Eesti Kirik: Kuidas kulges riigikogus hääletus

14.10.2014Meediakajastus

Neljapäeval, 9. oktoobril võttis riigikogu kahe enamhäälega vastu kooseluseaduse. Olin 5. oktoobril riigikogu hoone esisel platsil avaldamas koos tuhandetega oma arvamust kooseluseaduse kohta. Nüüd tahaksin teada, kes olid need riigikogu liikmed, kes seaduse poolt ja kes vastu hääletasid. Kas oleks võimalik need nimed Eesti Kirikus ära trükkida?
Madis Metsajärv Harjumaalt

Kooseluseaduse hääletamisel oli kohal 88 ja puudus 13 saadikut. Poolt hääletas 40, vastu 38, ei hääletanud 10 inimest.

Poolt: Meelis Mälberg, Paul-Eerik Rummo, Valdo Randpere, Rait Maruste, Lauri Luik, Laine Randjärv, Rein Aidma, Mati Raidma, Remo Holsmer, Kalle Palling, Tõnis Kõiv, Jüri Jaanson, Imre Sooäär, Andre Sepp, Arto Aas, Kalle Jents, Kristen Michal, Tiina Lokk-Tramberg, Kalev Kallemets, Lauri Laasi, Priit Toobal, Kadri Simson, Olga Sõtnik, Marianne Mikko, Mart Meri, Neeme Suur, Kalev Kotkas, Heljo Pikhof, Karel Rüütli, Indrek Saar, Eiki Nestor, Jaak Allik, Rannar Vassiljev, Jüri Morozov, Barbi Pilvre, Etti Kagarov, Tatjana Jaanson, Maimu Berg, Rainer Vakra, Lembit Kaljuvee.

Vastu: Andrus Saar, Peeter Laurson, Marko Pomerants, Urmas Reinsalu, Annely Akkermann, Aivar Kokk, Liisa-Ly Pakosta, Priit Sibul, Toomas Tõniste, Sven Sester, Margus Tsahkna, Kaia Iva, Tõnis Palts, Helir-Valdor Seeder, Siim Kiisler, Ken-Marti Vaher, Juhan Parts, Jaak Aaviksoo, Väino Linde, Igor Gräzin, Tõnu Juul, Peep Aru, Aivar Sõerd, Tarmo Mänd, Eldar Efendijev, Mihhail Stalnuhhin, Peeter Võsa, Kalev Kallo, Tarmo Tamm, Viktor Vassiljev, Vladimir Velman, Valeri Korb, Urbo Vaarmann, Mihhail Korb, Andres Herkel, Deniss Boroditš, Aivar Riisalu, Kalle Laanet.

Ei hääletanud: Marko Mihkelson, Jaanus Tamkivi, Terje Trei, Aare Heinvee, Aivar Rosenberg, Jüri Ratas, Marika Tuus-Laul, Jaan Õunapuu, Kalvi Kõva, Tiit Tammsaar.

Ei olnud kohal: Erki Nool, Ene Ergma, Reet Roos, Margus Hanson, Kalev Lillo, Tarmo Leinatamm, Rein Lang, Enn Eesmaa, Mailis Reps, Heimar Lenk, Siret Kotka, Rein Randver, Inara Luigas.

Olen erapooletu
Mina ei saa aru, mis toimub. Pean silmas karusselli kooseluseaduse ümber. Muust enam ei kõnelda. Tagaplaanile on jäänud välispoliitika ning sisepoliitilisedki teemad. Isegi oma sõpruskonna koosviibimistel võetakse kooseluseaduse teema üles, justkui oleks selleks kohustus.
Tunnistan, et olen seda pidanud suhteliselt teisejärguliseks, vähemust puudutavaks teemaks, milles minult enamusse kuuluvana seisukohta ei nõuta. Aga viimased nädalad on pilti muutnud. Ka minult nõutakse valikut: kas oled poolt või vastu. Aga kui ma õieti ei saa enam arugi, milles on küsimus. Kuidas suhtuda samasooliste koosellu? Kuidas positsioneerub selline kooselu klassikalise abielu kõrvale? Kas ja kuidas mõjutab samasooliste partnerlus mehe-naise vahelist abielu?
Jälgides diskussiooni läbi meediakajastuste, on kõrvu jäänud kaks retoorikat. Ühelt poolt nenditakse, et seadus põrmustab traditsioonilised pereväärtused, teisalt leitakse, et aitab hoopis inimõiguste baasõiguse jalule. Mina austan mõlemat. Aga nüüd tunnen, et olles ühe poole näoga, olen teise poole seljaga.
Minu meelest tundis seda nii mõnigi riigikogu liige seadusele poolt või vastu häält andes. Ma saan aru kõigist rahvaesindajatest, kes teadlikult jäid erapooletuks. Selles küsimuses olen seda ka mina. Ja palun mind sel juhul mitte tembeldada ei homofoobiks ega putinistiks.
Naine, hetero, kristlane

Toimetuse kirjakast
Aadress: Ülikooli 1, III k, 51003 Tartu
E-post: ek@eelk.ee