Eesti Päevaleht: Kuidas on lahkuva valitsuse liikmed tööga hakkama saanud?
26.02.2015MeediakajastusOpositsiooni esindajad ja sõltumatud vaatlejad annavad ministrite tööle hinde.
Pühapäeval on riigikogu valimised ja see tähendab peaminister Taavi Rõivase praeguse valitsuse lõppu. Rõivas ise on olnud ametis alla aasta, aga näiteks rahandusminister Maris Lauri kõigest alla nelja kuu. See on lühike aeg.
Siiski palusime poliitilistel konkurentidel IRL-ist ja Keskerakonnast ning ka sõltumatutel vaatlejatel hinnata ministrite senist tööd. Peale opositsioonipoliitikute hindasid ministreid politoloog Tõnis Saarts, poliitikaanalüütik Ahto Lobjakas ja finantssektori esindusorganisatsiooni FinanceEstonia juhatuse esimees Aare Tammemäe. Konkurentidel ja kommentaatoritel ei jagunud arvamusi kõikide ministrite kohta võrdselt, samuti ei soovinud kõik anda ministritele hindeid. Valdavalt olid hinnangud küllaltki heatahtlikud, kõige negatiivsema hinnangu sai välisminister Keit Pentus-Rosimannus.
Urve Palo
majandus-ja taristuminister
Sven Sester: Pluss on praamiühenduse osas eelmise valitsuse lahenduse juurde jäämine. Palo on teinud liialt suuri sõnu – kõrge alampalk, riigikorterid ja regionaalsed maksuerandid on asjad, mida ei ole ega tule. „Kolm”.
Taavi Rõivas
peaminister
Ahto Lobjakas: Rõivas vältis eesliini igas kriisis (erinevalt Ansipist), ekspluateerides teisalt ohutut rambivalgust. Alles siis, kui ta võidab valimised, saab temast rääkida kui päris peaministrist. Hinne „kolm”. Juhan Parts: Teda võib tunnustada selle eest, et Reformierakond on loobunud palgaarmee ideest. Aare Tammemäe: Peaminister pidanuks jõuliselt käsile võtma riigiettevõtete juhtimise depolitiseerimise.
Sven Mikser
kaitseminister
Ahto Lobjakas: Mikseril näib puudu olevat nii julgusest kui ka visioonist. SDE ametist dividende ei võitnud, hoolimata Ukraina kriisist. Ei suutnud end valitsuses iseseisva jõuna kehtestada. Hinne „kolm”. Urmas Reinsalu: On hea, et Mikser on jätkanud riigikaitse arengukava elluviimist ja ajanud liitlaste sõjalise kohaloleku poliitikat. On mõistlik, et ta on loobunud kaitsekulude vähendamisest. Tugev „neli”.
Urve Tiidus
kultuuriminister
Tõnis Saarts: Tasakaalukas, suutnud kohati pretensioonikate kultuuriringkondadega häid suhteid hoida. Hinne „neli”.
Jüri Ratas: Sai hakkama. Tema ajal hakkas valitsus lõpuks mõistma, et stipendiumide näol töötasu maksmine spordis on vaja lahendada. Vastu sai võetud ka spordipoliitika põhialused, mis on küll üldsõnalised, kuid siiski samm õiges suunas. Hinne „neli”.
Mati Raidma
keskkonnaminister
Jüri Ratas: Millegagi ta nelja kuu jooksul väga silma pole paistnud. Kõige olulisem seadusemuudatus on ametnikele antud luba teha metalli kokkuostukohtades ilma ametivorme kandmata kont-rollmüüke. See peaks vähendama elektrikaablite ja kaevuluukide müüki metallikokkuostu. Hinne „kolm”.
Jevgeni Ossinovski
haridus- ja teadusminister
Tõnis Saarts: Kindlasti üks vastuolulisemaid, aga ühtlasi silmapaistvamaid ministreid lahkuvas valitsuses. On välja tulnud väga paljude uute ja palju poleemikat tekitavate algatustega. Hinne „neli”.
Helmen Kütt
sotsiaalkaitseminister
Tõnis Saarts: Erakond võiks tal lasta rohkem olla eestkõneleja sotsiaalpoliitika valdkonnas. Hinne „kolm”.
Mailis Reps: Hinne „kolm”. Hinne võiks olla ka kõrgem, kuid kahjuks hoiab selle ära õnnetu töövõimereform. Koalitsioonipartner aheldas ta teerulli rooli ja lasi puuetega inimestest üle sõita. Muidu on näidanud end sisuka ministrina, kes julgeb ka enda valdkonna eest seista.
