Delfi.ee: Riigikogu Valgevene-rühma juhtiv keskerakondlane ei avaldanud röövitud ajakirjanikule toetust (Herman Kelomees)
23.05.2021MeediakajastusRiigikogu Eesti-Valgevene parlamendirühma esimees Igor Kravtšenko (
) võttis sõna aga alles siis, kui Delfi temalt seisukohta palus. Facebooki-lehel avaldatud seisukoht jääb võrreldes Eestis ja Läänes laiemalt avaldatava pahameelega tagasihoidlikuks, kusjuures Valgevene opositsioon ja eluohtlikus olukorras Raman Prataševitš ei leia isegi mitte mainimist, rääkimata toetuse pälvimisest:Mehelt, kes on kuulus eeskätt Toompeal protestijale autoga otsa sõitmise eest, polekski ilmselt saanud teravamat avaldust oodata. Veel enne autointsidendiga kuulsaks saamist mõnitas
Svjatlana Tsihhanovskajat, keda ta nimetab “Valgevene opositsioonijuhiks” jutumärkides: “Ta teeb kõik endast oleneva, et tema nimi meedias püsiks.”Meenutuseks: Tsihhanovskaja kandideeris Valgevene presidendiks ainult seeõttu, et tegelikult kandideerima pidanud Tsihhanovskaja abikaasa oli poliitvangina trellide taga. Valgevenest põgenema sunnitud naise materdamisel ei pea Kravtšenko paljuks ka seksismi kasutada: “Võib olla ei peaks meie diplomaadid siiski osalema sellistel nõupidamistel ja laskma end mõjutada erinevat sorti marginaalidel ja isehakanutel endiste koduperenaiste hulgast?”
Kravtšenko võimendab Kremli propagandat
Mullu Eesti Päevalehele antud intervjuus esines Kravtšenko igihalja Vene võimude jutupunktiga: Lukašenka-vastaseid proteste juhiti Läänest. “Juhivad ju mitmed opositsioonitegelased proteste Leedust ja Poolast ning ka Telegrami Nexta kanal on Poolas,” ütles ta.
Kravtšenkot ei paistnud aga huvitavat tõik, et suuresti on tegemist Valgevenest lahkuma sunnitud aktivistidega, nagu oli ka eile otse õhust röövitud Raman Pratasevitš, üks Kravtšenko poolt kahtlaste mõjutajate nimekirja pandud Telegrami-kanali NEXTA juhte.
NEXTA näol on tegemist infokanaliga, kust sai teavet protestide kohta, samal ajal kui Valgevene diktaator Aljaksandr Lukašenka kontrolli all olevatest riigikanalitest kostus eetrivaikus.
Sester ja Lotman: vaja on uusi sanktsioone
Riigikogu
liige tunnistas, et tema juhitud Valgevene poliitvangide ja demokraatia toetusrühm sai loodud osaliselt Kravtšenko rühma hambutuse ja Lukašenka-meelsuse tõttu. Siiski on just Kravtšenko rühm see, mis on mõeldud suhtluseks riigikogulaste Valgevene kolleegidega ning mille asutamisest tuli teatada nii välisministeeriumi kui ka Eesti saatkonda Minskis.Lotman ise Kravtšenko juhitavasse rühma ei kuulu, küll aga on seal aseesimeheks Lotmani erakonnakaaslane
. Viimane nõudis juba mullu , et ta Valgevene-rühma juhi ameti maha paneks. Nimelt oli Kravtšenko jätnud ainsana hääletamata Valgevene demokraatia ja kodanikuühiskonna toetuseks tehtud avalduse poolt.“Eesti-Valgevene parlamendirühm peab võtma selge seisukoha, et Lukašenka režiim on taaskord vilistanud rahvusvahelisele õigusele ja ajakirjandusvabadusele ning on äärmuslike meetmetega asunud represseerima riigis opositsioonihääli,” ütles Sester täna Delfile. liige lisas, et ta on juba saatnud Kravtšenkole ja tervele rühmale ettepaneku, et rühm võtaks kindla seisukoha: “Raman Prataševitš tuleb otsekohe ning ühtlasi tuleb nõuda täiendavate sanktsioonide kehtestamist Lukašenka režiimile.”
Kravtšenko: Valgevene sündmused tekitavad alati elavat arutelu
Valgevenes toimuvad poliitilised sündmused tekitavad alati elavat arutelu. Tsiviillennuki maanduma sundimine ei ole rahvusvahelisel tasandil esimene taoline juhtum. Omaltpoolt taunin säärast tegutsemist ükskõik millise riigi puhul. Konfliktide ja operatsioonide puhul tuleb esmajoones tagada, et tavainimeste elud ei oleks ohus ja kannatada ei saaks süütud inimesed. Kindlasti tuleb antud juhtumi puhul viia läbi põhjalik uurimine ja tulemusi peab ka avalikkusega jagama.
Lotman: küsimusi tekitab ka Ryanairi käitumine
Hr Lukašenka ebaseaduslik režiim on pannud toime järjekordse kuriteo, seekord juba rahvusvahelisel saakal, pannes ohtu üle saja Ateena-Vilniuse lennul viibinud reisija elu. Ajakirjanik Raman Prataševitši ebaseadusliku vahistamise eesmärgil tehti lennuki suhtes valeteade lõhkekehadest pardal – see on iseenesest kuritegu. Hirmutamise eesmärgil saatis reisilennukit Valgevene õhujõudude hävituslennuk MiG29. Valgevene ametlike kanalite sõnul anti asjakohased käsud riigi ebaseadusliku presidendi Aljaksandr Lukašenka poolt. Tegemist pole enam ainult sõnavabaduse ja pressivabaduse, vaid ka õhupiraatluse küsimusega.
See kuritegu ei tohi jääda asjakohase vastuseta. Valgevene õhuruumi ei saa enam pidada rahvusvaheliste lennuliinide jaoks turvaliseks. Ühtlasi tuleks kehtestada sakntsioonid Valgevene lennufirmadele, eeskätt Belaviale, mis tuleks miinimumine heita välja rahvusvahelisest koodijaagamise leppest. Ühtlasi tekitab küsimusi Raman Pratasevitši saatuse eest vastutava Ryanairi käitumine.
Valgevene poliitvangide ja demokraatia toetusrühm soovib, et Eesti välisministeerium algataks omalt poolt vastavad meetmed ning tõstataks küsimuse ÜRO Julgeolekunõukogus.