Äripäev: Valitsus annab aru

28.01.2016Meediakajastus

Oleme olnud konservatiivsed, ütles rahandusminister Sven Sester eilsel valitsuse pressikonverentsil stabiliseerimisfondist ülevaadet andes.

Kui on ülejääk, suuname raha reservidesse

SVEN SESTER
rahandusminister

Kui rääkida stabiliseerimisreservist, siis raha on hästi hoitud Eesti riigis. Nagu te teate, lisaeelarvet me ei tee. Kui on tulu suurem kui kulu, siis suuname raha reservi.

Stabiliseerimisreservi varade maht turuväärtuses on eelmise aasta lõpu seisuga 398,5 miljonit eurot. Kvartaliga suurenes reservi maht 25 miljonit eurot. Ja kui vaadata tervet eelmist aastat, 2015. aastat, siis paigutati 29 miljonit eurot täiendavalt juurde lisaks intressitulule, mida fond teenib.

See 29 miljonit, mida stabiliseerimisreservi täiendavalt juurde paigutati, tulenes kahest eraldisest. Üks on rahavooline ülejääk eelarvest, 24,7 miljonit eurot, ja teine, Eesti Panga kasumi eraldis, mille me suunasime loomulikult stabiliseerimisreservi summas 4,3 miljonit eurot.

Reserv ise kandis positiivses mõttes tulusust neljandas kvartalis 0,35% ja aasta kokkuvõttes 0,16%.
Kui vaadata raha paigutuse loogikat stabiliseerimisreservil, siis esimesel kohal on eesmärk, et vara väärtus oleks tagatud, et ta ei kahaneks.

Teisel kohal on see, et reservi oleks võimalik vajaduse korral kiirelt kasutusele võtta. Ja alles kolmandal kohal on nn tulu teenimine sellele konkreetsele reservile.

Ja kui vaadata reservi vahendeid, kuhu nad siis investeeritakse, siis kaks kolmandikku reservist läheb praegu madala krediidiriskiga Euroopa Liidu valitsuste võlakirjadesse ja üks kolmandik euroala pankade võlakirjadesse ja hoiuseintressidesse.

Võib-olla suurematest paigutustest: Belgia riigi võlakirjad moodustavad portfellis natuke üle 18,3% ja Prantsuse riigi võlakirjad 16,8%.