Äripäev: Sven Sesteri suur aps (Ivar Veskioja)
18.02.2016MeediakajastusKolmapäeval riigikogu infotunnis uuris Vabaerakonna juht, kas tuleks anda häirekella, sest märgid viitavad majaduse seisu halvenemisele.
Mure majanduse pärast
KÜSIB
ANDRES HERKEL
Vabaerakonna esimees
Vabaerakonna esimees
Austatud minister! Kui te mäletate, siis me vaidlesime makromajanduslike prognooside üle päris kõvasti käesoleva aasta riigieelarvet menetledes ja teie olite optimist. Nüüd on tulnud eelmise aasta neljanda kvartali SKT tõus, mis on vaid 0,7%, ja samuti on Swedbank vähendanud majandusprognoosi, välisnõudlus väheneb ja on veel teisigi ärevaid märke. Kui teravalt see häirekell teie jaoks lööb ja mida ütlevad teie eksperdid?
VASTAB
SVEN
rahandusminister
Ma kutsuks üles valitsust, aga ka riigikogu oma igapäevastes otsustes lähtuma konservatiivsest ja alahoidlikust printsiibist. Ma arvan, praegune olukord – mitte ainult Eestis, vaid Euroopa ja kogu maailma majanduses – on selline, mis ühelt poolt ei anna kõige suuremat optimismi, kuid ei ole ka põhjust paanikaks. Kui te küsimuse alatoonis oli mingi paanika nüanss, siis seda kindlasti ei ole. Vaadates euroala tegelikku majanduskasvu, siis vähesed riigid, praegu vist Soome ja Kreeka on ainukesed, kellel majanduskasvu ei ole. Kõik teised riigid näitavad suuremal või vähemal määral majanduskasvu.
Kui me räägime Eestist, siis kui ühelt poolt ei ole optimismi, ei ole teiselt poolt ka paanikat. On plusse ja miinuseid. Majandususaldus ja julgus tarbida on pigem tõusnud. Tarbijate majanduslik olukord on hea – inimeste palgad on tõusnud ja hinnad on läinud alla, me oleme deflatsioonilises olukorras. Negatiivse poole pealt on investeeringute tase madal ja see on pigem langevas trendis. Välisnõudlus, meie jaoks väga oluline majanduskasvu indikaator, on madalal siiamaani.
Aga kokkuvõttes ma ütleksin teile, et see poliitika, mida on praegune valitsus ajanud, vaadates oma eelarve tulude ja kulude tasakaalu, on õige suund. Me suudame elada täpselt nende võimaluste piires, mis meil praegu on.