Eesti Päevaleht: Juhtkiri: Vassiljev, parem lahkuge nõukogust
20.12.2015MeediakajastusTeade, millega Eesti Energia selgitas Londoni börsil võlakirjainvestoritele Rannar Vassiljevi ettevõtte nõukogusse määramist, nõretab riiki ehk omanikku esindavate ministrite hoolimatust suhtumisest riigi varasse ja ülbusest.
Liikmevahetuse ajastus – Vassiljev energiamajanduse eksperdi Peep Siitami asemele – on aga lausa idiootlik.
„Rannar Vassiljev on kogenud poliitik,” ütleb teade, mis peaks Eesti Energiale 500 miljonit eurot laenanud investoreid veenma, et tegemist on hästi juhitud ettevõttega. Kirjeldatakse ka Vassiljevi varasemat töökäiku, aga see ei sisalda kahjuks midagi, mis oleks seotud energeetikaga.
Raske on mõista, millega mõtlevad rahandusminister Sven Sester (IRL), kes Vassiljevi kandidatuuri kinnitas, ja ettevõtlusminister Liisa Oviir (SDE), kes Vassiljevi kandidatuuri esitas. Hiljuti läks suuresti halva valitsemise tõttu põhja riigifirma Estonian Air, põhjustades riigile sadakond miljonit eurot kahju. Praegu kaalub Eesti Energia Aovere elektrijaama ja Utah’ põlevkivimaardla ulatuslikku allahindamist. Pärast seda peab ettevõte vähendama ka riigile makstavat dividendi – jälle suuresti halvast valitsemisest alguse saanud sündmustejada. Äsja sõlmiti Pariisis kliimalepe, mis nõuab Eesti Energialt tähtsaid strateegilisi valikuid, mida tegema pole „laia profiiliga kogenud poliitikud” kompetentsed.
Teisalt: kui eeldada, et poliitikud ongi ainult oma erahuvide rahuldamise peal väljas, ei ole toimunut raske mõista. IRL astus sammukese lähemale Juhan Partsi Brüsselisse saatmisele, SDE tekitas oma töötule poliitikule töökoha. Suurepärane, Liisa Oviir – alles algas teie neljas kuu aktiivses poliitikas, ja juba olete omandanud Eesti poliitika halva tava. Sesteri ülbus ja hoolimatus ei ole nii üllatav, tema on poliitikas juba ammu.
Ministrid võiksid tähelepanu pöörata veel ühele „pisiasjale”. Võlakirjade Londoni börsil noteerimise tõttu on Eesti Energia lubanud järgida Briti ühingujuhtimise põhimõtete kogumit, mis muu hulgas ütleb, et üldkoosolek (kõnealusel juhul Sester) peaks nõukogusse valima isikud, kellel on nõukogu töös osalemiseks piisavad teadmised ja kogemused. Peale selle tuleks selgitada, millistest objektiivsetest kriteeriumitest nõukogu liikmeid valides lähtutakse, ja pidada silmas, et nõukogu mitmekesisusest tõuseb ettevõttele kasu.
Eesti Energia ja riigi huvidest lähtudes on Sesteril ainult üks võimalus: Vassiljev tagasi kutsuda ja määrata nõukogusse keegi, kes toob sinna juurde tänapäeva energiamajanduse kompetentsi.