Eesti Päevaleht: Seeder ei leia magusamaksu ja pakendiaktsiisi ärajätmiseks katet (Urmas Jaagant)

30.05.2017Meediakajastus

Koalitsioonierakonnad tahavad maksueelnõude ringitegemises täna kokkuleppele jõuda.

Valitsuserakondade esimehed istuvad täna jälle koos, et arutada IRL-i esimehe Helir-Valdor Seederi plaane teha ringi juba kokku lepitud maksumuudatused. Arutelud on kestnud mitu nädalat ja seni on teada üksnes see, et Seeder ei taha kolme maksu ja soovib ühisdeklaratsioone tagasi. Kust selleks raha peaks tulema, ei ole teada.

Ent Eesti Päevalehele on kinnitatud, et soov kokkuleppele jõuda on tugev ja täna tahetakse see saavutada. Kas see õnnestub, selgub pärast arutelu, mis eileõhtuse seisuga peaks algama kella 19.30 paiku.

Sisuline pool ei olnud aga eile õhtuks nihkunud. Panditulumaksu ei tule, nagu on varemgi viidatud. Pühapäeval said erakondade juhid seda paar kraadi tugevamini kinnitada, sest rahandusministeerium on nüüd panditulumaksule välja mõelnud n-ö asendussüsteemi, kuidas luua olukord, kus ettevõtted ei saaks raha maksuvabalt riigist välja viia.
Ühtlasi võib Seederile hingamisruumi tuua üldine majanduskasv, mis märkide järgi on sel aastal üsna hea, eriti tööjõumaksude laekumine. Esimese kvartali tulemused avalikustab statistikaamet täna.

Ent muus osas on olukord Seederi jaoks sama keeruline kui ennegi: mingeid makse tõsta ei saa, kallist ja juba välja reklaamitud investeeringute programmi on keeruline kokku tõmmata ning vahepeal meedias spekuleeritud avaliku sektori palgakärbet samuti ei tehta.

Liikunud on ka idee, kas Riigi Kinnisvara AS saaks midagi maha müüa või mõni riigiettevõte rohkem dividende maksta. Need aga oleksid ühekordsed tulud, juba riigieelarve strateegiasse kirjutatud kulud viivad raha välja igal aastal.

IRL leidku ise kate

SDE pole nõus magusamaksust loobuma, kui IRL-il pole selle ärajäämisest tekkivale 15 miljoni euro suurusele puudujäägile rahalist katet pakkuda. Seederi ainuke võimalus on tagasi tõmmata IRL-i enda lubadusi ehk IRL-i kulusid, mis on riigieelarve strateegias kirjas. Kalleim neist on 500-eurone tulumaksuvaba miinimum. Võiks see olla näiteks 450 eurot?

Samal ajal tahavad nii Keskerakond kui ka SDE valitsuse püsimist ja selle nimel ollakse valmis ka veidi järele andma. Eesti Päevalehega vestelnud allikate sõnul on realistlik võimalus, et Seeder astub oma nõudmistes tagasi ning jätab magusamaksu ja pakendiaktsiisi rahule või tulevad neisse mingid kosmeetilised muudatused, näiteks leevendatakse pakendiaktsiisi puhul ettevõtjatele tekkivat bürokraatiat. Samuti võib magusamaksu või pakendiaktsiisi jõustumist oodata edasilükkamine.

Seeder võib võtta Pomerantsilt ministritooli

Seederit pole endiselt suudetud veenda valitsusse ministriks minema. Tema esimene eelistus on juhtida erakonda riigikogust, nagu tegi seda Mart Laar kümme aastat tagasi. Valitsusse minnes astuks ta tõenäoliselt keskkonnaministri kohale. Samuti võiks oodata vahetust kaitseministri kohal, kus Margus Tsahkna asemele tuleks Marko Mihkelson.

Kõige keerulisem on rahandusministri kohaga, kus Sven Sester on pidanud kaitsma maksumuudatusi, mida Seeder tahab nüüd tagasi võtta. Opositsiooni kavandatav Sesteri umbusaldamine ainult kinnistab tema positsiooni sellel kohal, sest Seederil oleks keeruline välja vahetada ministrit, kelle umbusaldamise vastu IRL hääletaks.