Eesti Päevaleht: Opositsioon valis siiski venitustaktika, ööistungeid tuleb veel (Anna Põld)

14.12.2016Meediakajastus

Reformierakonna fraktsiooni juhtimisel toimus ööl vastu tänast riigikogu ööistung. Koalitsiooni maksupaketi kobareelnõu pärast hakati enne muudatusettepanekute hääletusi vaheaegu võtma. Iroonilisel kombel on Reformierakond ise varem valitsusparteina sellist venitamistaktikat kritiseerinud. „Oleme maksutõusude vastu sisuliselt ning oleme ka öelnud, et viis, kuidas maksumuutusi üle jala tehakse, on reeglite rikkumine. Valet asja tehakse valel viisil,” põhjendas venitamistaktikat Reformierakonna fraktsiooni esimees Kristen Michal. Ta ütles õhtul „Aktuaalsele kaamerale”, et istung kestab ilmselt täna hommikul kella kümneni.

Esimest korda riigikogu istungit aseesimehena juhatanud Taavi Rõivas tõi esile, et venitatakse eelkõige sellepärast, et valitsus ei pea kinni tavast teatada seadusemuudatustest kuus kuud ette.

Sesteri saatuse iroonia

Riigikogu saalis kõlas eile nii mõnigi sarkastiline kommentaar, näiteks kui kella 19.30 paiku astus kõnepulti saadikute küsimustele vastama rahandusminister Sven Sester (IRL). „Milline saatuse iroonia, et sina IRL-i peaideoloogina oled läbi surumas Keskerakonna uut maksusüsteemi,” sõnas talle Keit Pentus-Rosimannus. „Ütle, ole hea, kui sa kolleeg [Urmas] Reinsaluga rääkisid sellest nii õiguslikust kiirustamisest… Kui reede õhtul tuuakse muudatused ja kolmapäeval hääletatakse – on see olnud normaalne protsess?” küsis Hanno Pevkur ja lisas, et Sesteri sõnavõtt läheb poliitdemagoogia õpikunäidetesse.

Ööistungeid tuleb riigikogus ilmselt veel. Esimees Eiki Nestor kutsus eile reedeks ja laupäevaks kokku erakorralised istungid, mis kestavad kuni päevakorra ammendumiseni.