Eesti Päevaleht: Maksuameti uueks juhiks saab endine telekomisektori tippjuht (Ann-Marii Nergi)

11.04.2017Meediakajastus

Maksu- ja tolliameti kauaotsitud uus juht Valdur Laid on rahandusministri kursusevend.

Maksu- ja tolliamet on ligi kolm kuud olnud peadirektorita, sest konkurss uue juhi leidmiseks kukkus isegi pikendatud tähtajaga esimesel korral läbi ja teisel ringil jõudis riigikantselei juures töötav tippjuhtide valiku komisjon kahe kandidaadiga lõppvooru alles märtsi lõpuks. Siis esitaski komisjon Telia endise tippjuhi Valdur Laidi nime rahandusminister Sven Sesterile ja nüüd, mitu nädalat hiljem kinnitas ka ministeerium Laidi sobivust. Eelmine juht Marek Helm lahkus jaanuari keskpaigas tööle erasektorisse IT-firmasse Nortal. Laid alustab maksuametis tööd 1. juunil.

Valdur Laid juhtis viimati Skandinaavia telekomihiiu Telia Soome haru, kust ta 2016. aasta lõpul välja vahetati. Toona lausus ta Ärilehele, et 2017. aasta esimeses kvartalis tegeleb ta n-ö töö üle andmisega järgmisele juhile ja talle on pakutud Telias teistel positsioonidel jätkamist. Ta lisas, et ei välista ka teisi pakkumisi. Enne Soomes tippjuhiks saamist suundus ta Eesti Elionist Soome Telia lairibaüksuse juhiks. Elionis ja Telias töötas Laid 14 aastat, alustades Elionis 2002. aastal finantsdirektorina.

„Maksu- ja tolliameti ülesanne on lisaks kontrollifunktsioonile olla ettevõtjate jaoks nõustav partner, kes annab kindlustunde, et maksu- ja tolliasjadega on kõik korras. Selleks saab amet pakkuda rohkem tuge nõustamise näol, paindlikke makselahendusi ning ülevaateid oma sektori maksuasjadest. Samal ajal aitab koostöö leida ettevõtlusest paremini üles ka puudujäägid võrdse konkurentsi tagamisel,“ ütles Laid.

„Inimeste harjumuste muutus digitaalsete teenuste kasutamisel tähendab ameti jaoks ka seda, et need e-süsteemid, mis viimased 15 aastat kliente hästi teenindanud on, vajavad uuesti ülesehitamist. Aastaks 2020 valmiv uus e-MTA peab olema ülevaatlik ning lihtne, et teenindada kiirelt ja mugavalt inimesi nii Eestis kui ka välismaal,“ lisas Laid.
Peale selle, et tegemist on võimeka erasektorist tulnud juhiga, on Valdur Laid ka rahandusminister Sven Sesteri (IRL) – kelle haldualasse maksuamet kuulub ja kes juhi ametisse nimetab – kursusekaaslane Tallinna tehnikaülikoolist. Mõlemad lõpetasid majandusteaduskonna (Laid cum laude) 1993. aastal ja on sellest ajast saati sõbrad. Seda, kas Sester endale sõbras ka „mugava” koostööpartneri leiab, näitab aeg.

Tuleb leida lisaraha

2000. aastate alguses maksuameti peadirektori ametit pidanud hilisem rahandusminister ja praegune riigikogu liige Aivar Sõerd (Reformierakond) kommenteeris, et ametil seisab ees 19 miljonit eurot maksev e-maksuameti uuendamise projekt, mille arendamises tuleb Laidi varasem kogemus telekommunikatsiooni valdkonnas kindlasti kasuks. Küll aga rõhutas ta, et maksuamet peab leidma lisaraha praeguse valitsuskoalitsiooni maksumuudatuste elluviimiseks ja tegema seda ülimalt kiiresti, sest osa muudatusi on Keskerakonna juhitud valitsus plaaninud jõustada juba järgmisest aastast. „Tuhandest astmest koosneva astmelise tulumaksuvabastuse jõustamine nõuab maksuametilt tohutult ressurssi (nii raha kui ka IT-spetsialistide kujul – toim) ja sealset tööd peab kõvasti ümber korraldama,” rõhutas Sõerd. „Kogu surve langeb uuele juhile, kes peab hakkama prioriteete seadma. Loomulikult on osa maksumuudatusi juba seadustatud ning tal ei jäägi muud üle kui seadust täitma hakata ja tõenäoliselt e-maksuameti uuendamist edasi lükata.”

Valdur Laid

Kes ta on? 

1992–1999 Eesti Panga finantsturgude juht

1999–2000 Eesti Panga tegevdirektor ja juhatuse liige

2002–2004 Elioni finantsdirektor

2004–2012 Elion Ettevõtted AS-i peadirektor

2012–2014 Telia Soome lairibaüksuse juht

2014–2016 Telia Soome juht

Bakalaureusekraad Tallinna tehnikaülikooli majandusteaduskonnast

Ärijuhtimise magistrikraad Šveitsi Lausanne’i rahvusvahelisest ärikoolist

Abielus, kaks täiskasvanud last

Konkurentidel polnud vajalikku potentsiaali

Eve Limbach-Pirn
avaliku teenistuse tippjuhtide valiku komisjoni liige

Konkurssi välja kuulutades mõtleme alati, keda võiks kandideerima kutsuda. See nimekiri moodustub komisjoni liikmete ettepanekutest. Igal konkursil on valikukomisjonis vastava ministeeriumi kantsler, kellega arutatakse nimed läbi ja lepitakse kokku, kes keda kandideerima kutsub. Komisjonist oleks lausa vastutustundetu kuulutada välja konkurss ja jääda siis ootama, et kuskilt tuleks mõni „jumalik kandidaat”. Head inimesed on alati nõutud, hõivatud ja harva tööturul ripakil või on neil väga kõrged nõudmised. Ka Valdur Laid kandideeris komisjoni kutse peale.

Laidi valikul mängis rolli tema pikaajaline edulugu tippjuhiks olemises. Ta on veenev, visioonikas ja sobib maksuameti praeguse organisatsioonikultuuriga. See, et juht tuleks erasektorist, ei ole kindlasti määrav, ka avalikus sektoris on väga häid juhte. Põhiline on see, et igasugune verevahetus tuleb kasuks igas eluvaldkonnas, mitte ainult juhitasandil. Erasektorist tulnud juht peab lihtsalt olema valmis mõistma ja aktsepteerima avaliku sektori tegevuskeskkonda ja reegleid.

Selle põhjal, kas keegi on kellegi tuttav või kursusevend, ei saa kindlasti kandidaadi üle otsustada ega selle pärast muretseda. Laidiga intervjuusid tehes ei tulnud see kordagi jutuks. Muret tasub tunda siis, kui juhiks saab inimene, kes pole piisavalt kompetentne või pädev. Eestis ei saa muretseda selle pärast, kes keda tunneb, sest üksteist kipuvad tundma just ambitsioonikad ja suure saavutusvajadusega inimesed.

Esimese, luhtunud konkursi puhul jäi kolmel lõppvooru pääsenud kandidaadil puudu juhtimisvõimekusest. Ei olnud näha, et neil oleks potentsiaali juhtida maksu- ja tolliameti suurust organisatsiooni.