Eesti Päevaleht: Me teeme Trumpi!”, „Meie tulemus paraneb”, „Ilmselt me ei saa sisse” (Anette Parksepp)

03.03.2019Meediakajastus

Erakonnad katsid eile Tallinna eri paigus lauad looka ja tähistasid demokraatiapidu öötundideni.

Kell seitse pühapäeva õhtul, kui erakondade valimispeod peaksid algama, seisavad tühjades peopaikades ainult ajakirjanikud. Keskerakonna jaoks on Saku suurhallis kaetud valgete linadega lauad ja seinu kaunistavad hiigelsuured portreepildid erakonna juhtliikmetest. „Pean ausalt ütlema, et minus tekitasid need isegi pisut kõhedust,” kirjeldab Delfi ajakirjanik Karoliina Vasli tühjast suurhallist isikukultuslikke plakateid. Peole pääsemiseks tuleb välja käia 30 eurot.

Samal ajal ootab fotograaf Andres Putting EKRE peol Vabaduse väljakul. „Tühjus. Vaid kaheksa ERR-i töötajat istub siin ja haigutab,” annab ta teada ja saadab pildi nukrast ETV kaamerast, mis seisab üksi keset tühja väljakut. Samal ajal korjavad Wabaduse kohviku töötajad laudadelt kahvleid, nuge ja klaase. „Tulemas on vist kõvem pidu,” arutleb Putting.

Roheliste peol, mille sissepääsu eest tuleb kohapeal tasuda 15 eurot, on juba kell seitse kümmekond inimest. Sveta baar on roheliselt valgustatud, mängib reggae-muusika, pokaalides jagatakse vahuveini. Süüdatakse viiruk. Nõud on taaskasutatavad, menüü üleni taimne. Näiteks saab toortatrasalatit, aedviljarulle, metsaseenetartari. Inimesed on rõõmsad, kuigi isegi roheliste juhatuse liige Kaspar Kurve tunnistab, et küllap jääb erakond siiski alla valimiskünnise.

Vunts väriseb

Kui kell läheneb kaheksale, istub EKRE peol endiselt ainult viis meest, kes joovad kohvi. Kuni pauh! saabub suurem rühm, kes toob endaga kaasa EKRE lipud, saadab osa seltskonda kohviku esimesele korrusele ja valitud inimesed nimekirja järgi teisele korrusele. „Üks mees on pahane, et teda üles ei lasta, sest ta pole nimekirjas, tema vunts väriseb ärritusest,” kirjeldab fotograaf. Mõned inimesed, näiteks meediaväljaandest Sputnik ja Kanal 2, jäetakse üldse ukse taha.

Elurikkuse Erakond on samal ajal teletorni toonud hulga rõõmsat rahvast. Artur Talvik ütleb, et inimesed ei tulnud peole valimistulemuste pärast, sest võitjad on nad niikuinii. Seda on näha ka inimeste meeleolust: kõik on sõbralikud, abivalmid ja vestlevad Delfi reporteri Liina Kanarbikuga juba enne, kui ta torni peole jõuab. „Ei ole üldse tunda, et kellelgi küüned sügeleksid, et kes ometi võidab või kaotab. Inimesed söövad, joovad ja ütlevad, et polegi ammu head pidu olnud. Üllatavalt vähesed inimesed on nutitelefonides,” kirjeldab Kanarbik. Erimenüü eest tuleb välja käia ka paras kopikas – süüa saab kiluvõileiba, kuusevõrseglasuuriga pardifileed ja juua viieeurost värsket mahla.

Kella poole üheksa paiku saabub Keskerakonna peole Jüri Ratas. Selleks ajaks on ekraanidel jooksnud ETV ülekanne maha võetud ja asendatud Tallinna TV-ga, kus räägib Igor Gräzin. Ratas, kes on tuntud oma viisakuse poolest, käib ringi ja surub kõigil kohalviibijatel kätt. „Ratas üritab vist tervitamisrekordit,” raporteerib fotograaf Priit Simson. Inimesed palutakse sööma, kostab hõikeid: „Viimaks ometi, kaua me peo algust ootame!”

Isamaa peol on lauad lookas, kõik tuntud näod kohal ja kamba peale on üks arvuti, kus uudishimulikud käivad hääli vaatamas. Neil, nagu teistelgi erakondadel, täidavad tuba toidulõhnad. Inimesed tegelevad peamiselt teleri vaatamise ja söömisega.
Alates üheksast hakkavad nimekad liikmed, näiteks Urmas Reinsalu ja Sven Sester, liikuma teiste erakondade pidudele. Pidudel roteerumine on hea mõte, sest näiteks sotside peole Pööblisse on kogunenud oluliselt rohkem rahvast, kui ruumi tegelikult mahub, niisiis jälgib osa inimesi valimistulemusi maja teisel korrusel. Erakonna juhi suust kuuldub ennustus, et Eesti 200 napsab neilt neli kohta, kuid ise parlamenti ei pääse.

Esimene suurem pauk

Esimene suurem pauk tuleb enne kella üheksat, kui selguvad eelhääletamise tulemused, mis seavad kaugelt esikohale Reformierakonna. Meeleolu NO99 majas on joviaalne, inimesed plaksutavad pea iga Kaja Kallase tänusõna peale. „Isegi süüa ei võetud – kõik kuulasid suu ammuli,” kirjeldab reporter Joosep Tiks. Pärast kõnet keeratakse aga kaaned toidutopsikutelt ja algavad lihtsamad rõõmud. Vahepeal näidatakse teleris, et Kaja Kallas on kogunud 12 000 häält. Kallas hüppab ja lööb kaht kätt kokku. Ta oleks juba nagu võitnud.

Eesti 200 peol on tagasihoidlikult lõbus meeleolu. Süüakse, vaadatakse telerit, kuid eelhäälte põhjal jäädakse valimiskünnise ületamise suhtes siiski ettevaatlikuks. Peol on sama palju rahvast kui roheliste ja Vabaerakonna peol kokku.

Keskerakonna peol on juhtliikmed samal ajal närvilised, näpivad murelikult telefone. Eelhääletamine jättis erakonna alles neljandale positsioonile. Realiikmeteni kehva tulemuse reaalsus ei jõua, sest muusika mängib ja söögijärjekord nõuab oma tähelepanu. Mängib saksofon ja tantsivad poolpaljad näitsikud. Vahepeal peab peaminister tervituskõne ja lohutab erakonnakaaslasi: „Meil tuleb lõbus õhtu, kindlasti olete selle ära teeninud. See on Keskerakonna kõige aktiivsem kampaania läbi aegade. Meie tulemus paraneb.”
Kell üheksa saabub EKRE peole Mart Helme ja teatab: „Me teeme Trumpi, te veel nutate!”