Äripäev: Tallinna Sadama aktsia tegi ajalugu

14.06.2018Meediakajastus

Juba ette rahvaaktsiaks kutsutud Tallinna Sadama aktsia tegi võimsa börsidebüüdi, meelitades kauplema pea poolteist tuhat investorit.
Hommikul avanes Tallinna Sadama aktsia 2,05 euro tasemel ehk 20% kallimana, kui märkimisel osalenud investorid aktsia omandasid. See tekitas börsil kasumijanu, kuid kuna väärtpaber märgiti mais kolm korda üle, siis jagus ostjaid küllaga, nii et toetustase 1,9 euro peal oli nagu betoonpõrand, millest läbi ei kukutud. Kauplemispäeva lõpetas aktsia 1,928 euro peal. Ehk aktsiat märkinud investor jäi päeva lõpuks 13% plussi.
Eilne statistika tuli isegi maakleritele üllatusena: kokku tehti aktsiaga 1487 tehingut ja ühtekokku vahetas omanikku 3 miljonit aktsiat 6 miljoni euro eest. Nii suur päevakäive on Tallinna börsil üliharuldane – viimati suutis 6 miljonit eurot ületada Olympic Entertainment Groupi aktsia tänavu 2. mail, mil lõppes ametlik ülevõtupakkumine. Börsihiid Tallink suudab oma börsiajaloost ette näidata vaid 18 päeva, mil käive 5 miljoni euro piiri ületas.
Maaklerid usuvad, et investorite huvi jagub veel pikaks ajaks. “Tallinna Sadama aktsia alustas kauplemist väga aktiivselt -see näitab, et investorite huvi ettevõtte vastu on väga suur. Üle 10% tehingutest tehti avaoksjonil ning aktiivsus kandus edasi ka esimesse kauplemistundi,” ütles LHV maaklertegevuse juht Sander Pikkel.
Sadama esimese kauplemispäevaga jäi rahule ka Swedbank Marketsi finantsturgude valdkonnajuht Andres Suimets, kes tõi välja, et päeva kaalutud keskmine hind on 1,97 eurotehk umbes 16% lõplikust pakkumishinnast kõrgemal.
“IPO allahindlus on osa hästi korraldatud avalikust pakkumisest ja aktsiate noteerimisest börsil, Tallinna Sadama esimese päeva kaupemisvahemiku alusel võib IPO hinnastamist pidada igati õnnestunuks,” jäi Suimets rahule.
Nii Swedbank kui ka LHV kuulusid Tallinna Sadama IPO korraldusmeeskonda.

Mis saab edasi?

Suimetsa hinnangul oli märgata suurt huvi sadama vastu nii institutsionaalsete kui ka jaeinvestorite poolt ning pole põhjust arvata, et see nüüd pärast noteerimist muutub. “Pigem on valmisolekinvestoritelt investeerida juba turul noteeritud ettevõtte aktsiatesse suurem, eriti kui ettevõte suudab näidata häid finantsi u lemusi, maksta dividendi ning tekib aktsia kauplemisajalugu,” ütles Suimets.
Pikkeli hinnangul otsib turg lähipäevadel veel suunda – seepärast võiksid investorid end suuremateks kõikumisteks valmis panna. “Oli näha positsioonide korrigeerimist – märkimisest enda jaoks liiga väikse koguse saanud investorid on ostu poolel ning lühiajalist kasu jahtinud müümas. Edaspidi on oodata kauplemisaktiivsuse järkjärgulist vähenemist ja hinna stabiliseerumist,” sõnas ta.

Kuid märkimises osalevate investorite arv iseenesest kinnitab huvi investeerimise vastu. Tallinna Sadama juht Valdo Kalm tundis eile pärast kauplemise avamist rõõmu selle üle, et aktsia on nii populaarne. “Kui näeme, et aktsia kaupleb 20% kõrgemal, siis see on märk sellest, et meil on huvilisi,” ütles Kalm.

Tema sõnul oli välisfondidel ootus aktsiaid odavamalt kätte saada. “Aga me hoidsime hinda ja teadsime oma hinda.” Need, kes ilma jäid, ostavad nüüd järelturult.

Välismaal tunti huvi 

Aktsia tutvustuseks tehtud roadshow’l tekkis Kalmu sõnul viimastel päevadel väga suur huvi. “Välisfonde on ikka märgata, kõrgel kohal on üks Londonist pärit fond, USA välisfond,” sõnas ta. Kalm ei nõustu kriitikaga, et 7 miljonit eurot maksma läinud IPO on liiga  kallis – tema  hinnangul jääb see alla keskmise.

“Aga me tõepoolest võtsime endale appi  vähe suurema sündikaadi ehk panku oli  rohkem, see on tõsi. Me läksime kindla peale, et Euroopat paremini katta,” selgitas Kalm. Kalmu sõnul jätkab Tallinna Sadam arendustega.

