Eesti Päevaleht: Helir-Valdor Seeder püüab valitsust kukutamata erakonda päästa (Lauri Tankler)

14.05.2017Meediakajastus

Seeder teeb ilmselt ministrite seas vangerdusi, kuid tema enda ministriks minek on pigem ebatõenäoline.

Endine põllumajandusminister ja riigikogu aseesimees, praegune riigikogu maaelukomisjoni esimees Helir-Valdor Seeder seljatas IRL-i esimehe valimistel tulemusega 322 häält 304 vastu napilt sotsiaalkaitseminister Kaia Iva. Eestseisusse valiti ministrid (välja arvatud esimeheks kandideerinud Iva ning esimehe ameti maha pannud ja mitte kandideerinud kaitseminister Margus Tsahkna), nende nõunikud, parlamendiliikmed ja muidu erakonnas asjalikud inimesed.

Kõik see kõlaks erakordselt igava ja tavapärasena, kui oleks tavapärane aeg. Ent erakond on kriisimeeleolus, sest valitsusvastutusest ja IRL-i 2015. aasta põhilise valimislubaduse (500 eurot tulumaksuvabaks) peatsest elluviimisest hoolimata arvab ainult 4–5% valijaid, et kui homme toimuksid valimised, hääletaksid nad IRL-i poolt.

See teadmine oli laupäevasel suurkogul õhus: kõik on halvasti, erakond on hävingu äärel, aga kui me teeksime ainult ühe konkreetse asja ära, siis muutuks kõik. Mis see üks asi on? Siin läksid arvamused lahku, kuid erakonna esimehe isik ei tundunud selles nimekirjas olevat.

Maailmalõpumeeleolude kõrval oli vaja meeles pidada, et erakond peab edasi toimima: IRL on valitsuses, partei osaleb kohalike omavalitsuste juhtimises üle terve Eesti, neil on endiselt 9000 liiget ja kohalikud valimised on tulekul. Nii tiksuski laupäevane suurkogu istung rutiinselt, veidi igavalt protseduuride läbimise ja inimeste valimise poole, et siis jälle tööle hakata.

Vähem intriigi, väiksem huvi

IRL-i suurkogu oli mõnes mõttes eriline – ilusast ilmast hoolimata oli uusi juhte valima tulnud veidi üle 600 liikme. IRL erineb teistest erakondadest ka selle poolest, et piirkonnad ei saada delegaate, keegi ei esinda kedagi teist, hääletada saab ainult kohapeal ja seetõttu olenevad juhid just neist, kes kohale suvatsevad tulla. Meeldetuletuseks, pärast 2015. aasta parlamendivalimiste ebaõnnestumist, kui Urmas Reinsalu erakonna juhtimisest loobus, tulid Margus Tsahkna ja Jaan Männiku vahel valima 935 liiget. Pärast Mart Laari taandumist, kui 2012. aastal Reinsalu võidutses heitluses Liisa Pakosta ja Andres Herkeliga, osales suurkogul hääletamises lausa 1767 inimest.

Teisalt näitab väiksem osalus, et seekord tehti vähem erakonnasisest kampaaniat ja organiseeriti vähem toetajate kohaletulekut. Muidugi olid mõned kandidaadid seljad kokku pannud (näiteks erakonna naiskogu), muidugi jagati flaiereid, kus keegi avaldas kellelegi toetust. Aga konkurents juhtkonda oli nii väike, et aseesimeesteks valiti kõik kolm kandideerinud parlamendiliiget. 25 kandidaadist jäi eestseisusest välja ainult viis. Samuti andsid paljud kohale tulnud märku, et neile sobivad juhiks mõlemad kandidaadid, sest kumbki kandidaat ei vihjanud, et midagi kardinaalselt muudaks.

IRL jätkab (esialgu) valitsuses

Esimene küsimus, mis ajakirjanikud esimeheks valitud Helir-Valdor Seederile esitasid, oli muidugi see, kas IRL jätkab koalitsioonis. Nii Seeder kui ka Iva, aga ka mitu eestseisuse liiget on nentinud, et koalitsioonilepingus on palju küsimusi, millega nad nõus ei ole. Seederit morjendab näiteks eelarvetasakaalu ja uute maksude küsimus, aga ta ütles kohe, et valitsuskriisi esilekutsumine ei ole tal plaanis.

