Äripäev: Investeeringud tuleb kännu tagant lahti saada. Teder teeb panuse kinnisvarale

29.11.2015Meediakajastus

Ettevõtjad ja poliitikud peavad praegu kõige olulisemaks seda, kuidas suurendada Eestis investeerimisaktiivsust, selgus kolmapäeval toimunud Delovõje Vedomosti konverentsil Edu Võti 2016.

“Aastate jooksul on ellu jäänud need ettevõtted, kes on kasumi investeerinud ettevõtlusesse, mitte ei ole võtnud seda dividendina välja,” rääkis Paekivitoodete Tehase OÜ juhatuse esimees Vladimir Libman. Ta nimetas positiivseks näiteks Eesti üht suuremat tööstuskontserni BLRT. “Investeerida tuleb siis, kui majanduses on langus ja koondatakse inimesi,” soovitas ta.

Libmanile kuulub Paekivitoodete Tehase OÜs enamusosalus, ettevõttel on aga ka arvukalt väikeosanikke. Libman ütles, et tema juhitavas ettevõttes on olnud aktiivsemad in-vesteerimisperioodid 1998-1999 ning 2008. ja 2013. aastal.

Ka järgmisel aastal kavatsetakse investeerida üle 2 miljoni euro. “Halbadel aastatel peab investeerima uude tehnoloogiasse, vähendades mõistlikult töötajate arvu, kuid samas hoides ettevõttes spetsialiste, et järgmise tõusu ajal saaks tootmismahtu suurendada,” soovitas Libman.

Teine oluline teema tema ettekandes oli valitsuse töö ja ministrite haridus. “Kompetentne valitsus on see, midajuhivad kõrgha-
ridusega inimesed, kellel on haritud abilised. On kohutav, kui ministril ei ole kõrgharidust ja tema abilistel ei ole elukogemust,” rääkis Libman oma kogemusele tuginedes. Tal on olnud ministritega kokkupuuteid viimased 30 aastat.

Kinnisvara kui investeering.
Eestisse on taas hakanud investeerima ka seni peamiselt Ukrainas tegutsenud ettevõtja Hillar Teder. Tema alustas mõni aasta tagasi kinnisvara arendamisega Tallinnas Admiraliteedi basseini ääres. “Tallinna sadama ala näeb välja nagu Dubai, nii palju kraanasid on,” kirjeldas Teder konverentsil.

“Äriga on nii, et kõigepealt peab see välja tulema näppude peal ja siis võib selle sisestada Excelisse,” märkis ta.

Admiraliteedi basseini äärse arenduse Porto Franco investeeringu suurus on 160 miljonit eurot ja rajatava rendipinna kogumaht on 75 000 ruutmeetrit. “Katastroofiline stsenaarium oleks siis, kui renditulu tee-niksime 10 eurot ruutmeetri kohta kuus ehk aastatulu 9 miljonit eurot. Reaalne on teenida 15 eurot ruutmeetri kohta ja optimistlik ootus on umbes 20 eurot,” rääkis Teder.

Tederi sõnul on inimesed viimasel ajal taas hakanud rohkem investeerima kinnisvarasse, sest usutakse, et kinnisvara pakub kaitset raha väärtuse vähenemise vastu. Kinnisvarainvesteeringuid on tõuganud tagant ka ebastabiilsus Venemaal. “Eestisse on jõudnud Ukraina ja Venemaa raha,” märkis Teder.

Tema hinnangul kinnisvara atraktiivsus lähiajal ei vähene, sest sellest aastast võivad pensionifondid paigutada kinnisvarasse 100% rahast varasema 10% asemel. “Pensionifondidele on investeerimine kinnisvarasse huvitav,” tõdes Teder, kelle sõnul on juba märgata Soome pensionifondide huvi kinnisvarasse investeerimise vastu.

Ka Tallinna sadamaala arengu puhul on oluline roll just soomlastel. “Mitte iga soomlane ei tea, kus asub raekoda, aga iga soomlane teab, kus asub Viru hotell, seega on mõistlik investeerida sadamaja hotelli vahele,” sõnas Teder.

Riik panustab investeeringutesse.
Konverentsil esinenud rahandusminister Sven Sester kinnitas, et ka riik on aktiivne investeerija:järgmisel aastal riigi investeeritud summad on viimaste aastate suurimad ja kasvavad ka tulevikus.

Sesteri sõnul on valitsuse üks oluline eesmärk vähendada administratiivset koormust. “Bürokraatia on nagu tolm, mis koguneb sinna, kus keegi eriti ei liigu. Bürokraatiat jääb vähemaks, kui sellega tegeleda. Vahel tuleb teha ka suurpuhastust,” rääkis Sester.

Sester lubas, et riik arendab elektroonilisi teenuseid, mis lihtsustavad raamatupidajate tööd. “Meie eesmärk on hoida maksud madalad, mis võimaldaks ettevõtetel teha investeeringuid ning luua uusi töökohti,” märkis Sester.

Rahandusministri sõnul on oluline ka see, kuidas muuta kapital ettevõttele kättesaadavamaks. “Kui küsite, mis olukorras on Eesti ja kuidas me vaatame tulevikku, siis mina olen optimistlik. Meie noored on haritud ja neil on hea keeleoskus, meie erasektor töötab hästi, meie riik pakub võrreldes teiste riikidega heal tasemel teenuseid, meie e-riik on hästi arenenud. Meie maksupoliitika on konkurentsivõimeline ning me saame seda veel paremaks muuta,” loetles Sester Eesti edutegureid.
Kokkuvõtteks tõdes Sester, et mõistlikud ettevõtja Hillar investeeringud tulevad sinna, kus on haritud Teder ja ettevõtlikud inimesed. Ministri sõnul on vaja võtta eeskuju start-up’idest, nagu Trans-ferWise, Uber ja Taxify.

Maksu- ja tolliameti juht Marek Helm täiendas rahandusministrit ning märkis, et maksuameti plaanitavad investeeringud on suunatud IT-lahendustele. Loomisel on uus e-maksukeskkond, mis lihtsustab maksude maksmistja ka tagastamist, sest kogu info ja suhtlus maksuametiga toimub ühes kohas.

Helmi sõnul soovivad nad tegevused ühendada, nii et ühes kohas oleks andmete esitamine, maksude maksmine, kasutaja tuvastamine, juhtimise volitused, suhtlemine maksumaksjaga, samuti funktsioonid tarbijagruppidele.

 

Mis on mis

Delovõje Vedomosti konverents Edu Võti 2016

25. novembril toimus Radisson Blu Hotel Olümpias Eesti venekeelsetele ettevõtjatele ärikonverents Edu Võti 2016, mis on võrreldav Äripäeva korraldatud Äriplaani konverentsiga. Kohaletulnud jagasid oma plaane, lootusi, hirme ja ootusi järgmise aasta majandusarengute kohta ning ideid 2016. aasta eelarveks.