Äripäev: Üks küsimus
17.02.2013MeediakajastusEuroopa Komisjon esitas neljapäeval uuesti finantstehingute maksu direktiivi eelnõu. Uue maksu vastu on huvi ilmutanud 11 ELi riiki, sealhulgas Eesti. Äripäev uuris, milline oleks maksu mõju Eestile.
Kuidas mõjutab finantstehingute maks Eestit?
SVEN SESTER, riigikogu rahanduskomisjoni esimees:
Rääkides finantstehingute maksu mõjust pankadele, siis kuna maksumäärad on suhteliselt väikesed (0,1% või 0,01%) ja Eestis väärtpaberitehinguid väga palju ei tehta, siis koormus pankadele ei tohiks olla ülemäära suur. Hinnangute järgi saaks Eestist maksimaaselt korjata maksutulu 10 miljonit eurot, tõenäoliselt aga veelgi vähem. Mõju ei saa ka seepärast täpselt hinnata, kuna ei ole veel selge, millistele konkreetsetele väärtpaberitehingutele see maks kohalduks. Ei ole selge, kas maks kohalduks ka pensionifondidele.
PEETER KOPPEL, SEB privaatpanganduse osakonna strateeg:
Maksu mõju Eestile on suhteliselt väike. Peamiselt selle tõttu, et meie turg just kõige suurem ei ole. Kui vaadata ajaloolist konteksti ja IMFi uuringuid finantstehingute maksude mõju kohta, siis on see ikkagi maks, mis mingisuguses kontekstis vähendab likviidsust, suurendab volatiilsust ja selle kaudu ka kapitali hinda. Kui kapitali hind läheb kallimaks, siis on see arengu pidur.
MART OPMANN, endine rahandusminister:
Otsene mõju, arvestades, et enamik eraisikute igapäevaseid pangatehinguid jääks sellest puutumata, on suurele osale inimestest ja väikeettevõtjatest minimaalne. Arvan, et Eestis on enim ohustatud grupp pensionifondide osanikud, sest võtta saab sealt, kust on võtta.