Äripäev: Kreeka kolmanda abipaketi jõudmine riigikokku lahtine

12.08.2015Meediakajastus

Millal tuleb riigikogu kokku Kreeka kolmanda abipaketi hääletuseks, on praegu lahtine. Ilmselt ootab Kreekat ees esialgu sildfinantseerimine, mis riigikogu hääletust ei nõua.
Veel eile ennelõunal usuti, et Kreeka kolmanda, 86 miljardi eurose abipaketi ettevalmistus jõuab sinnamaale, et riigikogu saaks seda hääletada järgmisel teisipäeval, aga hiljem arvati, et seda ikkagi ei juhtu. Üleeile tuli teade, et Kreeka on valmis kolmandaks abipaketiks, mis võimaldaks parlamentidel oma otsus teha enne 20. augustit. Siis kukub Kreekal Euroopa Keskpanga võlakirjade tagasimaksmise tähtaeg. Seepärast arvasid Eesti valitsuserakondade poliitikud veel eile hommikul, et riigikogu kutsutakse erakorraliselt kokku 18. augustil.

Rahandusminister Sven Sester ütles eile kella kolme paiku vastates, et eelkõige määrab Kreeka kolmanda abipaketi jõudmist riigikogusse abiprogrammi ettevalmistavate läbirääkimiste kulg. “Kui eesmärk on ESMi abiprogrammi käivitamine enne 20. augustit, siis peab riigikogu täiskogu küsimust käsitlema enne seda,” oli tema vastus.
Rahanduskomisjoni ja ELi asjade komisjoni reformierakondlasest liikme Aivar Sõerdi sõnul on tõenäoline, et 20. augustiks ei jõuta menetlust kavandatud tempos läbi viia, seega võib tulla teine sildfinantseerimine. “18. kuupäeva tõenäosus on suhteliselt väike,” ütles Sõerd riigikogu hääletuse kohta. Sõerdi sõnul ei peaks sildfi- nantseerimine üldse suurde saali tulema, seda hakkab menetlema ELi asjade komisjon. “Programm igal juhul tuleb suurde saali,” selgitas ta.

Rahandusministril sõnul peab riigikogu täiskogu andma hinnangu uuele Kreeka majandusprogrammile ESMi abiprogrammi raames. “ESMi programmis osalemine ei too Eestile lisakulutusi, kuna oleme juba oma osa ELi finantsstabiilsust tagavast ESMist ära maksnud,” kinnitas Sester. Küsimusele, kuidas võiks Sesteri erakond ehk IRL hääletada riigikogu istungil, vastas ta: “Otsuse tegemise eelduseks on selgus, et kokkulepitavad reformid aitavad Kreekal kulud ja tulud tasakaalu viia ning tulevikus võlausaldajatele laenud tagasi maksta.”

Kuidas hääletaks sotsiaaldemokraatid, ei osanud fraktsiooni esimees Andres Anvelt eile öelda, aga tema isiklik arvamus on väga pragmaatiline. “Kui Kreeka on praegu võtnud endale kohustuse lubadused täita, siis kindlasti ei tohiks meie parlament võtta seisukohta, et selle aitamise suunaga ei ühineta,” lausus ta.