Andres Anvelt
justiitsminister
Mailis Reps: Andres Anvelt on tegelenud tublilt kiirlaenude ohjeldamisega, mis Isamaa ja Res Publica Liidu ministri ajal kuidagi lahendust ei saanud. Samuti reageeris suhteliselt kiirelt, kui selgus, et avalikus kohas joomist lubada oli viga, mis tuli lahendada. Hinne „neli”.
Hanno Pevkur
siseminister
Ahto Lobjakas: Oma haldusalale tal jäävat mõju polnud, tegemist oli nagu parkimispositsiooniga liikumist ootava lennuki jaoks. Hinne „kaks” – saavutusi pole, ehkki olukord neid nõuab.
Ken-Marti Vaher: Valitsus on lühikese ajaga suutnud teha ka samme vales suunas, näiteks muutnud kodakondsuspoliitika põhimõtteid ja devalveerinud kodakondsuse saamist.
Anne Sulling
väliskaubandusminister
Ahto Lobjakas: Poliitikuna teda täna hinnata ei saa, kompetentsuse osas on esialgsed küsimärgid hajunud, Jaapani piimatehing on lõppakordina nagu jumala kingitus. „Neli”.
Marko Mihkelson: Ministriametis nappis tal poliitilist kogemust, aga ta on särava isikuna kindlasti õppimisvõimeline. Hinne „kolm pluss”.
Aare Tammemäe: Positiivne on see, et teeb Eesti toodetele ja teenustele maailmas tubli müügitööd. Oodanuks temalt ka Arengufondi küsimuse lahendamist.
Maris Lauri
rahandusminister
Ahto Lobjakas: Ta on lahkuva valitsuse üks tehnokraatidest, seda heas mõttes. Mis tähendab samas ideoloogilise iseseisvuse puudumist suurtes laenu- ja eelarveküsimustes. Hinne „neli”. Kadri Simson: Tegemist on tugeva analüütikuga, kuid poliitikuna on olnud nõrk. Hinne „kaks”. Aare Tammemäe: Negatiivne on see, et Lauri toetab mitmes küsimuses – riigivõlakirjad, finantstehingute maks – positsiooni, mis takistab kohaliku kapitalituru elavdamist, kuigi ka see oleks rahandusministri kohus.
Urmas Kruuse
tervise- ja tööminister
Tõnis Saarts: Avalikkusele pole ilmselt päris selgeks saanud, mis on see valdkond, mida Urmas Kruuse administreerib, ja kuidas see eristub Helmen Küti tegemistest. Hinne „kolm”.
Priit Toobal: Meedias on Kruuse silma paistnud ainult Tallinna kavandatavate alkoholipiirangute suure kritiseerijana, unustades ära, et samad meetmed on kirjas alkoholipoliitika rohelises raamatus. Hinne „kaks”.
Keit Pentus-Rosimannus
välisminister (RE)
Ahto Lobjakas: Välispoliitikat juhib inimene, kes ametit õpib töö kõrvalt. Välispoliitika ohjad on nüüd eksklusiivselt Kadriorus. Hinne „null”, me lihtsalt ei tea, kui palju ta õppinud on.
Enn Eesmaa: Sobis keskkonnaministriks enam kui välisministri toolile. Soome on läbi aegade olnud meie suurim sõber, ehk on ka Pentus-Rosimannusel aeg seda mõista? Ministrit saadab peale kõige ka Autorollo taak. Hinne „üks”.
Urve Palo
Õmajandus-ja taristuminister
Sven Sester: Pluss on praamiühenduse osas eelmise valitsuse lahenduse juurde jäämine. Palo on teinud liialt suuri sõnu – kõrge alampalk, riigikorterid ja regionaalsed maksuerandid on asjad, mida ei ole ega tule. „Kolm”.
Aare Tammemäe: Negatiivne oli tarbimislaenude reklaami laus-keelamise läbisurumine. See on finantsinnovatsiooni ja konkurentsi pärssiv seadus, üksikute puude pärast raiutakse maha kogu mets. Positiivne on see, et tema ministeerium töötas välja e-residentsuse projekti.
Ivari Padar
põllumajandusminister
Helir-Valdor Seeder: Valitsuskoalitsiooni pääsemise nimel ohverdasid sotsiaaldemokraadid põllumajanduse ja maaelu arendamise, vähendades nende valdkondade rahastamist rohkem kui saja miljoni euro võrra. Samuti on olnud põllumajandussektori kriisile reageerimine ebaadekvaatne. Euroopa Komisjoni lubatud ja kriisiolukorras vajalikku riigisisese toetuse (top-up) maksmist ei alustatud.