Äripäev: Valitsus annab aru

11.09.2016Meediakajastus

Valitsussektor vähenes aastaga enam kui 1500 töötaja võrra, mis on kaks korda rohkem, kui oli eesmärgiks seatud. Ajakirjanikud tundsid valitsuse pressikonverentsil huvi, kas vähenenud on pigem kabinetiametnike arv või nii-öelda põllu peal töötavad ametnikud, näiteks päästjad.
Kelle arvel riigisektor õhemaks läheb?

TAAVI RÕIVAS
peaminister

Valitsus lähtus eesmärke koostades sellest, kui palju on haldusalad varem oma struktuure reforminud. Sealt tulenevalt edastati kõikidele ministeeriumidele eesmärgid. Need erinesid omavahel kuni neli korda, nii et ei olnud kindlasti kõigi ühe mõõdupuuga võtmine. Hea meel on öelda, et lõviosa haldusalasid on eesmärgiga toime tulnud. Selge on see, et järgmiste sammude kavandamisel on põhjust vaadata otsa struktuursetele reformidele, mis toovad võimaluse jätkata avaliku sektori inimeste arvu vähendamisega. Ma usun, et väga paljudes haldusalades on selliseid reforme võimalik teha. Näiteks maavalitsuste kaotamine, 400 inimest vähemaga on võimalik samu teenuseid osutada.

SVEN SESTER
rahandusminister

Püüame lähtuda sellest, et muudatused avaliku sektori ametikohtadel oleks peaasjalikult seotud reformidega. Reformid peavad andma selle efekti, mitte aritmeetiline vähenemine ühes või teises osakonnas.

Kindlasti aitab ametnike arvu vähenemisele kaasa infotehnoloogia ja tugiteenuste tsentraliseerimine. Süsteem läheb ise efektiivsemaks, mis tähendab, et avalikus sektoris töökohti lihtsalt jääb vähemaks. Kõige lihtsam on minna küsida maksu- ja tolliameti juhi käest, mida ta teinud on. Minu meelest on see üks hea näide, kuidas süsteem on muutunud veelgi efektiivsemaks, korjame võrrelduna teiste riikidega väga hästi maksud kokku ja samal ajal me teeme seda tunduvalt väiksema inimarvuga.