Delfi.ee: Isamaa eestseisus viskas Parempoolsete juhid erakonnast välja (Kärt Anvelt)

07.03.2022Meediakajastus
Isamaa eestseisuse otsusega visati täna õhtul erakonnast välja Lavly Perling, Siim Kiisler, Kristjan Vanaselja ja Tõnis Kons.

„See, mida ma täna nägin ja tajusin, oli nagu lakmuspaber. Seal (eestseisuses-K.A.) oli palju inimesi, kes ei tohiks olla Eesti riigi juhtimise juures. Demokraatia on nende maailmapildist puudu,” ütles Lavly Perling. „Ma jään Eesti poliitikasse, me kõik jääme Eesti poliitikasse ning ma seisan isamaaliste väärtuste eest edasi. See, mis meie telefonides ja kirjakastides juba praegu toimub, näitab, et meid on palju ja me läheme koos edasi,” lisas Perling.

Kui Perling kuulus Isamaasse veidi enam kui aasta, siis Siim Kiisler, Kristjan Vanaselja ja Tõnis Kons olid staažikad erakondlased. Kiisler juba aastast 1989 läbi Kristlik-Demokraatliku Liidu ning Kons aastast 1993. Isamaa juhtkond oli kiire – tänase kuupäevaga on nelik juba ka e-äriregistrist Isamaa liikmeskonnast välja arvatud.

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul langetas eestseisus otsusese parempoolsete liikmeühenduse mõnede liikmete järjepideva erakonna kahjustamise osas. „Ühe erakonna sees ei saa olla kahte erakonda. Järjepidev erakonna poliitika avalik ründamine ja avalik vastandumine on erakonda kahjustanud. Eestseisus arutas olukorda pikalt ja põhjalikult ning leidis, et senisel kujul jätkata ei ole enam võimalik,” ütles Seeder.

Kumb on muutunud?„Rõhutasin ka täna eestseisuses, et olen olnud 20 aastat selle erakonna liige ning olnud kogu aeg uhke ja toetav Isamaa tegevusele. Sest see on alati olnud tulevikku vaatav ja suunatud. Minu maailmavaade pole selle aja jooksul palju muutunud, selgroog on siiani samasugune. Ja täna öeldakse mulle, et mina Isamaa erakonda ei sobi, minu maailmavaade pole see, mis on Isamaa maailmavaade. Siis tekib mul küsimus, kas muutunud olen mina või erakond,” kommenteeris aastast 2002 erakonda kuulunud Kristjan Vanaselja täna õhtul Isamaa eestseisuses toimunut.

Vanaselja tõdes, et kõike seda ongi tal kõige kurvem vaadata ja kuulata. „Mulle heidetakse ette, et ma pole Eesti eest väljas, eesti keele eest väljas, Eesti rahva eest väljas. Seda on valus ja piinlik kuulata.”

Vanaselja nentis, et kui tänane Isamaa seisab väidetavalt eesti keele, rahvuse ja kultuuri säilimise eest ja Parempoolsed tahavad selle kõik ära lõhkuda, siis tõesti ühendus ei sobi sellesse erakonda. „Aga nad ei saa aru, et meil on erinev nägemus sellest, kuidas me selle kõige eest seisame,” nentis Vanaselja.

Ta lisas, et teisalt ei saa Isamaa praegune juhtkond aru ka sellest, kuidas üks organisatsioon ja erakond toimima peavad ning mis on demokraatia mõte. „Minu jaoks ongi kaks liini: erakonna toimimine ja juhtimine ning teine on ideoloogiline ja poliitikate liin. Selles suhtes oleme olnud kogu aeg kriitilised ja seda ka väljendanud. Aga meilt oodatakse vaikimisi kuuletumist, aktsepteerimist, et erakond ongi selline. Seda ei saa me teha. See on meie erakond, mida olema täpselt sama moodi aastakümneid ehitanud,” rääkis Vanaselja.

Kas ja kui koledaks eestseisuses asi läks? Vanaselja tõdes, et vahepeal ei saanud enam aru, millest räägitakse, mis on fookus, mis on etteheiteid Parempoolsetele või mis üleüldse on need põhjendused päevakorras välja toodud punkti „Parempoolsete liikmeühenduse liikmete tegevuse arutamiseks”. „Arutati teemadel ja inimeste üle, keda täna pole enam erakonnas, arutati ajakirjanduse eetilisuse üle. Neisse asjadesse on meil, Parempoolsetel, vähe puutumist.”

