Äripäev: Eesti Energia on sunnitud dividende kärpima. Palve rahandusministrile

24.11.2015Meediakajastus

Eesti Energia tahab sel aastal maksta riigieelarvesse plaanitust kolmandiku võrra vähem dividende, et säilitada raskusi trotsides ettevõtte usaldusväärsus võlausaldajate silmis.

Möödunud nädalal pöördus Eesti Energia rahandusminister Sven Sesteri poole, et valitsus lubaks neil sel aastal maksta eelarves ettenähtud 95 miljoni euro asemel 62 miljonit eurot dividende.

Eesti Energia juhatuse liige Andri Avila nimetas põhjuseks turuolukorda, kus energia hind püsib jätkuvalt madalal. Samal ajal on tarvis kindlustada ettevõtte finantsnäitajate vastavust võetud kohustustele ehk võlausaldajate tingimustele. Lisaks tuleb tagada, et täiendavate negatiivsete muutuste korral turul suudaks ettevõte hoida nõutavat finantssuhtarvude taset.

“Taotlus ei tähenda, et Eesti Energia ei vastaks esialgse dividendimakse puhul automaatselt enam võlausaldajatega kokkulepitud tingimustele,” ütles Avila. Ta lisas, et ettevõte püsib siiani turul vaatamata ajalooliselt madalatele energiahindadele.

Välisprojektid pole kokkuhoiu põhjus. Avila väitel on kulude kokkuhoid ettevõtte sees äärmiselt oluline. Eesti Energia on selle aasta kolmandas kvartalis ärikuludelt kokku hoidnud 20 miljonit eurot ning esimese üheksa kuuga võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 52 miljonit eurot.

Tagasilööke välisprojektidega Avila raskuste põhjuseks nimetama ei kipu. “Oleme Jordaanias väga lähedal rahastamistegevuse lõpuleviimisele lähikuudel, et alustada sealse põlevkivielektrijaama ja karjääri rajamist,” sõnas Avila.

Eesti Energia on oluliselt vähendanud Utah’ projekti tehtavaid kulutusi ja jätkab toimingutega, mis on vajalikud varade väärtuse kasvatamiseks. Edasi tehakse keskkonnauuringuid, uuritakse tehnoloogia konkurentsivõime parandamise võimalusi ning vaadatakse üle projekti äriplaan.

Valitsus pole veel luba andnud. Rahandusministeeriumi pressiesindaja Kristina Haavala ütles, et valitsuse otsus Eesti Energia dividendimakse muutmise kohta peaks tulema lähipäevil, sest Sester on lubanud firmal maksta dividende novembri lõpus.

Prognoos on ületatud. Riigieelarve vaates Eesti Energia dividendi vähendamine probleeme ei tekita, kuna tänavune maksutulu ületab prognoositut tublisti. Näiteks maksis Swedbank suvel erakorralist dividendi 400 miljonit eurot, millest laekus oktoobris riigieelarvesse 100 miljonit eurot tulumaksu.

Rahandusministeeriumi andmetel oli septembri lõpul valitsussektori eelarve väikeses nominaalses ülejäägis. Oma osa on selles maksuameti tööl.

Tänavu kümne kuuga laekunud maksutulu ületab mullust 471,5 miljoni euro võrra, sealhulgas käibemaksu on tänavu kümne kuuga laekunud 156,1 miljonit eurot rohkem kui möödunud aastal sama ajaga, sotsiaalmaksu 135,9 miljonit eurot rohkem ja juriidilise isiku tulumaksu 106,5 miljonit eurot rohkem.

Avila sõnul on veel vara hinnata, kui palju Eesti Energia tuleval aastal dividendide maksab.

Võrdlus

Panus riigieelarvesse keskmiselt üle 80 mln aastas
Riigieelarves oli ette nähtud, et 2015 maksab Eesti Energia 95 miljonit eurot dividende, ent ettevõte soovib maksta sellest vaid 62 miljonit.

ALLIKAS EESTI ENERGIA ARUANDED