Eesti Päevaleht: Isamaa üks valimislubadus selge: lasteaiad-koolid eestikeelseks

06.07.2018Meediakajastus

Isamaa esimehe sõnul aitab selle idee elluviimine ühiskonda lõimida, mitte ei lõhesta seda.

Erakond Isamaa hakkas teisipäevast alates eri erakonnaliikmete kaudu esile tõstma mõtet, et Eesti lasteaiad ja põhikoolid tuleks muuta ainult eestikeelseks. Sellega selgus vähemalt üks Isamaa põhilisi valimis-lubadusi, millega minnakse riigikogu valimistele.

Eile kirjutas Isamaa fraktsiooni liige Sven Sester Eesti Päevalehele arvamusloo, milles väljendas seisukohta, et venekeelne haridus tuleb Eestis lõpetada. „Kui tahame paralleelühiskonnad jätta minevikku ja pakkuda kõigile võrdväärseid võimalusi nii kultuuriruumis kui ka tööturul, siis tuleb lõpetada erikeelsed õppeprogrammid,” kirjutas ta. Ja lisas, et see ei puuduta rahvusvahelist kooli, Euroopa kooli ega muid ajutiselt Eestis viibijatele mõeldud õppekavasid.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder kinnitas, et erakonna eestseisus andis selle mõtte programmi kirjutamiseks programmitoimkonnale üle. „See on oluline probleem ja mitte ainult venekeelse elanikkonna kontekstis. Eesti keeleruumi areng on pärsitud ja see saab kindlasti üheks arutelu teemaks,” ütles ta.

Seeder: seob ühiskonda

Seederi sõnul ei lõhesta eestikeelsetele lasteaedadele ja põhikoolidele üleminek ühiskonda. „Ühises keeleruumis olek ja teineteise mõistmine kindlasti lähendab ja suurendab lõimumist ning seob ühiskonda,” sõnas ta. „Teatud poliitikute vastandumine võib küll toimuda, kes püüavad mängida erinevate valijagruppide vastandumisele.”

100% eestikeelsete koolide plaani hakkas Isamaa tegelikult testima juba hulga varem.
Märtsi lõpus kirjutas toona veel IRL-i nime kandnud erakonna noortekogu juhatuse liige Sirle Rosenfeldt artikli, mille pealkirjas ta küsis, kas Eesti peaks üle minema täielikult eestikeelsele õppele.

2. juunil leidis see mõte koha juba kõnes, mille Seeder pidas Isamaa suurkogu ees. Seal kõlas: „Kaks paralleelset koolisüsteemi ei soodusta ühiskonna lõimumist. Siin on väljakutse erakondadele.” Kohe järgmises lauses lisas Seeder: „Valimisedu rajamine erineva keelekasutusega valijate vastandumisele on lühinägelik.”

Lausa jamaks nimetas Isamaa ideed europarlamendi saadik, keskerakondlane Yana Toom, kelle arvates ei tule üldine eestikeelne haridus kõne allagi. „Ei ole võimalik, et kakskümmend aastat peale iseseisvuse taastamist lihtsalt sõidetakse ühest kogukonnast üle. Minu jaoks ei tule see kõne allagi. Inimestel peab olema valik, mis keeles oma lapsi harida, sest nad on maksumaksjad,” ütles Toom.

Küsimusele, kas Isamaa on uurinud, kui suur toetus on sel mõttel nende valijate seas, vastas Seeder, et tema tunnetus ütleb, et Isamaa toetaja on läbi aegade soovinud, et eesti keelele pöörataks rohkem tähelepanu.