Eesti Päevaleht: Ärge uskuge Isamaa juttu

06.07.2018Meediakajastus

Sven Sesteri arvamusega („Lasteaiad ja koolid olgu 100% eestikeelsed”, Eesti Päevalehe ja Delfi arvamusveeb 4.7) võiks igati nõus olla: probleemipüstitus on asjakohane, mured on olemas ning eelkõige kannatavad paralleel-ühiskonna ja venekeelse haridussüsteemi tõttu venekeelsed lapsed. Siin minu kiitus lõpeb. Peavoolupoliitikud eeldavad valijate lühikest mälu ja rumalust. Ettepanek on õige, aga Sester paneb kukalt kratsima.

25. märtsil 1999. aastal astus ametisse valitsus, mille üks partner oli Isamaaliit, peaministriks sai Laar ja haridusministriks Lukas. Haridussüsteem ei muutunud eestikeelseks.
2007-2011 oli IRL neli aastat valitsuses, neile kuulus ka haridusministri portfell. Juhtparteiks oli Reformierakond ja aastani 2009 olid väikeseks vennaks sotsiaaldemokraadid. Nüüd räägib ka Reformierakond vajadusest muuta haridussüsteem eestikeelseks. 2009-2011 olid IRL-iga sellised otsused tehtavad, kuid ei tehtud. Me ei räägiks täna enam vajadusest viia koolid eestikeelsele õppele, see oleks ajalugu. Ei saa süüdistada ka sotse, neid polnud siis valitsuses.
2011 võitis valimised Reformierakond ja moodustas valitsuse taas IRL-iga. Haridusministriks sai Aaviksoo. Mis takistas haridusreformi tegemast?

Tulla nüüd välja lubadusega viia haridussüsteem eestikeelseks on valijatele valetamine. Mis kindlustab, et seda nüüd soovite? Muidugi leidub valijaid, kes jäävadki uskuma. Selle kirjatüki eesmärk on paljastada veidigi valesid, mida „isamaalased” on koos Reformierakonnaga kultiveerinud.
Kui Isamaa, Reformierakond, Keskerakond ja SDE ei soovi eestikeelset haridussüsteemi, jääb ainult üks erakond, kes seda soovib: Eesti Konservatiivne Rahvaerakond.

Jaak Madison

riigikogu EKRE fraktsiooni liige