Küll aga võib oodata vahetust valitsuskabinetis – senine erakonna esimees Margus Tsahkna loobus erakonna juhtimises osalemast ja tõenäoliselt pakub Seeder tema asemele kellegi uue. Eesti Päevalehele on vihjatud, et see uus inimene ei pruugi olla Seeder ise, vaid näiteks endine kaitsepolitseiameti peadirektor, riigikogu liige Raivo Aeg. Seeder on enda ministriks hakkamise plaane kommenteerinud kidakeelselt, toonitades vajadust teha ettepanekud kõigepealt erakonna sees ja alles siis need välja hõigata. Küll on ta märkinud, et ka Mart Laar juhtis erakonda mõne aja jooksul riigikogu fraktsioonist.

„Põhiline on valimistulemused, ma ei hakkaks üldse närvitsema reitingu kõikumiste pärast,” lausus Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam. Tema sõnul on reitingutest olulisem erakonna püsimajäämine ja sellele aitab kaasa erakonna sisekliima muutmine. Kelam avaldas lootust, et erakonnas tekib vastandumise asemel suurem perekonnatunne, kus kõigil on oma roll ja igaüks panustab.

Kuid sellest ei pruugi piisata. Kohalike omavalitsuste volikogude valimised on juba viie kuu pärast ja arvud on näidanud, et IRL-i valimistulemused on üsna hästi kooskõlas nende reitinguga arvamusküsitlustes. Ainult 2013. aasta kohalikel valimistel suutis erakond oma varasemaid reitinguid suurelt ületada – seda aga tänu Tallinna linnapeakandidaadile Eerik-Niiles Krossile, kes oli erakonnas pigem liberaalsema vaatenurga esindaja. Kui IRL peaks suutma ka tänavu sama hästi esineda ja ületama viie kuu pärast lausa 4%-ga praegust reitingut (nagu läks 2013. aastal), oleks ikkagi tegemist nende aegade kehvima valimistulemusega.

Nüüd tekib küsimus, kes võiks Tallinnas olla see esinumber, kes tekitaks piisavalt elevust ja kannaks erakonna uue juhi Seederi sõnastatud väärtusi: alalhoidlikkust, mitte liberaalsust; rahvuslust, mitte multikultit.

Üks võimalik Tallinna esinumber, riigikogu liige Viktoria Ladõnskaja on uue esimehe asjus äraootaval seisukohal. „KOV kampaania teemad ja persoonid peavad sõltuma ju erakonna üldisest kuvandist,” nentis suurkogul aseesimeestest enim hääli saanud Ladõnskaja. „Peaks olema ikkagi optimist ja loodan väga, et uus esimees tutvustab oma plaane. Loodan, et ta arvestab ka teiste juhatusse sattunud inimeste positsioonidega.”

 

Valimistulemused

Esimees 

Helir-Valdor Seeder 322

Kaia Iva 304

Aseesimehed

Viktoria Ladõnskaja (RK) 262

Siim Valmar Kiisler (RK) 222

Andres Metsoja (RK) 138

Eestseisuse (juhatuse) liikmed

Tunne Kelam (europarlamendi liige)

Tarmo Kruusimäe (Tallinna linnavolikogu liige)

Urmas Reinsalu (justiitsminister)

Riina Solman (justiitsministeeriumi avalike suhete juht)

Raivo Aeg (riigikogu liige)

Kati Kuusk (keskkonnaministri nõunik)

Sven Sester (rahandusminister)

Harri Juhani Aaltonen (Viljandi linnavolikogu aseesimees)

Priit Sibul (riigikogu liige)

Andres Luus (IRL-i Tallinna piirkonna juhatuse liige)

Marko Pomerants (keskkonnaminister)

Madis Kübar (justiitsministri nõunik)

Olle Koop (Tallinna linnavolikogu liige)

Erik Sandla (Harku abivallavanem)

Aivar Kokk (riigikogu liige)

Aivar Riisalu (endine riigikogu liige)

Ann Räämet (IRL-i seeniorite kogu esimees)

Sirle Rosenfeldt (rahandusministri nõunik)

Pipi-Liis Siemann (Türi vallavanem)

Kaspar Kokk (Tartu linnavolikogu liige)