks tulevikus oskusteabe ja nõuga panustamine. Sutter lisas, et mingil hetkel on Eesti Energial plaanis ka ülejäänud 10% osalusest müüa.
Eraldi projekti raames käisid Eesti Energia rakendusgeoloog Hardi Aosaar ja maavarade arendusjuht Tarmo All Myanmaris, et uurida sealse põlevkivi kvaliteeti ja varusid. “Seal on klient, kellel on põlevkivi litsentsialaja kes tellib meilt tööd sisse,” selgitas Aosaar, kelle sõnul müüb Eesti Energia seal sisuliselt enda oskusteavet.

“Käisime mullu detsembris kohapeal, tegime uuringud ja nüüd kirjutame aruandeid, et anda kliendile ülevaadet, kuipalju neil põlevkivi on ja mismoodi edasi minna,” kirjeldas ta.