Äripäev: Ettevõtluskonto soosib poolettevõtlust (Märt Belkin)

06.04.2017Meediakajastus

Kes ei tahaks olla iseenda peremees? Valitsuse loodav ettevõtluskonto süsteem tundub selleks ideaalne variant: hakka ettevõtjaks ja tasu maksuks vaid 20%. Vähem bürokraatiat, müü aga kaupa või teenust.

Maksukoormuse erinevus tuleb sellest, et kõik on kokku pressitud, sealhulgas sotsiaalmaks. Ja ravikindlustuse saab kätte alles siis, kui kontole laekub kuus rohkem kui 1300 eurot. Töötuskindlustusmakset pole üldse tarvis välja käia.
Rahandusminister Sven Sester probleemi ei näe – maks on kaks korda väiksem, nii et ravikindlustuse saamiseks tuleb kaks korda miinimumist enam teenida. Minister lisas, et on teisigi miinuseid – ettevõtluskontol ei saa näiteks kulusid arvesse võtta.

Pole ettevõtja ega töötaja

Ettevõtluskonto omanik on niisiis ettevõtja justkui poole kohaga. Samas pole ta ka töötaja. Uue ärivormi põhiline siht on inimestel, kes tahavad põhitöö kõrvalt lisaäri teha. Mõni aga võtab kontot kui teed riskivabasse ettevõtlusse
ja astub selle sammu.

Nüüd alles selgub ettevõtluskonto veealune osa – keskmine palk oli mullu 1146 eurot ja ettevõtluskontoga tuleb ravikindlustuse saamiseks teenida sellest rohkem. See ei ole enam hobi põhitöö kõrvalt.
Bürokraatia vähendamine on tervitatav, samuti uue äriviisi loomine, aga riik peab enda PR-nabast kõrgemale vaatama ja selgelt välja ütlema, et paljude plusside kõrval on ettevõtluskonto kõrval ka tugevad miinused, millega tasub enne tarvitamist tutvuda.