Eesti Päevaleht: Kaks kuud kahest torust Reformierakonna pihta ( Urmas Jaagant)
07.11.2016MeediakajastusIRL-i ja SDE koordineeritud rünnak algas erimeelsustest riigifirmade nõukogude mehitamise küsimuses. Reformierakonna vastupuiklemine päädis eilsete teadetega koalitsiooni lõpust.
7.9 – rahandusminister Sven Sester teatab õiguskantsleri analüüsile viidates, et riigikogulased tuleb riigifirmade nõukogudest tagasi kutsuda. „Kavatsen teha valitsusele ettepaneku selle küsimuse juurde tagasi tulla ning riigi tegevus seadusega vastavusse viia.”
Septembri teine nädal – Ettepanek saadikud nõukogudest tagasi kutsuda jõuab valitsusse.
14.10 – SDE liikmest ettevõtlusminister Liisa Oviir teatab, et toetab Sesteri ettepanekut. „Erakond on pidanud seda alati halvaks tavaks ning hoidunud säärasest käitumisest. Toetame riigikogu liikmete tagasikutsumist riigiettevõtete ja sihtasutuste nõukogudest.”
14.10 – Reformierakondlasest majandus- ja taristuminister Kristen Michal sõnab, et probleemi ei tohiks käsitleda nii mustvalgelt. „Riigikogu liikme roll on ajas muutunud. Kui inimene on arst, siis ega ta mandaati saades neid oskusi ära kaota, sama on ka ettevõtjatega.”
27.10 – peaminister Taavi Rõivas ei võta Sesteri ettepanekut valitsuskabineti päevakorda. „Eile hommikul küsisin Sesteri käest üle, kas ta soovib arutelu sellisel kujul, et me ütleme sellele kiire „ei”. Sester oli nõus, et mõistlik on edasi töötada nii, et pakume ühiselt välja mõistliku lahenduse.”
30.10 – IRL-i esimees Margus Tsahkna kallab partei volikogul Reformierakonna üle seisakusüüdistustega. „Tänane valitsus on muutumas seisaku mootoriks. Selline peenhäälestus peab lõppema.”
30.10 – Reformierakond vastab Tsahknale kohe sapiselt: „Kriitiline meel oma ja teiste tegemiste suhtes on Eestis alati oodatud. Täna oli palju sellest suunatud üleskutsele IRL-i reformida ja ehk ka nime muuta.”
3.11 – Erakondade esimehed kohtuvad enne kabinetinõupidamist. SDE juhi Jevgeni Ossinovski sõnul ähvardab Rõivas, et kui IRL ja SDE nõukogude teemal ei tagane, otsib ta teise valitsuse. Ossinovski: „Esiteks on lihtsalt inetu koalitsioonipartneritele nii öelda. Teisest küljest – kui peaminister hakkab rääkima, et kui ei meeldi, võin ma ka ilma teieta, siis need on juba ikka väga tõsised sõnad.”
3.11 – Valitsus arutab viimaks nõukogude teemat, kuid pärast pikka vaidlust lahenduseni ei jõuta ja lepitakse kokku järgmisel nädalal edasi arutada. Ossinovski: „Kuna valitsusest otsust ei tulnud, peab iga minister ise otsustama, kuidas vastuolu põhiseadusega oma haldusalas lahendada.”
4.11 – Rõivas teatab, et pole kedagi ähvardanud. „See on naeruväärne jutt. Ähvardamine ei ole minu stiil, samuti ei ole see teema Reformierakonna jaoks sedavõrd põhimõttelise kaaluga, et otsustaks valitsuse saatuse.”
4.11 – Ossinovski kutsub vastutava ministrina Viljandi haigla nõukogust tagasi Reformierakonna parlamendisaadiku Peep Aru. Seda sammu järgivad teised sotsidest ministrid.
4.11 – Tsahkna teeb ettepaneku seitsme reformierakondlasest riigikogu liikme riigiettevõtete nõukogust tagasikutsumiseks.
6.11 – Reformierakond teatab, et nende saadikud astuvad riigifirmade nõukogudest tagasi. „Rahulik ja lahendustele suunatud poliitiline arutelu nõukogude töös osalemise üle on hetkel halvatud. Poliitmängudest laetud loosungitega vehkimine pole Eesti rahva, parlamendi ega ettevõtete huvides,” teatab partei.
7.11 – IRL ja SDE jätavad minemata koalitsiooni nõukogu kohtumisele, sest seal polevat enam midagi arutada.
Hinnang peaminister Taavi Rõivase tööle
Allikas: Turu-uuringute AS EPL-i tellimusel, graafika: Toom Tragel
Parteide populaarsusjoon kulgeb suuremate muutusteta
Keskerakond
Reformierakond
SDE
IRL
VABAERAKOND
EKRE
Allikas: Turu-uuringute AS ERR-i tellimusel
Riigikogu valimiste tulemused 2015
Reformierakond 158 971 /27,7%
Keskerakond 142 460 /24,8%
SDE 87 190/15,2%
IRL 78 697/ 13,7%
Vabaerakond 49 883/ 8,7%
EKRE 46 772/8,1%
Mandaate
Keskerakond 27
Reformierakond 30
SDE 15
IRL 14
VABAERAKOND 8
EKRE 7