Delfi.ee: Katuserahad: kümnendik usule, veidi enam lastele ja kõige rohkem spordile (Riin Aljas)

22.11.2021Meediakajastus

Raha said aga ka üksikud motoklubid, mehi ühendav töökoda ning lillekleidifestival.

Esmaspäeva pärastlõunal avaldas Riigikogu rahanduskomisjon tabelid, millest nähtub, milliseid organisatsioone erakonnad katuserahadest toetavad. Saadiku kohta oli maksimaalne summa 30 000 eurot ning kokku jagati 2,78 miljonit eurot. Kaheksa riigikogu liiget otsustasid katuserahade jagamises mitte osaleda. See raha jääb riigieelarvesse alles.

Kes sai kõige rohkem?

Suurim toetus läks Eesti Vähiliidule, mis sai Jüri Ratase ja Keskerakonna fraktsiooni nime alt 34 000 eurot. Kui vaadata aga ühendusi, kes said raha mitmetelt saadikutelt, siis kõige rohkem raha eraldati vaimse tervise eest hoolt kandvale MTÜ-le Peaasjad (50 000 eurot) ning Rõngu Vabatahtlikule Päästeseltsile (49 000 eurot).

Kõige rohkem erinevatelt liikmetelt toetusi sai Eesti Naiste Varjupaikade Liit, keda toetas neli saadikut kokku 25 000 euroga.

Kiriku või usuga seotud ühendustele kokku 297 000 eurot

Kirikute või usuga seotud ühendustele läks rohkem kui kümnendik toetustest, paljuski toetati selle raha eest erinevate kirikute renoveerimist ja tegevust või siis kristliku haridust pakkuvaid asutusi. Suurima rahasüsti sai usuliste ühenduste hulgas Sihtasutus Püha Miikaeli Kolleegium, kes sai Mailis Repsi (Keskerakond) kaudu 29 000 eurot. Enim andis kirikutele raha Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, kes toetas kirikuid 111 000 euroga. Ainsana ei toetanud usulisi ühendusi sotsiaaldemokraadid.

Spordile kokku 505 000 eurot

Spordiga seotud ühendusi toetasid saadikud kokku 505 000 euroga. Enim jagasid spordile raha Keskerakonna saadikud, kokku 232 000 eurot ning ühendustest enim toetati Elamusspordikeskus Ühing MTÜ-d, mis sai Sven Sesteri kaudu 25 000 eurot. Samal ajal jõudis maksumaksja raha ka küllaltki kitsaid huvigruppe koondavatesse asutustesse, nagu näiteks Jalgpalliklubi FC Alliance (23 000 eurot), Viimsi Tigers Gym (10 000) ja mitu motoklubi.

Suur osa rahast vaimse tervise ja päästjate heaks

Tänavustest toetustest torkab silma, et märkimisväärne arv toetusi läks päästjate ja vaimse tervise arendamisega seotud ühendustele. Nende kõrval eraldasid saadikud veel raha ka näiteks mänguväljakute või mõisapargi remontimiseks. Laste, noorte ja haridusega seotud tegevusteks jagasid saadikud 346 000 eurot, neist enim, 30 000 eurot, Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsile.

Lõpuks otsustas osa saadikuid riigieelarvest raha eraldada ka nišilikematele ettevõtmistele. Näiteks sai soolise võrdõiguslikkuse programmi alt Jaak Valge (EKRE) kaudu 5000 eurot MTÜ Meeste Koda, kes said toetust erinevate õpitubade korraldamiseks Tartus. Kokku 40 000 euroga toetasid Reformierakonna saadikud Ivi Eenmaa ja Õnne Pillak Eesti Lastevanemate Liitu Jaan Kaplinski vaimuloolise pärandi paremaks jäädvustamiseks ning avaldamiseks.

Veel sai maksumaksja toetust Lilleball OÜ Tallinnas lillekleidi festivali korraldamiseks. Nagu nimi ütlebki, on tegu üritusega, kus näidataks lilledest tehtud kleite. Lilleballi toetasid Keskerakonna Maria Jufereva-Skuratovski ja Natalia Malleus 10 000 euroga.