Eesti Päevaleht: Urve Palo tõstaks majutusasutuste maksumäära kuni 3%
04.05.2015MeediakajastusTurismisektori arvates on halvimatest parim variant tõsta käibemaksumäära 9%-lt 12%-le 2017. aastal.
Ettevõtlusminister Urve Palo kohtus eile Eesti turismifirmade liidu ning Eesti hotellide ja restoranide liidu esindajatega. Poolteisetunnise kohtumise jooksul põhjendasid esindajad ministrile oma seisukohti, miks nad on vastu valitsuse plaanile tõsta majutusasutuste käibemaksumäär 9%-lt 20%-le.
Koos leiti, et maksimaalne käibemaksumäära tõus, mida sektor välja kannataks, oleks ülejärgmisest aastast ja kolm protsendipunkti.
Palo peab seda ideed tõenäoliselt juba sel neljapäeval valitsuskabinetis kaitsma, kuid koalitsioonipartner Reformierakond oli juba eile ministri sõnavõtust ilmselgelt häiritud. Eile õhtul reageeris esimesena haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi (RE), kes rõhutas, et kui hotellide soodustuse kaitsmine rahasse tõlkida, oleks see õpetajate ja politseinike palgatõusus umbes 8%. „Riigieelarve strateegia tõotab pisut üle 1% palgatõusu, mistõttu on lisaraha hädavajadus. Ma eeldan, et rahandusminister (IRL-i kuuluv Sven Sester – toim) on minuga ühel meelel. Ma eeldan ka, et rääkisime sotsidega läbi ja minister Rannar Vassiljevi (SDE) sõnad eelmisest nädalast kinnitavad seda,” viitas Ligi BNS-is ilmunud loole „Vassiljev: hotellide käibemaksu ei saa tõstmata jätta õpetajate arvelt”.
Kuigi Reformierakond on jõudnud juba kiita ja kaalumisväärseks tunnistada tööstus-kaubanduskoja juhi Toomas Lumani tehtud ettepaneku tõsta maksumäära viie-kuue aasta jooksul väiksemate sammudega, oli turismisektori hinnangul selline idee „Lumani soolo”, millel pole mingit pistmist liitude seisukohtadega.
Ideed ei räägitud läbi
Turismifirmade liidu presidendi Külli Karingi sõnul on siiski halvimatest parim variant, et 2017. aastast tõuseks käibemaksumäär kolm protsendipunkti ehk 12%-le. „Me kindlasti ei nõustu tööstus- kaubanduskoja väljakäidud ideega, et tõsta igal aastal käibemaksu 2% võrra. See viiks meid lõpuks ikkagi tulemuseni, kuhu me ei taha jõuda. Kuigi me oleme samuti kaubanduskoja liikmed, ei olnud see idee meiega läbi räägitud. Parim variant oleks muidugi jätta käibemaks 9%-le, aga paariprotsendine tõus on maksimaalne muutus, mida sektor endale lubada saab,” rääkis Karing.
Ka hotellide ja restoranide liidu juht Verni Loodmaa toonitas, et käibemaksu tõstmine ei ole õigustatud, sest tegeleda ei saa investeerimisega või palgatõstmisega. „Meie käibemaksuerisus on tingitud sellest, et sektorist suurem osa kuulub ekspordi alla. See ei ole madaldatud käibemaks, nagu peaminister on varem viidanud. Tahaksin tunnustada poliitilisi jõude, kes on kabinetivaikuses sündinud kokkuleppe üle valmis debateerima ja ikkagi oma seisukohti kaitsma, mitte lihtsalt otsuseid takka kiitma.”
KOMMENTAAR
Loobume hoopis sotsiaalmaksu langetamast
Urve Palo
ettevõtlusminister
Eelmisel neljapäeval tegi rahandusminister Sven Sester kaks ettepanekut: paari protsendipunkti kaupa maksuerisust vähendada alates 2017. aastast, nagu kaubandus-tööstuskoda soovitas, või ühekordset ja 3% tõusu 2016. aastast. Turismifirmade liidu sõnul on arusaamatu, kuidas kaubanduskojalt ettepanek tulla sai, ja mina ettevõtlusministrina ütlen samuti, et käibemaksumäära tõstmine 20%-le on rumal tegu. Järkjärguline tõstmine on, ma ütleks, sama rumal tegu.
Maksumäära tõstmine 12%-le oleks väike ja ühekordne tõus, mis oleks sektorile vastuvõetav.
Me ei saa otsustada maksutõuse tunnete järgi, mina räägin pragmaatiliselt, olles tutvunud erinevate uuringute ja võrdlustega naaberriikide olukorrast. Koalitsioonileppe koostamise ajal võivad juuresolnud kinnitada, et ma ütlesin ka toona, et majutusasutuste käibemaksumäära tõstmine ei ole tark tegu ja mina seda ei toeta.
Kui me anname sektorile lõuahaagi, siis kaob töökohti, tulu saame 34 miljonit eurot vähem. Üks kulukamaid lubadusi on aga just Reformierakonna soov sotsiaalmaksu alandamine 1% võrra, millest, olgem ausad, on inimestele väga vähe abi.