Eesti Päevaleht: Ministrid lähevad homsele valitsuse istungile võimsate Ida-Viru päästeplaanidega (Ann-Marii Nergi)
01.03.2016MeediakajastusValitsus peab oma homse istungi erakorraliselt Narvas, kus muude küsimuste seas arutatakse, kuidas toetada Ida-Virumaa inimesi ja ettevõtteid. Enamik neist nõuab poliitikutelt põhimõttelisi valikuid ja tähendaks Ida-Virumaal tegutsevatele ettevõtetele suuri maksuerisusi.
Oviir keskendub elektriaktsiisile
■ Elektriaktsiisi vähendamine suurtarbijatele
■ Taastuva energia tasu vähendamine
Ärilehele teadaolevalt soovib ettevõtlusminister Liisa Oviir (SDE) erandit elektri suurtarbijatele. Nende elektriaktsiisitasusid võiks vähendada ligi kümme korda: praeguselt tasemelt 4,7 eurot/mWh tasemele 0,5 eurot/mWh. Lahendus puudutaks praegu kuut ettevõtet (nt Estonian Cell), kes tarbivad aastas üle 250 GWh. Ent pikas plaanis võiks see soodustada ka muude energiamahukate firmade (nt serveriparkide) Eestisse kolimist. Teiseks tahab Oviir 85% võrra vähendada suurte elektritarbijate makstavat taastuva energia tasu. See aga tähendaks üle viie miljoni euro suurust auku, mille peavad katma tavatarbijad. Oviir ütles, et keskmise kodutarbija elektriarvet suurendab muudatus mõne sendi võrra kuus. „Kas pakkuda soodustust olemasolevatele või uutele investeeringutele, on kabineti otsustada. Küsimus on selles, milliseid lahendusi me eelistame – kas kiireid või pikaajalisi,” ütles Oviir.
Michali valikud: Sõnajalad ja puidupõletamine
■ Eleonile toetusskeemi loomine
■ Puidupõletamise lubamine
Majandus- ja taristuminister Kristen Michali (RE) arvates leevendab Ida-Virumaa majandusprobleeme Eesti Energiale kuuluvas Balti elektrijaamas puidupõletamise lubamine ja seeläbi riiklikule energiafirmale taastuva energia toetuse maksmine. „Olemasolevate võimsuste kasutamine looks Ida-Virumaale 150-200 uut töökohta ja hoiaks tarbijatele kokku umbes viis miljonit eurot taastuva energia tasult [võrreldes teistele taastuva energia tootjatele makstava tasuga – toim],” lausus Michal.
Teine ettepanek on justkui kingitus ettevõttele Eleon, mis kuulub vendadele Andres ja Oleg Sõnajalale. Sõnajalad loovad Aidusse 30 tuulikuga tuuleparki, kuid soovivad hakata tootma ja eksportima ka enda arendatud tuulikutüüpi. Kabinet arutab, kas toetada Sõnajalgu EL-i innovatsioonimeetmega, mis sisuliselt tähendab vendade äriprojektile eraldi taastuva energia toetuse skeemi loomist. Michali sõnul on asjaga kiire seetõttu, et see puudutab elektrituruseadust, mis on viimasel kooskõlastusringil. „Meetme eesmärk on arendada uusi lahendusi ja piirkonnas töökohtade loomist. Esmane analüüs näitab, et Eleoni tootmise alustamine looks 250 töökohta ja suurendaks eksporti,” ütles ta.
Sester tahab kaevandustasusid vähendada
■ Põlevkivi omanikutulu sidumine selle põhjal toodetud lõpp-produktide turuhindadega
■ Põlevkivi kaevandamistasu alandamine
■ Keskkonnatasude alandamine
■ Nn sinise kütuse kasutusse lubamine
Kriisis vaevlevad põlevkivitööstused on pikalt rääkinud ressursi-ja keskkonnatasude alandamise vajalikkusest ja/või nende sidumisest maailmaturu hinnaga. Rahandusminister Sven Sester (IRL) paneb homme lauale mitu päästeplaani. Eelistatuim variant on viia kaevandamisõiguse tasu 0,275 eurole tonnist, mis on praegusest hinnast umbes viis korda madalam. Peale selle viidaks ka teised keskkonnatasud 2009. aasta (või 2011. aasta) tasemele. Millist rahalist võitu tähendaks see ettevõtetele ja kaotust riigile, ministeerium veel ei kommenteerinud. Omaette küsimus on, kas põlevkiviettevõtteid on maksusoodustustega võimalik päästa, kui nafta hind sellist ärimudelit ei soo si. „Koostamisel on ka põhjalikum omanikutulu mudel, mis oleks seotud maail maturuhindadega ja mille saab rakendada alates 2018. aastast,” ütles Sester.
Ossinovski üritab uusi töökohti luua
■ Ida-Virumaale töökohtade loomise toetus
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski (SDE) ettepanekul tuleb arutlusele Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondist toetuse taotlemine. Meetmega soodustatakse piirkonnas uute töökohtade teket.
Varem on sotsid olnud kategooriliselt näiteks puidupõletamise vastu, aga eile oli Ossinovski justkui leebunud. „Peame tegema kompromisse keskkonnahuvide ja sotsiaalsete huvide vahel,” sõnas Ossinovski. „Olen aastaid rääkinud, et Ida-Virumaal on vaja majandusstruktuuri mitmekesistada, uute töökohtade loomise toetus seda ka täidab.” Ettepaneku kohaselt saaks riigilt toetust ettevõte, kes võtab tööle vähemalt 20 tööta Ida-Viru inimest. Esiteks koolitaks töötukassa vajaliku kvalifikatsiooniga töötajad välja, teiseks hüvitataks ettevõttele ühe aasta jooksul 50% töötaja brutopalgast.