Äripäev: Minister Jaak Aab astub tagasi

16.04.2018Meediakajastus

Riigihalduse minister Jaak Aab teatas, et andis eile hommikul lahkumisavalduse, sest jäi süüdi jääknähtudega roolimises ning samal ajal kiiruse ületamises.
Keskerakonda kuuluv Aab rääkis ajakirjanikele, et sõitis alkoholijoobes Tartust koju 11. märtsil. Ta ületas lubatud kiirust, sõites 50 km/h alas 73 km/h. “Ühtlasi tuvastas politsei mul alkoholi tarvitamise tunnused ehk nii-öelda jääknähud. Minu väljahingatavas õhus tuvastati alkoholisisaldus 0,14 milligrammi liitris, mis tähendab 0,28 promilli veres,” ütles ta.

Aab tunnistas, et alkoholi tarvitamise tunnustega rooli istumine on vastutustundetu kõigi kaasliiklejate suhtes ning sellisele käitumisele puudub igasugune vabandus. “Kahetsen juhtunut väga sügavalt ega õigusta oma tegu,” lausus ta. “Olen õppetunni kätte saanud, loodan, et ei korda viga,” lausus ta. Aab ütles, et alahindas oma enesetunnet ja võinuks lasta elukaaslasel rooli istuda.
Aab ütles, et avalikustas juhtunu rohkem kui kuu aega hiljem, sest ei soovinud oma käitumisega varju heita riigi eelarvestrateegia arutelule. Kas tagasi astuda või mitte, arutas ta enda sõnul ka peaminister Jüri Ratasega, kuid ta ei näinud teist võimalust.

Ratase voolav valitsus

Jüri Ratase valitsuses on ameti maha pannud kuus ministrit: IRList rahandusminister Sven Sester, kaitseminister Margus Tsahkna, keskkonnaministerMarko Pomerants, Keskerakonnast riigihalduse minister Mihhail Kõrb, maaeluminister Martin Repinskija riigihalduse minister Jaak Aab. Lisaks on kavatsusest ametist lahkuda teatanud sotside liider Jevgeni Ossinovski.
Aab ütles, et iga lahkumise taga on olnud eri asjad. “Kas seda on palju või vähe, on minul raske hinnata,” ütles ta. “Võib-olla tõesti poleks pidanud nii palju asju juhtuma. Enda kohta saan öelda, et tegu oh täielikult minu enda lollusega,” lisas ta.
Aab märkis, et riigihalduse ministri kohale astudes teadis ta, et käimas on väga olulised reformid, lisaks veel riigi kinnisvara ja riigihalduse korrastamise ülesanded ja regionaalprogrammid. “See on väga suure vastutusalaga ametipost. Loodan, et algatused, mis on kümne kuu jooksul käima lükatud, lähevad ikka edasi,” ütles ta.

Eelmine riigihalduse minister Mihhail Kõrb astus tagasi mullu mais. Lääne Elu vahendusel tuli avalikuks, et Kõrb ütles kohtumisel veteranidega, et ei ole NATO liikmesuse poolt. Martin Repinski jõudis maaeluminister olla vaid 14 päeva, millejooksul tuli tal mitu korda selgitada Konju kitsefarmi tegemisi ja varasema elu seikasid. Tema asemel sai ministriks Tarmo Tamm.

IRLi kolmel ministril tuli ametist lahkuda erakonna uueks esimeheks valitud Helir-Valdor Seederi otsuse tõttu. Seeder põhjendas toona, et uute ministrite ettepanek ei ole ajendatud seniste ministrite tööst, vaid sellest, et ta lubas erakonna suurkogul muudatusi. Sven Sesteri asemel sai rahandusministriks Toomas Tõniste, Margus Tsahkna asemel kaitseministriks Jüri Luikja Marko Pomerantsi asemel keskkonnaministriks Siim Kiisler.

Kuu alguses teatas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski, et loobub tervise-ja tööministri ametist. Kes asub tema asemele, ei ole veel teada.

Tiit Vähi vahetas enda kolmandas valitsuses ministreid kuus korda. Ministrivahetamise rekordit hoiab aga Mart Laari esimene valitsus, kus tehti 12 vahetust.