“Olgugi et tuleb suvi, on palju suuri projekte käivitumas nii Vanasadamas kui ka Muuga sadamas,” märkis ta. Kuna  Sadam peibutas investoreid suure  dividenditootlusega, tuleb nüüd dividendide maksmiseks raha teenida. Varem on Tallinna Sadama juhid kinnitanud, et laenurahaga dividendiootusi täitma ei hakata.


MIS ON MIS

Tallinna Sadama esimene börsipäev numbrites

avanemishind 2,05 €

sulgemishind 1,93 €

käive 6 078 617 €

tehingute arv 1487

muutus märkimishinnaga võrreldes 13%

ALLIKAS: NASDAQ, SWEDBANK


VÕRDLUS

Tallinna Sadama kauplemiskäive jäi Tallinkist ligi kolm korda väiksemaks

esimese börsipäeva käive eurodes

Tallink 18 559 352

Tallinna Vesi 9 868 021

Arco Vara 7 461 381

Tallinna sadam 6 078 616

OEG 5 317 927

LHV 902 539

ALLIKAS: NASDAQ, SWEDBANK

EDETABEL

Tallinna Sadama suuremad aktsionärid

omanik                                                                                                          aktsiaid      osalus, %

majandusministeerium                                                                   176 295 032           67,03

Skandinaviska Enskilda Banken AB kliendid 13 752 244 5,23
Euroopa Arengu- ja Rekonstruktsioonipank  9 350 000 3,56
SEB Progressiivne PF  6 484 365 2,47
LHV Pensionifond L  5174 314 1,97
Unicredit Bank Austria AG  3 580 000 1,36
The Northern Trust Company kliendid  3192 955 1,21
SEB S.A. kliendid  3100 000 1,18
Clearstream Banking Luxembourg S.A. kliendid  2 660 000 1,01
State Street Bank and Trust kliendid  2 486 879 0,95

ALLIKAS: EESTI VÄÄRTPABERI KESKUS


Sportlane, kultuuritegija või poliitik – Tallinna Sadam meelitas kõiki

Tallinna Sadama investorite hulgast leiab tuntud nimesid, keda iga päev investeerimisteemalistes artiklites ei kohta.

“Hopsti, näed siis,” vastas näitleja ja Draamateatri teatrijuht Rein Oja küsimusele Tallinna Sadama investeeringu kohta. Oja, kes on investeerinud juba 1990. aastatest alates, ütles, et märkis aktsiaid tulu teenimise eesmärgil ning plaanib neid hoida kauem. “Loodan, et Tallinna Sadamal läheb hästi,” lisas Oja. Lisaks Tallinna Sadama 1000 aktsiale on tal veel näiteks Tallink Grupi (4000) ja Merko Ehituse aktsiaid (1200).

“Why not? Mulle meeldib investeerida Eesti firmadesse, ma usun neisse,” ütles Tallinna Sadamasse investeerinud endine jalgpallur Marek Lemsalu.

Märkimisele eelnenud informatsiooni ja kujunenud hinna põhjal tundus investeerimine Lemsalule mõistlik, eriti Eesti IPOde vähesuse juures. “Kui on oma Eesti firma või asutus, siis on küsimus, miks mitte,” lausus Lemsalu. Aktsiatesse Lemsalu väga investeerinud pole, põhiinvesteeringud lähevad firma kaudu kinnisvarasse. Tallinna Sadama kohta ütles Lemsalu, et hoiab ja vaatab, mis saab.

Riigikogu liige Sven Sester on Tallinna Sadama ja üldse Eesti firmade börsile minekut tugevalt propageerinud. “See on täpselt see aktsia, mis on mõeldud Eesti inimestele ja Eesti pensionifondidele. Ma arvan, et imelik oleks agiteerida kõiki osalema aktsiaemissioonides, osalemata ise, nii et märkisin ka ise neid,” ütles Sester. Ta ostis Tallinna Sadama aktsiat portfelli lihtsalt investeeringuna, soovitud 20 000 aktsiast sai ta 2791. Saadud aktsiaid Sester niipea müüa ei kavatse. Ta ütles, et kui kunagi tulevikus toob riik ka teisi ettevõtteid börsile, siis ta ostaks ka neid, kui raha oleks.


PANE TÄHELE

Investoreid igast valdkonnast

näitleja Ivo Uukkivi (1000 aktsiat)

pankur Indrek Nelvelt (3016)

näitleja Tõnu Oja (2251)

poliitik Erki Savisaar (1000)

poliitik Aivar Sõerd (1000)

poliitik Eerik-Niiles Kross (1000)

laulja Liis Lemsalu (1000)

poliitik Toomas Kivimägi (2341)

poliitik Kalle Muuli (2206)

maadleja Heiki Nabi (2287)

ettevõtja Hans H. Luik (3299)