Isamaa volikogu esimehe Mart Maastiku sõnul oli etteheidete loetelu nelikule pikk. „Eestseisuses toodi ridamisi põhjuseid. Alates organisatsiooni maine kahjustamisest, isiklikest rünnakutest ja erakonnale juhtkonnaga eelnevalt kooskõlastamata finantskohustuste võtmisest,” rääkis ta.

Kõik jäävad poliitikasseSarnaselt Perlinguga kinnitas ka Vanaselja, et kõik nad jäävad Eesti poliitikasse. „Muidugi,” hüüatas ta. „Ka minu telefon on punane, Messenger piiksub pidevalt ja inimesed soovivad edu ning ütlevad, et jätkame. Neid on nii erakonnast seest kui väljastpoolt,” kinnitas Vanaselja. Ta ütles, et homme hommikul istutakse Parempoolsete juhatusega maha ja räägitakse läbi, millised on need järgmised sammud.
„Toetus meile on väga suur. Tegelikult olime ju suurele hulgale inimestest andnud lootuskiire, mis nad on meile tagasi peegeldanud enne Isamaa suurkogu: et tehke midagi erakonnas. Kõike seda, mida oleme oma manifestis ja dokumendis Toome Isamaa tagasi sõnastanud. Me nägime, et Isamaa on see erakond, mille kaudu on võimalik muuta ja mõjutada. Täna pole see enam võimalik, sest meid visati Isamaast välja,” nentis Vanaselja.

Ta kinnitas aga, et Parempoolsed kindlasti jätkavad ja seisavad nende samade põhimõtete ja väärtuste eest, mida on korduvalt sõnastanud. „Need väljakutsed on tänases maailmas veel aktuaalsemad. Kulutada neli tundi väga väärtuslikku aega eestseisuses sellistele sisearuteludele, süüdistamisele ja kafkalikele protsessidele olukorras, kus me peaks tegelema suurte julgeoleku probleemidega, on piinlik vaadata,” ütles Vanaselja.Täna, teisipäeva õhtul, ei oska Vanaselja veel öelda, kas Isamaast välja visatud Parempoolsete tuumiku tuules hakkab erakonnast inimesi ise lahkuma ning kui palju neid olla võiks. Vanaselja ütles, et see on iga inimese enda südametunnistuse küsimus. „Meie pole kunagi survetanud kedagi Parempoolsetesse astuma ega koos asju tegema. Ka ei survesta me inimesi nüüd, et on aeg Isamaast välja astuda. Aga kui need inimesed usuvad meie põhimõtetesse ja tahavad meiega koos edasi minna, siis kindlasti on neil meie juures koht.”

Kuid kas Parempoolsed lähevad siis pigem mõnda teise erakonda või loovad päris oma Parempoolsete erakonna? Sedagi on Vanaselja sõnul veel vara öelda. Nagu öeldud, alles homme istutakse juhtkonnaga maha ning hakatakse vaatama, mis siis nüüd õigupoolest toimus ja millised on järmised sammud. „Ma ei pea väga tõenäoliseks, et tormaksime kohe mõne teise poliitilise jõuga liituma. See olnuks meil ka varem võimalik, aga nägime, et meie väärtuste eest saab seista just Isamaas. Kui see enam võimalik pole, siis…,” jättis Vanaselja edasise praegu lahtiseks.

Konsi ja Vanaselja väljaviskamise poolt olid 13 ja vastu viis erakonna eestseisuse liiget; Perlingu ja Kiisleri väljaviskamise poolt olid 12 ja vastu 5 eestseisuse liiget.

Oma vastuhääle neliku väljaviskamiseks andsid Kiisler ja Vanaselja ise, samuti Viktoria Ladõnskaja-Kubits, Indrek Luberg ning Sven Sester.

Eestseisuses on kerkinud üles Kiisleri poolt esitatud täpsustav küsimus. Nimelt on Kiisler ja Vanaselja välja arvatud küll erakonnast, kuid väidetavalt ei saa neid välja visata eestseisusest. Kui sul on üldkogu mandaat, siis väidetavalt ei võimalda see juhatusest välja arvata, sest sinna on sind valitud üldkogu mandaadiga. Sellele küsimusele pole seni õnnestunud täpsustavat kommentaari saada.

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul otsustati Isamaa Erakonnast välja heita ka Harry Raudvere, kelle seisukohad Ukraina sõja küsimuses on vastuolus erakonna seisukohtadega.