Eesti Päevaleht: Ootus valitsuses. Mida IRL-i uus esimees Seeder saada tahab? (Kärt Anvelt, Urmas Jaagant)
17.05.2017MeediakajastusTäna saavad kokku koalitsioonierakondade esimehed, Seederilt oodatakse täpseid ettepanekuid.
Nüüd, kus IRL-i uus esimees Helir-Valdor Seeder on märku andnud, et tahab koalitsioonileppes – eelkõige maksuteemades – muudatusi, on suur küsimus, mida see valitsusele kaasa toob.
Kõik Eesti Päevalehega rääkinud poliitikud on äraootaval seisukohal: mida Seeder siis tahab? See võib selgeks saada juba täna. Üks kohtumine on Seederi, Keskerakonna esimehe Jüri Ratase ja SDE juhi Jevgeni Ossinovski vahel toimunud, kuid see ei olnud kuigi sisuline. Seeder konkreetseid mõtteid ei esitanud. Lause, et maksutõusud on halvad, ei tähenda sisulist ettepanekut, öeldakse. Ka ei osanud Seeder koalitsioonipartneritele öelda, kas ta ise tuleb ministriks.
Täna toimub järgmine kohtumisvoor, mis peaks algama kohe pärast valitsuse istungit. Eelkõige soovivad koalitsioonipartnerid veenda Seederit valitsusse tulema. Palju otsustatakse kabinetis ja kui Seeder keeldub ministriks tulemast, kuid soovib koalitsioonis jätkata, tuleks välja mõelda uus formaat, näiteks valitsuskabinet + Seeder. Pole võimalik hakata asju otsustama IRL-i esimeheta.
Seeder on keerukas seisus, möönavad nii opositsiooni- kui ka koalitsioonierakondade poliitikud. Ta peab mingit muutust näitama, muidu tekib erakonnas küsimus: milleks meile uus esimees? Kui aga Keskerakond ja sotsid teavad, et IRL-il pole koalitsioonist kuhugi lahkuda, pole neil vaja järele anda. Muidu tuleb mõistagi vastu tulla, aga kui kaugele?
Kaotada pole midagi
Kaotada pole IRL-il praeguses hullus seisus midagi. Asjad kas lähevad paremaks või kaotakse pildilt täielikult. On selge, et valitsuses saab rohkem ära teha. Seda ütles ka Seeder novembri lõpus IRL-i volikogul. Kõigist võimalustest kõige vähem sobib IRL-il olla ühel pool EKRE ja Vabaerakonnaga.
IRL-i jaoks on üleval ka küsimus, kumb on suurem probleem, kas olla valitsuses näiteks Reformierakonna, EKRE ja Vabaerakonnaga või olla valitsuses, kus IRL-i baasvalijad küsivad: miks te olete koos Keskerakonnaga, kes tolereerib Yana Toomi sõnavõtte ja seda, et Olga Ivanova käis pronkssõduri juures, sõdurisinelilaadne mantel seljas ja nelgid peos? Seda on väga raske seletada. Eriti kui ollakse alla 5% künnise jäänud erakond ja kui erakonna esimees ise kandideerib kohalikel valimistel valimisliidus. Kui Seeder tahab maksude asjus midagi saavutada, tuleb tal kiirustada, sest maksumuudatused tuleb vastu võtta enne jaanipäeva. Teisalt kinnitas IRL-i volikogu möödunud aasta novembri lõpus üksmeelselt Seederi enda juhtimisel koalitsioonilepingu.
Siis ütles Seeder: „Uus koalitsioon on IRL-ile väljakutse, kuid kindlasti on see uus võimalus panustada Eesti arengusse ja seista selle eest, mis meie jaoks on oluline – panustada veelgi enam julgeolekusse ja riigikaitsesse ning rahvuskultuuri ja eesti keele edendamisse.”
Maksud, mille muutmisest Seeder siiani on rääkinud, on suhkru- ja panditulumaks. Mõlema maksu eelnõu on esitanud Seederi erakonnakaaslane rahandusminister Sven Sester. Mõlema eelnõu vastu on võidelnud ka toiduliit, Seederi partner tema põllumajandusministri päevilt. Kui Seeder läheb maksueelnõude kallale, peab ta tulema ka uute katteallikatega, mida on ülikeeruline leida.
29. mail on IRL-i eestseisus ning selleks ajaks tuleb erakonnal asjad selgeks saada. Otsuse nii kaugele lükkamine võib aga kätte maksta, sest IRL-i ministrid, kes ohtu tunnevad, jõuavad toetajaid koguda ja ühisrinde moodustada.
IRL-is valitseb poliitiline juhitamatus. Ühest küljest vaatavad kõik Seederi otsa, kuid Seeder veel vastust täpselt ei tea. Ka mitte seda, kas ja kuidas valitsusdelegatsiooni muuta. Saadakse aru, et kui ühtegi ministrit ei vahetata, on tegu enesetapuga.
Üldiselt ei usuta, et Seederil lastakse koalitsioon omade poolelt lõhkuda. Nagu varem korduvalt viidatud, on IRL justkui tööbüroo. Valitsusest lahkudes jääks ametita hulk inimesi. Praegu valitsevas kaootilises olukorras võib see aga lihtsalt juhtuda: vint keeratakse üle, keegi mängib end nurka ja ongi kõik. Siis näeme me üsna pea Keskerakonna ja Reformierakonna valitsust.
Seeder keelas väljaspool IRL-i kandideerida
IRL-i esimeheks saanud Seeder kavatseb kohalikel valimistel Viljandis kandideerida mitte IRL-i nimekirjas, vaid valimisliidus. See otsus on seda kummalisem, et partei volikogu, mida juhtis Seeder ise, võttis aprillis vastu valimiste reglemendi.
Seal seisab: „Erakond osaleb volikogu valimistel oma nime all ja liikmed kandideerivad erakonna koostatud nimekirjades. Kui mõnes valimisringkonnas nimekirja ei esitata, võib kandideerida valimisliidus või üksikkandidaadina. Kes kandideerib teise erakonna nimekirjas, arvatakse erakonna liikmete hulgast välja.”