Eesti Päevaleht: Seeder saadab valitsusse teised, et ise kriitilisem olla (Mihkel Tamm)
06.06.2017MeediakajastusIRL-i uus esimees jääb riigikokku hoolimata sellest, et peaminister tahaks teda näha valitsuses.
Täna koguneval IRL-i eestseisusel käib partei uus esimees Helir-Valdor Seeder välja nimed, kelle ta valitsusse saadab. Eeldatavasti vahetab Seeder välja kolm ministrit. Teadaolevalt peaks Seeder kaitseministriks esitama Jüri Luige, rahandusministriks Toomas Tõniste ja keskkonnaministriks Siim Valmar Kiisleri. See tähendab, et erakonna esimees jääks valitsusest kõrvale ja hakkaks riigikogus IRL-i fraktsiooni juhtima.
Võimalike ministrite nimed avaldas eilsele Virumaa Teatajale IRL-i riigikogu fraktsiooni liige Einar Vallbaum, kuid Seeder ei kinnitanud nimesid terve eilse õhtu jooksul.
Keegi võimalikest uutest ministritest ei soostunud eile küsimustele vastama. IRL-i siseeluga hästi kursis olevad inimesed kinnitasid, et plaan peab praegu paika, ent lisasid, et Seederi loomuses on seegi, et ta võib Vallbaumi lobisemise peale vihastada ja täna õhtul sootuks uue plaaniga lagedale tulla.
Kaitseminister Margus Tsahkna väljavahetamine Jüri Luige vastu oleks Seederil positiivselt üllatav käik, kui tal on õnnestunud valitsusse meelitada autoriteetne kaitseekspert, kes alles vähem kui kuu aega tagasi hakkas tööle välisministeeriumi poliitika asekantslerina. Samal ajal on siia peidetud intriig, sest teine hea kandidaat kaitseministri kohale oleks riigikogu riigikaitsekomisjoni liige Marko Mihkelson.
„Ta on kogu elu selleks ametiks valmistunud ja paar korda juba kohvreidki pakkinud, et valitsusse minna, aga ilmselt on Seederi vaated talle vastumeelt ja Seeder karistab teda selle eest. Marko on liberaalsema poliitika pooldaja, kuid Seeder on padukonservatiivne ja kaldub oma vaadetega kooseluseadusele ja piirilepetele rohkem EKRE nišši,” sõnas IRL-i fraktsiooni elu lähedalt näinud poliitik.
Kiisleri valitsusse toomist võib näha puhtalt poliittehnoloogilise käiguna, sest erinevalt Marko Pomerantsist ei ole tal erialast haridust ega piisavat kokkupuudet keskkonnavaldkonnaga, mis lubaks tal näiteks eesistumise ajal nõudlike teemadega hakkama saada. Kiisleri puhul võib aga rolli mängida see, et Seeder on justkui pantvangis oma partei eestseisuses, kus ülekaalus on Res Publica tiib, kelle esindajate hulka kuulub ka Kiisler. Ministrikandidaatidele vajab Seeder aga just eestseisuse heakskiitu ja ainult oma meeskonda pakkudes ei pruugi ta seda saada.
Sesteriga pikem plaan
Rahandusminister Sven Sesteri valitsusest väljalükkamine on ühest küljest ebaloogiline, sest alles äsja kukkus riigikogus läbi tema umbusaldamine, mis andis talle ametis jätkamiseks justkui heakskiidu. Teisalt arvatakse, et Seederil on Sesterist vabanemine pikemalt plaanis olnud, sest terava kriitika alla sattunud Sesterit Seeder kaitsma ei sööstnud. Toomas Tõniste puhul arvatakse, et ta suudab end ministriametis selgelt kehtestada ja tuua IRL-ile või valitsusele uut hingamist.
Seeder plaanib aga valitsusest kõrvale jääda hoolimata sellest, et peaminister Jüri Ratas on talle korduvalt öelnud, et tema valitsusse kuulumine teeks koalitsiooni töö märksa lihtsamaks. „See teeb kabinetis otsustamised palju keerulisemaks, sest üks tähtis tegelane on inforingist väljas. Ja kui otsuseid tehakse, siis tuleb Seeder kuskilt orbiidilt ja ütleb, et temaga pole neid asju kooskõlastatud või kokku lepitud,” ütles valitsuse tööga hästi kursis olev ametnik.
Kuigi Seeder ihkab võtmetähtsusega poliitilist ametikohta, arvatakse, et osalt võib tema otsuse taga olla ka huvipuudus praegu ministriametisse astuda, sest teda ei paelu Brüsselis „sitsimine” ja juulist algava eesistumise käigus tuleb seda palju ette. Teisalt võib tema otsuse taga olla kaalutlus, et riigikogus on tal võimalik end valitsusliidust sobivalt distantseerida ja see lubab tal olla valitsuse vastu kriitilisem.
„Üks põhjus võib olla ka see, et ta ei ennusta valitsusele pikka iga. Ja kui ta ise ei ole valitsuses nende kokkulepete ega positsioonidega seotud, siis on tal lihtsam öelda, et valitsus on läbi kukkunud. Samuti saab ta riigikokku jäädes end suuremaks mängida – valitsus võib küll Stenbockis midagi kokku leppida, aga tema riigikogus mõtleb teistmoodi ja nüüd tuleb ka temaga arvestada,” märkis opositsioonipoliitik.
Võimalik IRL-i ministrite vahetus
MARKO POMERANTS
keskkonnaminister
Tema asemele
SIIM VALMAR KIISLER
riigikogu liige
Kui Pomerants läheb riigikokku, peab sealt lahkuma Einar Vallbaum
***
SVEN SESTER
rahandusminister
Tema asemele TOOMAS TÕNISTE
***
MARGUS TSAHKNA
kaitseminister
Tema asemele JÜRI LUIK
välisministeeriumi poliitikaküsimuste asekantsler
***
PRIIT SIBUL
IRL-i fraktsiooni esimees
Tema asemele HELIR-VALDOR SEEDER
***
Jäävad ametisse:
URMAS REINSALU
justiitsminister
KAIA IVA
sotsiaalkaitseminister