Eesti Päevaleht: JUHTKIRI | Rahvusmõõgad tuppe tagasi
13.09.2018MeediakajastusJälle on see teema päevakorras. Enne kõiki valimisi püsib mingi õhkõrn naiivne lootus, et ehk suudavad erakonnad seekord rahvusteema kõrvale jätta. Ometi tundub nii primitiivse vastanduse püstitamine olevat liiga magus präänik, et sellest riigimehelikkuse nimel loobuda.
Enne viimaseid kohalikke valimisi paistis rahvuslikku vastandumist rõhutavate loosungitega vähemalt Tallinnas silma ennekõike Reformierakond. Ent seekord tõusis stardipakult esimesena hoopis Isamaa, kelle eestvedamisel arutas riigikogu eile „riiklikult tähtsa küsimusena” koolide üleminekut eestikeelsele õppele.
Poliitikud saavad siin muidugi igal sammul punkte noppida. Küsimus on terav, vastuolusid palju, hoiakud ei jookse mööda väga selgeid piire. Seetõttu saab mitte ainult kinnistada oma tuumikvalijaskonda, vaid ehk koguni kedagi juurde võita. Sõna oskab võtta igaüks. Ettepanekuga tuli näiteks välja endine rahandusminister Sven Sester, kelle tugevaim kompetents kuulub hoopis mujale.
Sesteri ootuste järgi kujuneb õppekeelest üks järgmiste valimiste põhiteemasid. Valimiskünnise lähedal olevalt Isamaalt on see muidugi poliittehnoloogiliselt võimas samm, sest ei pea olema fakiir mõistmaks, et põhiväitluse paikapanija saab kohe mitukümmend meetrit edumaad.
Seda enam ei tohiks teised sellega kaasa minna, vähemalt kolmel põhjusel.
Esiteks: erakonnal Isamaa on tegelikult õigus. Integratsioon on nii ühiskonna sidususe kui ka julgeoleku seisukohast üks suuremaid lahendamist vajavaid probleeme. Nii mõnegi sammuga ollakse ehk veerand sajandit hiljaks jäänud. Aga on sama selge, et kahendsüsteemis lahendused – 0 halb, 1 hea – nii keerukate ülesannete puhul ei toimi. Paraku rihivad kampaaniad just nii lihtsaid vastandusi.
Teiseks seesugused üleskutsed ärritavad. Need jätavad mulje teravatest pingetest ja võimendavad neid üle, töötades sidusale ühiskonnale üksnes vastu.
Ja viimaks toidavad need, kes tõesti usuvad enda lahenduste õigsusse, jõudusid, kes tumedatest tunnetest toituvadki. EKRE juba parastab: „Õiged mõtted, aga kus te varem olite?” Sellest parteist radikaalsuselt mööduda pole ka halvima tahtmise korral võimalik.
● EESTI PÄEVALEHE SEISUKOHT
Teised erakonnad peaksid Isamaa küünilist sammu eirama ja rahvuslikust vastandumisest hoiduma.