Äripäev: Sester: teeme dividendi atraktiivsemaks

09.01.2017Meediakajastus

Rahandusminister Sven Sesteri sõnul kavatseb riik teha ettevõtjatele dividendi maksustamise atraktiivsemaks ning kinnisvara- ega luksusmaksu kehtestamise plaani ei ole.

Sester ütles, et on maksulaekumistega rahul ja suhtub alanud aastasse optimistlikult.

Kui rahul olete möödunud aasta maksulaekumistega? Mis eriti rõõmustab? Rõõmustavad maksulaekumised üldiselt, rõõmustab Eesti maksukeskkonna paranemine ja see, et pettused ja maksudest kõrvalehoidmine on vähenenud.

Kütuseaktsiis ja alkoholiaktsiis kasvasid vaatamata suurele nurinale kenasti. Jah, hoolimata kõigist juttudest läksid meie aktsiisprognoosid täppi. Samas ei ole riigi eesmärk kindlasti aina rohkem makse koguda, küll aga on oluline, et riik kehtestatud maksud kätte saab. Nii on võimalik maksumäärad madalad hoida. Selleks peab maksude maksmine olema lihtne ja maksudest hoidumine keeruline. Üks näide on tänavu kehtima hakanud metallide pöördmaksustamine pettuste vähendamiseks. See algatus tuli sektori ettevõtetelt endilt. Samuti on kavas jätkata kütuseturu korrastamisega, et pettusi vähendada. Kavas on luua ka uus ettevõtluskonto ettevõtlusega tegelemiseks nii, et maksude maksmiseks pole vaja üldse vaeva näha ega aruandeid esitada. Samuti kavatseme teha dividendide maksmise atraktiivsemaks.

Eelmisel aastal juriidiline tulumaks ja ettevõtjate tulumaks langes. Miks?

Eelmise aasta näiline langus tulenes ühe finantssektori ettevõtte ühekordsest dividendimaksest 2015. aastal. Selle väljaarvestamisel oleks maksulaekumise tõus olnud 13,8 protsenti. Füüsilise isiku tulumaksulaekumine paranes.

Kas suhkrumaks tuleb?

Analüüs ja ettepanekud karastusjookide maksustamise kohta on kavas esitada valitsuse kabinetinõupidamisele veebruaris ja eelnõu peaks valmima mais. Täpsed ettepanekud töötatakse välja eelnõu ettevalmistamise käigus.