Eesti Päevaleht: Süüdi jäänud Neinar Seli astub EOK presidendi kohalt tagasi
11.12.2015MeediakajastusSpordirahvas avaldas EOK presidendile Neinar Selile survet, et ta oma ametipostile edasi jääks. Seli tänas, kuid otsustas siiski lahkuda.
Seli süüdimõistmine riigikohtus põhjustas Eesti olümpiakomitees segase olukorra. Rio de Janeiro olümpiamängudeni on jäänud mõned kuud, Eesti spordi rahastamise reformimine on täies hoos ning Seli presidendipostilt tagasi astumine võib tekitada (juhtimis)probleeme.
Esmalt lühidalt kohtuasjast. Muide, Seli teatas intervjuus Eesti Päevalehele, et keegi ei mäleta juba ammu, mida ta korda saatis.
Meenutuseks: kohtu väitel hääletas Seli, kes oli ühtaegu Tallinna Sadama nõukogu esimees ja EOK president, 31. oktoobril 2013 selle poolt, et Tallinna Sadam maksaks EOK-le 250 000 eurot toetust. Riigikohtu kriminaalkolleegium otsustas, et Seli on süüdi korruptsioonivastases seaduses kehtestatud toimingupiirangu rikkumises.
Seli kinnitas, et ei hääletanud. Hääletamise kohta pole ei protokolli ega allkirju. „Ajasin asja hingega ja nüüd olen kriminaal,” tunnistas Seli suurt pettumust ja lubas asja Euroopa inimõiguste kohtusse anda. „Minu süüdimõistmine oli ammu ära määratud – ja mujal, mitte kohtus. See pole tunne, vaid faktid, millest kahjuks ei saa rääkida.”
Peale selle kurtis Seli, et ei mõista, kuidas saab Eesti riigis olla nii, et sama asja eest jääb üks süüdi, aga teise tegu ei arutatagi. „Korvpalliliidu juhatuse liige Remo Holsmer hääletas, et Tallinna Sadam toetaks korvpalliliitu, aga sellest ei tehtud väljagi,” selgitas ta.
Töö on veel pooleli
Mis edasi? Seli hõikas juba varem välja, et astub süüdimõistva otsuse korral tagasi. Seega saaks tema loobumise hetkest kuni EOK üldkoguni ajutiseks presidendiks emb-kumb asepresident, ilmselt Toomas Tõnise, sest Kristina Šmigun-Vähil on oma mured murda. Üldkogu toimub tuleva aasta sügisel, kuid selle võib erakorraliselt ka varem kokku kutsuda. Küll aga tõdes Seli, et kohe pärast kohtuotsust läks ta telefon tulipunaseks ja sõnumeid tulvas. Spordirahvas tundis talle kaasa ning kehutas presidendina jätkama.
„Surve, et ma ei taanduks, on suur,” rääkis Seli eile ennelõunal. „Arvatakse, et ma ei tohiks kaheksa kuud enne Rio de Janeiro olümpiat tagasi astuda, vaid peaksin tööd edasi tegema. Asjad on veel pooleli.”
Kohtuotsuse väljakuulutamise hetkest alates hakkasid EOK täitevkomitee liikmed ja poliitikud eesotsas peaminister Taavi Rõivasega nõudma Seli tagasiastumist. Vaid üksikud julgesid talle poolehoidu avaldada.
Rünnakulaviinile Seli vastu ei pidanud ning andis õhtupoolikul teada, et lahkub presidendi kohalt.
„Astun tagasi, nagu lubasin,” ütles Seli intervjuus ETV-le. Millal ta koha vabastab, selgub lähipäevadel EOK rahvaga aru pidades.
Kas Seli ajas õiget asja või mitte?
• Kultuuriminister Indrek Saar leidis, et Neinar Seli tagasiastumine on ainuvõimalik lahendus, sest spordi juhtimine ja rahastamine peab olema ja näima puhas: selge, aus, läbipaistev. Sama arvasid ka EOK täitevkomitee liikmed, siseminister Hanno Pevkur ja rahandusminister Sven Sester. „Riigikohtu otsust tuleb respekteerida ning EOK peab olema vaba kahtlustest ausa toimimise suhtes. Seetõttu on presidendi vahetus praeguses olukorras möödapääsmatu,” sõnas Pevkur.
• Samuti EOK täitevkomiteesse kuuluv kulturist Ott Kiivikas kinnitas seevastu, et istub Seliga igal juhul ühes paadis.
„Seli tegi oma otsuse spordi hüvanguks laiemalt ja hääletas EOK-le raha andmise poolt,” ütles Kiivikas. „See ei olnud mingi omakasupüüdlik liigutus. Ma saan aru, et juriidiliselt on see lubamatu, aga asja süvitsi vaadates ei ole ta justkui midagi teinud. Inimesed on hakkama saanud palju hullemate asjadega ja kohtus on nad ikka õigeks mõistetud. Ma ei ole jurist ega spetsialist, aga sportlase seisukohast näen ma, et inimene tegi head, aga välja kukkus nii, et on kriminaal.”