Delfi.ee: Kultuuriminister ERR-i suunalisest kriitikas: mul pole kombeks lusikat pooleks murda, kui puder ei maitse (Kärt Anvelt)

10.05.2020Meediakajastus

Kultuuriminister Tõnis Lukas ütles, et poliitikuna ta teiste poliitikute üldistava meediakriitikaga kaasa ei lähe.

Rahandusminister Martin Helme (EKRE) ütles eile erakonna tasutud reklaamsaates “Räägime asjast”, et terve mõistuse sisse pressimiseks ERR-i on ammu aeg, viidates koalitsiooni valitud uutele nõukogu liikmetele, kes ootavad riigikogu enamuse heakskiitu. ERR ei täitvat Helme hinnangul ka ringhäälinguseadust, sest rikutakse erapooletust ja tasakaalustatust.

Palusime kultuuriminister Tõnis Lukase (Isamaa) kommentaari, kas ringhäälingunõukokku kultuurikomisjoni poolt valitud ning riigikogu otsust ootavad uued eksperdid on nö poliitiliselt määratud, nagu mitmed opositsioonipoliitikud on viidanud.

“Arvan, et ringhäälingunõukogu liikmed ei pea olema ilmtingimata tuntud ajakirjanikud. Kuna ERR-i roll ühiskonnas on suur, võibki ka nõukogu liikmete haare olla laiem,” kommenteeris Lukas. “Uutest ekspertidest on kõik kolm minu teada inimesed, kes oskavad oma peaga mõelda – kaks neist on Tartu Ülikooli, üks Tallinna Ülikooli õppejõud. Erakondliku ajalooga eksperte on ringhäälingunõukogus olnud varem rohkemgi.”

Palusime Lukaselt ka kommentaari, kas tema on kultuuriministrina näinud ja tunnetanud, et ERR ei täida ringhäälinguseadust, on kallutatud ja erapoolik. Nimelt väitis Martin Helme, et ERR-is ei täideta ringhäälinguseadust. “Rikutakse erapooletust, tasakaalustatust, rikutakse nõudmist esindada teatud väärtusi, mis on selgelt seadusesse sisse kirjutatud. Minu meelest rikutatakse ka kõige elementaarsemaid ajakirjanduslikke häid tavasid ja standardeid,” leidis Helme. “Kõikidele hambakiristamistele ja ulgumistele vaatamata on tegelik eesmärk ja ülesanne panna ERR korralikult tööle vastavalt seadusandja tahtele,” lausus Martin Helme, viidates uute ekspertide valimisele.

Lukas tõdes, et ikka avaldatakse vahel mõtteid ERR-i kallutatusest või mitte kallutatusest. Lukase hinnangul ei olegi küsimus ajakirjanike maailmavaates, vaid hoopis selles, et kuna ERR-i sõltumatust jälgitakse hoolikamalt kui teiste meediakanalite oma, on sealsetel ajakirjanikel tõesti kalduvus eriti võimu esindajate kallal keelt teritada, et oma sõltumatust veel ekstra rõhutada. “See on sellisena juba rohkem psühholoogia kui politoloogia. Ja seda mõlemalt poolt. Poliitikuna ma teiste poliitikute sellise üldistava meediakriitikaga kaasa ei läheks. Mul endal pole kombeks lusikat pooleks murda, kui puder ei maitse. Uurin ikka esmalt, millest see tehtud on, kas on värske või kas saab maitseainete ja marjade lisamisega midagi parandada,” lisas Lukas.

Eile kommenteeris Martin Helme sõnu ka rahvusringhäälingu nõukogu esimees Rein Veidemann. “Kõiki neid puusalt tulistamisi on väga piinlik kuulda, ma ei tea, kellele need mõeldud on,” lausus ta. “Niisuguseid sõnavõtte ei oska kommenteerida, olen täitsa tumm.”

Veidemanni sõnul on ERRi nõukogu soliidne järelevalveorgan, kes on oma tööd väga hästi teinud. “Helme vaadaku ometi neid numbreid, mis näitavad, mis positsiooni ERR praegu ühiskonnas omab,” märkis Veidemann. “Niisugust vehkimist on lihtsalt kurb kuulda. Rahvakeeli nimetatakse seda plähmerdamiseks.”
Riigikogu kultuurikomisjon valis möödunud nädalal ERR-i nõukogusse uued eksperdid, kelleks osutusid Peeter Espak, Priit Hõbemägi ja Viktor Trasberg.

Majandusteadlane Viktor Trasberg kuulus 16. aprillini Keskerakonda. Tartu Ülikooli sumeroloogia ja Lähis-Ida kultuuriloo vanemteadur Peeter Espak kuulus 26. märtsini Vabaerakonda. Priit Hõbemägi on Eesti Ekspressi ajakirjanik ja ajakirjanduse õppejõud Tallinna Ülikoolis.

Enne ERR-i nõukogu uute liikmete valimise hääletust otsustas Isamaa erakond vahetada Viktoria Ladõnskaja-Kubitsa komisjonis Sven Sesteri vastu. „Vastab tõele, et tänasel komisjoni istungil mind vahetati välja. Põhjus on eriarvamus konkursi läbiviimise suhtes,” jäi Ladõnskaja-Kubits möödunud nädalal napisõnaliseks. “Konkreetseid nimesid ma kommenteerima ei hakka, aga täna me nägime halba poliitilist praktikat.”

„Mul on väga kahju, et see valik rahvusringhäälingule praegu selline välja kukkus. Ja sealt tagant võib leida ikka väga tugevat poliitilist seost,” leidis möödunud nädalal reformierakondlane ja kultuurikomisjoni aseesimees Heidy Purga.