Eesti Päevaleht: Kallase võimukõnelusi kannustavad tähtajad (Raimo Poom)

05.03.2019Meediakajastus

Valimiste võitja ehk Reformierakonna juht Kaja Kallas kiirustas juba esmaspäeval esimestele läbirääkimistele võimalike partnerparteide esimeestega. Täna teeb Reformierakonna juhatus oodatavasti formaalselt otsuse, kellega laua taha istutakse.

Kui lähiriikides Lätis ja Rootsis lõppesid valimised keerukate tulemustega ning valitsuse kokkusaamiseks kulus kuid, siis Eesti seadused koalitsiooni moodustajale nii pikka armuaega ei anna.
Koalitsioonikõnelusteks jääv aeg oleneb enim sellest, kui kiiresti saab vabariigi valimiskomisjon riigikogu valimistulemused ametlikult kinnitada. See võib juhtuda kõige varem juba tuleval nädalal, aga kõige hiljem alles märtsi lõpus.

Kallas peab koalitsiooni moodustamise ajal pidevalt poole silmaga jälgima, kuidas valimiskomisjoni protseduurid kulgevad, sest pärast tulemuste ametlikku kinnitamist käivitub kindel päevade lugemise kalender.

2015. aasta valimiste järel sai Taavi Rõivas sotsiaaldemokraatide ja Isamaaga koalitsiooni moodustada rahulikult pea terve kuu. Esmalt venis häälte kokkulugemine, sest suures põnevuslahingus selgitati välja, et alguses riigikokku pääsenud Sven Sester sinna ikkagi ei saa, ja ülelugemise käigus tõusis napilt tema ette Viktoria Ladõnskaja. Seejärel tuli valimiskomisjonil ja riigikohtul lahendada veel valimiste kohta esitatud kaebusi ja ametlikud tulemused kinnitati alles 23. märtsil.

Hääled on juba üle loetud

Seekord said hääled üle loetud juba eile ja nüüd ootab valimiskomisjon võimalikke kaebusi. Kui neid pole, on täiesti võimalik, et valimistulemus kinnitatakse kõige varasemal võimalikul ajal ehk tuleval esmaspäeval, 11. märtsil. Kui laekub kaebusi, on hiliseim võimalik tulemuste kinnitamise päev 28. märts.
Tulemuste kinnitamise järel peab president Kersti Kaljulaid määrama riigikogu kokkutulemise päeva, mis peab olema kümne päeva jooksul alates valimistulemuste kinnitamisest. Kui tulemused kinnitatakse tõesti väga vara, võib president määrata võimalikult hilise parlamendi kokkusaamise tähtaja, et anda koalitsiooni loojatele aega läbi rääkida.

Ratas astub peagi tagasi

Riigikogu kogunemisest alates on Kaja Kallasel juba päris kiire, sest uue parlamendi esimesel tööpäeval teatab praegune peaminister Jüri Ratas seal oma valitsuse tagasiastumisest. Seejärel on presidendil seaduse järgi 14 päeva aega, et teha uuele peaministrikandidaadile ametlikult ülesandeks moodustada valitsus.
Kui koalitsioonikõnelustel tekib suur ajahäda, on Kaja Kallasel loomulikult võimalus paluda presidendilt ülesandele ametliku käigu andmisega mitte kiirustada. Aga samal ajal peab ta arvestama, et tegelikult oodatakse temalt võimet tagada endale valitsusliidu jagu hääli siiski üsna kohe pärast riigikogu kokkutulekut. Pikk venitamine selles faasis näitaks probleeme kõnelustel.

Teoreetiliselt on Kallasel peale presidendilt valitsuse moodustamise ülesande saamist aega 14 päeva, et tutvustada riigikogu ees uue valitsuse moodustamise aluseid ning lubada liikmetel selle üle hääletada, aga pärast Kadriorus käimist näeks sellega venitamine juba kaunis kahtlane välja. Üldiselt peaks Kallas olema võimeline saama oma valitsusele riigikogu toetuse esimesel võimalusel.
Kui valitsuse moodustamine ei õnnestu kolmel järjestikusel korral, saadetakse riigikogu laiali ning toimuvad erakorralised valimised.

“Kui koalitsioonikõnelustel tekib ajahäda, on Kallasel võimalus paluda presidendil mitte kiirustada.”

Uue valitsuse moodustamiseni viivad sammud

Koalitsioonikõnelustel ei saa lõputult venitada. Seadused annavad uue valitsuse tegemiseks natuke ajavaru, kuid kirjutavad ette ka pikima võimaliku aja ülesandega hakkama saada.

5. märtsil lõppes häälte teine ülelugemine.

Vabariigi valimiskomisjonile on kaebuste esitamiseks aega kolm päeva ehk kuni 8. märtsini.

11.-15. märts. Vabariigi valimiskomisjonil on kaebuste läbivaatamiseks aega viis tööpäeva.

16.-18. märts. Valimiskomisjoni otsuste peale võib riigikohtule kaebusi esitada kolme päeva jooksul.

19.-27. märts. Riigikohtul on kaebuste läbivaatamiseks aega seitse tööpäeva.

28. märts. Kõige hilisem tähtaeg, mil vabariigi valimiskomisjon valimistulemused kinnitab.

Vabariigi president kutsub hiljemalt kümme päeva pärast valimistulemuste kinnitamist kokku uue riigikogu.

Uue riigikogu esimesel tööpäeval teatab Jüri Ratas oma valitsuse tagasiastumisest. Presidendil on 14 päeva aega, et teha peaministrikandidaadile ametlikult ülesandeks valitsuse moodustamine.

Esimesena saab valitsuse moodustamise ülesande võitjaerakonna juht ehk Reformierakonna juht Kaja Kallas. Tal on 14 päeva aega esineda riigikogu ees kõnega valitsuse moodustamise alustest. Sellele järgneb hääletus, kus Kallas peab näitama koalitsioonihäälte olemasolu.

Kaja Kallasel tuleb seitsme päeva jooksul esitada presidendile kinnitamiseks valitsuse koosseis.

Ministrite ametisse nimetamiseks on presidendil kolm päeva.

Uus valitsus annab riigikogu ees ametivande ja astub ametisse.